Mozilla: Flash'ın yerini HTML5 alacak!

Firefox cephesinden gelen Flash açıklaması, eminiz en çok Steve Jobs'u sevindirecek...

Mozilla: Flash'ın yerini HTML5 alacak!
Sullivan'a göre Flash gidici

Mozilla başkan yardımcısı Jay Sullivan'a göre internet'in büyük bir alanına hükmeden Flash'ın günleri sayılı.

Fast Company'ye konuşan Sullivan, Flash'ı bırakmanın 'eklenti hapsinden kaçmak' ile eşdeğer olacağını söylüyor. Sullivan'a göre Flash'tan HTML5'e geçiş uzun dönemde bir gereklilik halini alacak. Sullivan, özellikle mobil cihazlarda her sayfada küçük bir animasyon için Flash'ın kullanılamayacağına, kısa bir ses klibi için tam bir Flash'ı sayfaya gömmenin çılgınca bir fikir olduğuna değiniyor.

Sullivan, geçen sene The Register'a yaptığı açıklamada HTML standartlarına 'gerçekten inandığını' söylemiş ve şirketin çalışmalarını bu yönde yapacağını belirtmişti.

Fast Company, Firefox'un kilitlenmesine en çok Adobe'un eklentisinin neden olduğunun da üzerinde durdu. Benzer bir sorun, Chrome 10'da da meydana gelmişti.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

napak inanakmı kanka

Aslında flash çok uzun zamandır yerini kaybediyormuş meğer. Arama motoru dostu değil öncelikle, ki asıl sebep bu bence.
eskiden bir sürü animasyon flash ile yapılırdı. şimdi bakıyorum da çeşitli "numaralarla" css ve javascript ya da yepyeni html5 olsun, flash ile yapılanlar o olmadan yapılmaya çalışılıyor.

geriye ise flash ile yapılacak, zaten arama motorunda çıkması istenmeyen reklamlar kalıyor. Belki birkaç video da buna dahil olabilir.
Başka?
sanırım flash bu sefer gerçekten gidiyor...

Artık Flash'ın gitme vakti geldi! Ölüm çanları çalıyor... HTML5'e tam destek! :)

firefox 4 12 rc yi yukledim ara sira hep falsh hatasi veriyor.

adam haklı beyler

Adobe Flas firmması htlm5 üzerinede çalışıyor "Adobe Wallaby"

flash'tan kurtulmak şart, gereksiz yere işlemciyi kastırıyor.

Flash RAM kullanımını uçurtuyor firefox'ta ve çoğu zaman da kilitliyor. sayfa açımlarını yavaşlatıyor ve diğer sekmeleri de etkiliyor. HTML5'e geçme vakti geldi. Forever Firefox!'!!

Katılıyorum Flash beş para etmez. Gelmiş geçmiş webin atasıdır, HTML Arkandayız html yola devam

Flash fanatiği değilim ama, flash programını kullanmayı bilmeyen beceriksizler yüünden işlemcinizin fanı ötüyor. Optimize edilmiş ve yerli yerinde kullanılmış bir flash nelere kadir :) Flashın animasyon dünyasında da yeri var unutmayın. 2d animatörler için büyük bir nimet...

hmtl 5 ilk defa steve jobs tarafından duyuruldu desteklemiyorum dedi ve uzun süredir adobe ile kavga ettiler hiçbir telefonuna macbook'lara yada ipad'e flash desteği yapmadı yapmazda ileriyi görmek uzun mesafeli düşünmek böyle bişi işte

steve jobs ' a flash yok diye laf edenler nerdeler ?

flashı öldüren büyük etken işlemciyi az kasan hatta hiç kasmayan canvas özelliği çünkü bu özelliği kullanarak exe uygulaması çalıştırılabiliyor, video oynatabiliyor, ayrıca canvas özelliğide vektörel çizimler olduğu için küçük çaplı button ve grafikler (chartlar) sunum ve raporlama sonuçlarında göze hoş görünüyor.bkz(highchart) Google map uygulamasının yeni versiyonunda canvas özelliğini kullanıyor ve eğer sisteminizde earth varsa earth uygulamasını tarayıcada çalıştırıyor.

firefox gider flash gitmez

flashı tamamen tahtından indiremez ama büyük yenilikler olacak

Mozilla: Mazot 1 TL olacak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir