Mozilla, Firefox'u ne zaman sunacak?

Firefox 4'ün ne zaman çıkacağı sonunda açıklandı. İşte o tarih ve XP kullanıcılarına güzel bir haber

Mozilla, Firefox'u 22 Mart'ta sunacak
Final sürümü nihayet yolda

Açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Firefox'un, yapılan sayısız testin ve çıkarılan beta ve RC sürümlerinin ardından, final sürümü nihayet 22 Mart'ta geliyor; tabi son testlerde yine bir aksilik olmazsa...

Mozilla ekibinden Damon Sicore, Firefox 4'ün piyasada olan son RC sürümünün gayet başarılı olduğunu, büyük ihtimalle final sürümünün sorunsuz bir şekilde 22 Mart'ta çıkacağını onayladı.

"Firefox 4 RC1 bizi gerçekten güzel karşıladı; sanırım final sürümünü sunmanın zamanı artık geldi." şeklinde yazan Sicore, sözlerine şöyle devam etti: "RC1 sürümünü son sürüm olarak yayınlamak için önümüzde şimdilik hiçbir engel bulunmuyor. Rutin bir şekilde çarşamba günleri öğleden önce 11.30'da düzenlediğimiz deneme aşamalarında 16 Mart günü RC1'in final sürümü olarak sunulup sunulmayacağı belirlenecek."

22 Mart tarihi, Mozilla'nın denemeler sırasında bir bug ile karşılaşması sonucunda ertelenebilir. Damon Sicore, böyle bir durum olursa da çıkış tarihini yeniden gözden geçireceklerini, bir RC2 sürümü yayınlayacaklarını ve bunu herkese duyuracaklarını söyledi.

Windows XP'yi artık bir üvey evlât gibi gören Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows 7 ve Vista tabanlı bilgisayarlar için Internet Explorer 9'u yayımladı. Buna rağmen Firefox, geçtiğimiz 10 yıla kadar çıkmış olan işletim sistemlerini destekleyecek...

Melik Arslan

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

iyide anlamadıgım bişey var xp destekleyecek tamam da donanım hızlandırma xp de de olacak mı?

Yarabbi şükür:=))

Go Firefox!!! :D

soğandan çıkıp kabuğunu beğenmeyen mikrozorta güzel cevap olmuş. bu aleme enerji katan hep öncülük eden mozilla ya selamlar

Ben tipik Internet Explorer sendromunu yaşıyorum. Internet Explorer 8'de olduğu gibi ilk çıktığında bir çok sorunla karşılaştım. Internet Explorer 8'de bu tip sorunlar aradan aylar geçmesinden sonra kayboldu. Şimdi Internet Explorer 9'da var. Nedir bu sorunlar?

- Belli bir süre internette sörf taptıktan sonra, baz siteler, adeta çöküyor. Site kitleniyor ve donuyor. Sayfayı yukarı aşağıya aldığımda sitedeki herşey bozuluyor. Yazılar, resimler vs.
- Photobucket'te upload ederken bir çok sorun yaşıyor.
- Websitemdeki flash intro sayfasındaki flash video dona dona ilerliyor. Internet Explorer 8'de bu sorun yoktu. Flash Player'in en son versiyonu zaten yüklü.
- Bazen sörf yaparken, siteler açılmıyor. Nerdeyse hiçbir site çalışmıyor. Internet Explorer adeta kilitleniyor. Tarayıcıyı tekrar başlatmak zorunda kalıyorum. Hatta bazen bilgisayara reset atmak zorunda kalıyorum. Firefox 4 RC'de bu tür sorunları hiç yaşamadım. Ne Firefox 3'de ne de Firefox 4 RC'de.
- Internet Explorer kilitlendiği zaman "Windows Task Manager" ı açıyorum. Arka planda çalışan programları görmek ve ne kadar RAM kullandıklarını görmek için. Firefox her zaman sadece bir parçadan oluşurken, Internet Explorer birden fazla parçadan oluşuyor. Birden fazla Internet Explorer arka planda çalışıyor. Çalışan sekmeleri kapatıyorum ama yine de çalışıyor. Ve donan sayfa inanılmaz RAM kullandığını görüyorum. Çalışmasını durduruyorum, ardından sayfayı yeniliyor. Bu sorun hep devam ediyor. Bir umutla Internet Explorer 9'da bu sorunun giderileceğini ümit ediyordum. Ancak sorun devam ediyor. Buda Internet Explorer 9'u kullanılmaz hale getiriyor benim açıdan.

Bu konuda Firefox Internet Explorer'den daha iyi. Firefox daha stabil çalışıyor bende. :)

" final sürümü nihayet 22 Mart'ta geliyor; tabi son testlerde yine bir aksilik olmazsa"...
******************
tilkinin bir "B" planı mutlaka vardır.meraklı

RC2 ihtimali var kısaca. Bug bug üstüne gelirse, bu iş RC12'de biter gibi...

inşallah bir aksilik olmaz 22 martta kararlı sürümü görürüz :)

adam 22 martta kararlı sürümü görürüz inşallah diye yazmış.. yazması varda okuması yok herhalde bunların... rc sürümü final sürümü olarak yayınlanacak diyor zaten haberde...

youtube daha iyi

Halen Microsoft XP kullanan var mı? çok merak ediyorum. Microsoft fanı değilim ama Windows XP dediğimiz işletim sistemi tarihi eser oldu benim gözümde :)

"Windows XP'yi artık bir üvey evlât gibi gören Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows 7 ve Vista tabanlı bilgisayarlar için Internet Explorer 9'u yayımladı. Buna rağmen Firefox, geçtiğimiz 10 yıla kadar çıkmış olan işletim sistemlerini destekleyecek..."
____________________________________________
Windows 7 kullanmama rağmen sevindim.

geç olsun güç olmasın forever firefox

adamlar büyük ihtimal diyorlar 2 ay daha bekleriz..
bıraktım firefoxu chrome kullanıyorum daha iyi ve hızlı..

sürekli firefox haberlerine "youtube daha iyi" yazan mal arkadaşım, başka işin gücün yok mu?

bence tilki 5 i çıkarmalı 4rc ie9 gerisinde kalıyor. tilki çakallığı birakıp tilikiliğine dönsün ısıtıpısıtıp aynı tarayıcıyı kakalıyo.

Yemişim FF'u, ie9 babalar gibi

kim ısırdı bunun kuyruğunu= ie9 ve chrome.

Baya rahattı ortam mozilla için. yavrılarım benim. Akıllandılar.

ne derlerse desinler ie9 diyorum bir bilgisayar uzmanı olarak en güzel tarayıcı ie9 kimse donuyor kasıyor demesin kullandığınız pcde ki çöplüklere dikkat edin yere düşen bisküviyi yermisin yemessin ie9 da çöplüğe düşerse o tabi donar önce bilgisayarı çöplerden arındırmak gerekir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir