Mozilla'nın gelecek tasarımını görün, deneyin

Mozilla'nın gelecekte Firefox tasarımını nasıl değiştireceğini biliyor musunuz? İşte deneme fırsatı!

  • Zeynel A. Öztürk

Firefox'un 2012 yol haritasına ve ortaya çıkan ekran görüntülerine baktığımızda, Mozilla'nın Firefox 4'ten beri kullandığı turuncu Firefox düğmesini yerinde göremiyoruz. Mozilla bununla gelecekte, tüm seçenekleri pencerenin sağ üst tarafında yer alacak bir düğme yoluyla göstermeyi düşünüyor olabilir.

Mozilla, Firefox'un turuncu düğmesini kaldırmayı düşünüyorMozilla'nın Firefox düğmesini kaldırmak istemesinin nedeni ise, büyük ihtimalle sekmeler için daha çok boş alan meydana getirmek. Bu değişiklik ve ekran görüntülerinde dikkat çeken yuvarlak kenarlı sekmeler, tarayıcının Google Chrome'a daha çok benzediğini de bizlere gösteriyor. Diğer bir yenilik ise indirme ilerlemesinin sağ üstteki küçük çubuk yoluyla bir bakışta görünebilmesi.

Bu tasarımların hepsinden sorumlu olan kişi ise Mozilla Görsel Ürün Tasarımcısı Steven Horlander. Firefox'un Windows, Mac OS X ve Linux sürümlerinin tasarımını yapan Horlander'in yeni Firefox tasarımlarını Australis Mockup Theme adındaki tema ile dilerseniz şimdiden deneyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Chrome taklidi dışında bir şeye benzememiş.

firefox chrome'yi klonlamış resmen ya 2 tarayıcıyıda kullanıyorum ama özgün olmasından yanaydım ben

chrome'a rakip olması için yeni bir imaj gerekiyordu ama chrome nun bu hızından vazgeçip de normal standart tarayıcı firefox a geçmem

Chromeme yi sırf bu dizaynı yuzunden kullanmıyorum firefox ta chrome gibi yaparsa 10 senelık tarayıcımı silip explorere kullanırım :(

daha orjinal bişiler yap mozilla chrome yi taklitle olmaz bu işler..

Süper görünüyor. Hangi sürümle gelecek bu tasarım acaba ?

Minimalist olması güzel ancak tam bir chrome taklidi

Fake chrome!

Chrome taklidi??Chrome yokken mozilla bu pazarda yıllar önce vardı kim taklitçi tartışmak gerek.

arkadaşlar ne chrome taklidi :S windows 8 uyumlu hale getirmeye çalışıyorlar tüm programlar sadeleşiyor ;)

bu değişimi firefox 4 de yapmalıydı o turuncu butonu hiç sevemedim zaten

Chromeye dendiği kadar benzediğine katılmıyorum. Sekmelerin görüntüsü öyle ama. Bayağı chromeden arak olmuş. Geri düğmesi de explorera benzemiş. İndirme çubuğu güzel ama çoklu indirme yapıyorken ne olacak?
Sol taraftaki site simgeleri operanın sekme kilitleyince sekmeleri küçültmüş haline benziyor.
Firefoxu kimse suçlamasın taklit yapıyorlar diye. Chrome sanki taklit yapmadan mı geldi şimdiki haline. Önemli olan en iyiyi yapabilmek.
Firefox fanatiği değilim opera kullanıyorum.

hızlı olsa iyi eder şahsen sabah güncellendiğini iş yerinde görüp evde deniyim dedim , eve geldiğimde chrome u unutmustum bile , ama firefoxu acınca eklentiler güncellenip firefoxunuz açılıcak tarzında bir yazı görünce , ki sürekli olan bişey artık ilk eklentileri güncelliyo sonra acılıyor firefox , chrome aklıma geldi güncellenmiş diye indirim dedim , gerçekten uçuyor.

ya cahil cahil konuşmayın. chorme'un kendi tarayıcı motoru bile yok. apple'ın kullandığı motorları kullanıyor. bir de firefox'a klon diyorsunuz. şekle şemale bakmayın. içine bakın bazı şeylerin.

bu imaj hoşuma gitti firefox kullanmaya başlayabilirim :)

Firefox doğdğundan beri firefox kullanıyorum.Ama üst kısımdaki araç çubukları Croheme gibi olacaksa benim için Firefox da biter.En azından dileyen eski tarz kullanabilme seçeneği olmalı yoksa Firefox kullnanların sayısı %80 gibi birden azalır.Bir tıkla ayar yapamayacaksam o tarayıcı benim için bitmiştir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play