Mozilla'nın resmi Firefox 4 açıklaması!

Firefox 4'ün çıkış tarihi resmi olarak açıklandı: İşte o tarih ve yeni Firefox'un yenilikleri...

  • Ali Güngör
Firefox 4 Kasım ayında çıkacak!
Yeni tarayıcı çok daha hızlı olacak

Mozilla, Firefox 4'ü ne zaman çıkartacağını sonunda açıkladı. Yakında son Alpha sürümü yayınlanan FF4, beta sürecine girecek ve Kasım ayında kullanıcılara sunulacak.

Mozilla'dan Mike Beltzner Firefox 4'ün performans odaklı bir internet tarayıcı olacağını belirtti. Yapılan hız testlerinde bir zamanlar ilk sırada yer alan Firefox, Chrome ve Opera gibi tarayıcıların gerisine düştü.

Beltzner TraceMonkey JavaScript motorunun geliştirildiğini ve sözlerini tutarak Firefox 4'te yüksek performans sunacaklarını aktardı. Yeni tarayıcının arayüzü de daha hızlı kullanım için özelleştiriliyor, temiz ve akıcı hale getiriliyor. Kısacası Firefox 4 yepyeni bir tarayıcı olacak.

Firefox 4.0'ın özellikleri

Alpha sürümleri belirmişti, betaya geçiş çok yakında

Mozilla öncelikle elindeki Firefox 3.6.4 sürümünü çıkartacak. Firefox 4 açıklamasının içinde bu sürümün önemi de vurgulandı.

Firefox 3.7'nin taşıması planlanan yalıtılmış sekmeler ve uygulamalar ile yüksek güvenlik özelliği çok yakında kullanıma sunulacak.

Firefox 4.0'da bu özelliklerin yanında Google, Yahoo ve Facebook gibi sitelerin kullanıcı hesaplarını kolay idare etmeye yarayan, sörf esnasında kayıtlı kullanıcı giriş ve çıkışlarını hızlandıran bir araç yer alıyor.

Yeni Firefox'un çıkış tarihi Kasım ayında olmasına karşın, bu ana ve önemli sürümün çıkışının 2 aya kadar da gecikebileceği, 2011 Ocak ayına kadar sarkabileceği teknoloji endüstrisinde konuşulanlar arasında yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Son zamanlarda Firefox ekibi ağır kaldı. Onlar yeni sürüm çıkarana kadar Chrome aldı başını gitti.

yıllardır kullanıyorum çok memnunum.yaşasın mozilla firefox

chrome devrim yaratacak firefox şey gibi beklesin

Firefox 4 eğer yayınlanan acid testlerine yaklaşırsa alfalardaki en hızlı tarayıcı olur extensionların çekirdek dışına çıkmış olması hızı ve stabiliteyi arttırır ama en önemlisi bu yeni 4.0 ekranı chrome ve opera dan yola çıkılarak ilk firefox'un özüne geri dönen harika bir kullanıcı dostu görünümle pazar payını %30lardan %50lere çekbilir firefox :)

firefostirik akıcı olacak, ona eminim...!!!
ama akıcı olacağı yer asfalt ta ki logar kapağının delikleridir...!!!
yada sifonu çektiğimde akıp gitti yer...

işte ancak buralarda akıcı olabilir...:D)

muhahahaaaa...

saygılar..

Son zamanlarda Firefox ekibi ağır kaldı. Onlar yeni sürüm çıkarana kadar Chrome aldı başını gitti.
-------
Bence firefox ekibi yavaş değil Chrome ekibi çok hızlı. Tamam, güzel tarayıcına önem veriyorsun da bu hız ne? 4 çıkmadan 5 haberleri falan geliyordu, bana sorsanız Chrome' nin şu anki sürümü kaç diye ben 5 derim, meğerse daha 4 müş. Ayrıca, bir farkta göremiyorum. Yanlış anlaşılmasın, Chrome' de güzel bir tarayıcı (özellikle açılış hızı ve sekme yönetimi) ama bir yerlerde yanlışı var.

yaklaşık 4 senedir firefox kullanan birisiyim, chrome eklentileri çıkardığı zaman bi kere denemek için yükledim bir dahada silemedim... Umarım firefox chrome dan daha iyi olur bu versiyonu ile. Chrome da en çok hoşuma giden şey çok hızlı senkronizasyon yapması, firefoxta weave eklentisi çok yavaş yapıyor. Tabi chrome da adblock gibi eklentilerin bazı eksikleri var fakat chrome tarayıcısının müthiş hızı bu açığını kapatıyor bana göre.

firefox çok ağır çalışıyor kasım çok geç kullanıcılarını üzüyor ve kızdırıyor mayıs haziranda bekliyoruz yeni sürümü

2011 mart ta çıkar diyorum ben. alıştılar artık gec çıkartmaya.

firefox çok iyi de şu çökmeler beni rahatsız ediyor.

merak etmeyin arkadaşlar ocak dedilerse haziranı bulur. mozilla takımı bu. 3.5 hikayesini biliyoruz...

edip gerçekten merak ediyorum sen hiç ie ye js yazdıınmı illa ie çalışıcak diye ve sayfanın masaüstü bir program gibi çalışması için yani sürekli ajax komutları kullanıldığı sürekli sayfanın bir yerinde dataların değiştiği bir kod yazdınmı ?
ie sürekli patlıyor kitleniyor çalışmıyor bilmem birşey anlatabildimmi ie çok zayıf ve basit bir şeklilde uzun süre açık kaldı 500 mb ram tüketmeye başlıyor gittikçe artıyor tabi.
Boşuna firefox a laf atma bence

mortirikzilli' nin son çırpınışları...!!!
ama ne yapsa da boş artık, ormanın mort cadısı, ateş tilkisinin vurulacağı günü belkiyor...!!! oda biliyor ki bu tilki IE9' a yem olacak...!!!

uyuz tilki için yapılacak bir şey yok...!!!

taziyelerimi şimdiden bildiririm :D)...

muahahhaaaa...

Edipciftci kullanmıyor diye kullanıyorum.Saygılar..

Şu anda kullandığım sürümü bile ihtiyaçlarımı ziyadesiyle karşılıyor. Chrome'da güzel ve hızlı bir tarayacı lakin FF'daki eklenti desteği henüz hiçbir tarayıcıda yok. Şunu da yapmışlar mıdır acaba diye arıyorum, hemen buluyorum. Dünya çapındaki %30'luk kullanım oranı başarı değil de nedir!

merak etmeyin arkadaşlar ocak dedilerse haziranı bulur. mozilla takımı bu. 3.5 hikayesini biliyoruz...
-------------------
adam haklı beyler

Ben de EC neyi sevmiyor ve kullanmıyorsa tavsiye kabul ediyor ve kullanıyorum.

chip online sanırım mozilla başkanının bşr kaç gün önceki slaytlarına göz atmadınız ya da yanlış anladınız..

Edip bazen gerçekten bu dünyadan olmadığına dair garip bir hisse kapılıyorum. :) Nedir bu fanatiklik anlamış değilim. Allah yardım etsin sana.

Seviyorum tilkimi : )

Ben Linux'ta hem Firefox 4 alfa hem de Chromium 6.0.402 kullanıyorum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki yeni Firefox yeni çıkacak Chrome 5 ve 6'dan daha hızlı ve kararlı çalışıyor. Yine o eski güçlü Firefox ama olağan üstü bir şekilde hızlı. Firefox 4 final sürümünü kullandığınız zaman gerçekten hayran kalacaksınız...

Ama ben final sürümünü bekleyebilir miyim bilmiyorum, zira okadar stabil ve hızlı ki şimdiden final sürümmüş gibi kullanmaya başladım :)

yav bu edipçiftçi gibi gereksiz insanlar niye var ?Yahu kardeşim buraya firefoxu kötülemek için nie yorum yazıosun.Ben şahsen chrome kullanıyorum ama firefox ta güzel bir tarayıcı lafımız yok ona.Birde kendi kullandıkları tarayıcıyı ölümüne koruyan kullanıcıları hiç anlamıyorum.Sanki kullandığınız tarayıcıyı koruyunca kötülüklerini kabullenmeyince size para veriyorlar.

Burda kastedilen hiz eminim ki sayfa gösterim icin konusuluyor ama, bu eklentilerin sayisi arttikca cok yavasliyor bende firefox e vazgecemedigim bir suru eklenti :) olunca da bu acilis hizi kötü oluyor ...

Tilkinin başını yine okşayacağız! Buraya yazdım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play