Mozilla'nın HTML5 demolarını siz de deneyin!

Firefox 4'ün HTML5 ile neler yapabileceğini görmek isteyenler için çok özel demolar burada...

  • Zeynel A. Öztürk

HTML5'in ve son sürüm Firefox'un neler yapabildiğini Mozilla'nın meydana getirdiği "Web O'(pen) Wonder" ile görmeniz mümkün. Çeşitli HTML5 demolarını bir araya getiren site, modern tarayıcıların potansiyelini gözler önüne seriyor.

Eğer tarayıcınız veya bilgisayarınız siteyi çalıştıramazsa bununla ilgili bir uyarı alacaksınız. Bu durumda tarayıcınızı Firefox 4'e yükseltmeniz gerekebilir.

İşte siteden dikkat çeken bazı HTML5 demoları:

Planetarium

Güneş sistemimizle ilgili faydalı bilgileri bu etkileşimli uygulama ile edinebilirsiniz.

Ve bir oyun: Runfield ve fazlası

Runfield

Basit bir oyun olan Runfield'da tek yapmanız gereken tıklayarak zıplamak. Eğer bu kulağınıza kolay geldiyse oyun sizi şaşırtabilir. Oyunun grafikleri oldukça etkileyici, animasyonlar akıcı ve müzik de bir o kadar güzel.

Tek yapmanız gereken çukurların üzerinden zıplamak
Motivational Poster Creator

İlham verici bir fotoğraf ve coşku verici birkaç söz. Eğer bu tür posterler hazırlamak istiyorsanız, Mozilla sizi de düşünmüş.

360 derece videolar

360 derece videolar

Bu videoda arabanızla Dubai sokaklarında ilerlerken istediğiniz yöne kafanızı çevirebiliyorsunuz. Bu fikir web oyunlarında da kullanılırsa, gerçekten hoş oyunlar meydana getirilebilir.

Sitede dikkat çeken diğer uygulamalar arasında animasyon ve videoyu bir araya getiren remixing reality ve özellikle tasarımcıların hoşuna gidebilecek "London Project" de var. Web O'Wonder'a buradan ulaşabilir ve tüm demolar arasında dolaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

HTML 5 harika ve firefox 4 çok hızlı çalıştırıyor. mükemmel olmuş.

Güzel çalışma verdiğiniz link ingilizce dilinden açılıyor adres satırına https://demos.mozilla.org/tr yazıldığı zaman Tüm içeriklerin Türkçe açıklamalarını da görebiliyoruz.

oyunu iphone dan denedim biraz kastı ama yinede html5 gelişmeye devam ederse iphone içinde çok iyi olacak

Sitedeki demolar geleceğin HTML5 de olduğunu açıkça gösteriyor bence. Bu sayede sürekli flash güncellemei yüklemekten kurtulacağız inşallah.

Güzel çalışma verdiğiniz link ingilizce dilinden açılıyor adres satırına https://demos.mozilla.org/tr yazıldığı zaman Tüm içeriklerin Türkçe açıklamalarını da görebiliyoruz.

şu siteyi açarken bile flash yüzünden sıkıntı yaşıyorum bazı haber ve video sitelerinde sıkıntı yaşıyorum inşallah bu yeni sistem daha iyi olur ...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play