Mozilla'nın 'ağır eklenti' listesine yüklendi

Firefox'un 'yavaş eklentiler' listesine en çok kullanılan eklentiden itiraz geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
AdBlock Plus, yavaş olmadığını savundu!
AdBlock Plus'ın geliştiricisine göre testler gerçeği yansıtmıyor

Mozilla'nın Firefox'un açılışını yavaşlatan eklentilerin bir listesini yayınladığını bu haberimizde sizlere duyurmuştuk. AdBlock Plus adlı ünlü Firefox eklentisinin geliştiricisi Wladimir Palant ise Mozilla'nın bu listeyi oluştururken gerçekleştirdiği testlerde bazı sorunlar olduğunu söyledi.

Mozilla bunun ardından testlerinde bazı değişiklikler yapacağını açıkladı. The Register'e açıklama yapan eklenti ürün yöneticisi Justin Scott, topluluğun desteğinden çok memnun olduklarını ve hataları gidermek üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Mozilla, geçtiğimiz hafta Firefox'un açılışını en çok yavaşlatan listeyi yayınlamış ve açılışı yüzde 25'den fazla yavaşlatan eklentiler için bir uyarı görüntüleyeceğini bildirmişti.

AdBlock'un savunması

Şikayetlerin ardından Mozilla, en yavaş eklentiler listesini küçülttü

AdBlockPlus, en yavaş eklentiler listesinde 12. sırada yer alıyordu ve Mozilla'ya göre Firefox'un açılış süresini yüzde 21 yavaşlatıyordu. Ancak eklentinin geliştiricisi Wladimir Palant, yayınladığı blog gönderilerinde listenin doğruluğunu sorguladı ve testler için bazı hata onarımları yayınladı.

Palent, Framework hataları nedeniyle listeye giremeyen veya yüksek puan alan birçok eklenti olabileceğini söylüyor. Palent'e göre bazı eklentiler, sıkıştırılmamış bir şekilde çalıştırıldığından düşük puan almış ve bu gerçek hayatta Firefox 4'de meydana gelen bir durum değil.

Palent'in şikayetlerinin ardından Mozilla, listesini sadece Firefox'u yüzde 25'den fazla yavaşlatan eklentileri listeleyecek şekilde güncelledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

adblock plus en iyi eklentidir. yavaşlatsa bile herkes kullanmalı bu eklentiyi

Adblock ve noscript eklentilerini Firefoxta deneyin mutlak hız artışı göreceksiniz Bunu dışında Firefox eklentisizde yavaş zaten eklentileri olduğu için özelleştirilebilir olduğu için çogu kişinin tercihi yavaşlıga bir çare bulamadılar hala ben chromeda bile adblock eklentisini kullanıyorum Firefox hızlanmalı biraz.

Aynen, katılıyorum..Firefoxun eklentileri normalde sıkıştırılmış şekilde indirilmeye sunuluyor.ancak, bazı eklentiler ff4 uyumundan dolayı, daha yüklerken sıkıştırılmış dosyaları açarak kullanıma sunuyor..sıkıştırılmadan açılan bu eklentiler doğal olarak daha hızlı çalışıyor.fakat firefox kullanıcı klasörü (Profiles Klasörü) klasörünün de dengesini ve düzenini bozmasına sebep oluyor..biraz karmaşık bir açıklama oldu ama neyse! Hasan a.k.a. SuPeRHeRo

olmazsa olmaz eklentidir. candır. :)

reklamsız interneti hızlı internete yeğlerim

% 30 yavaşlatsa bile yinede vazgeçmem.

Firefox + AdBlockPlus + NoScript + BetterPrivacy

Ekibim bu.

@14:28
Kardeş o kadar yazmışsın bari üye olsaydın siteye hadi onu geçtim "a.k.a" (also known as) ne ya "namıdiğer" yazamıyor musunuz? :D

chrome indirin onda da bu eklenilerin hepsi var ayrıca flash block da var.
açlışı da daha hızlı chrome un. 2 sn bile sürmüyor açılması

adblock plus firefoxla beraber gelmeli bence.

adblock plus kesinlikle yavaşlatıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play