Mozilla'ya tarayıcı yetmedi!

Firefox'un yaratıcısı Mozilla, kendisinden beklenmeyen projelere imza atmaya hazırlanıyor...

  • M. Oğulcan Gökçe
Mozilla ve Apple anlaşabilecek mi?
Bakalım Apple, AppStore'da Mozilla'ya yer açacak mı?

Mozilla sosyal ağlar gelişiminden sorumlu Asa Dotzler'ın The Reg dergisine yaptığı açıklamaya Mozilla cephesinde, iPhone'a yönelik yeni bir web tarayıcısı geliştirme düşüncesi, şu an için mevcut değil.

Firefox'u 'istenmediği bir mecraya taşımaya' niyetlerinin olmadığını ifade eden Dotzler, enerjilerini gerçekleşmeyecek bir işe harcamaktansa, Windows Mobile, Nokia Maemo ve Android gibi açık platformlara yöneltmeyi tercih ettiklerini belirtiyor.

Apple'ın iPhone yazılım geliştirme kiti'ne (SDK) ilişkin son kullanıcı lisansı, uygulamaların koda müdahalesine olanak tanımıyor. Her ne kadar Opera'nın patronu Jon von Tetzchner, bunun web tarayıcılarını kapsayıp kapsamadığı konusunda kesin bir çizgi olmadığını belirtse de; Asa Dotzler'a göre, mesaj oldukça net.

Dotzler'ın iddialarına hak veren hatırı sayılır bir kitle olmakla birlikte firma, önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde, iPhone'a özel 'tarayıcı-bağımsız' bir yazılım sunacaklarını açıkladı. Söylentilere göre yeni yazılımın, Firefox'a veri taşınabilirliği kazandıracak olan Weave'i de barındıracağı bildiriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Apple izin vermesede firefox inşallah yapar biz Cydia ile kurarız onu :D

Neye yönelmisler ?
Windows mobile ve simbian icin senelerdir beta adi altinda hic bir sey beceremediler cikardiklari paketleri denedim 5 para etmez.
Belki pc piyasasinda Opeanin o dönemde parali olmasi ve ie 6 üstünde israr etmesi yüzüne basarili oldu ama yaklasik 2003 den beri hic bir cep tel isletim sisteminde bir sey cikartamadilar.
Torch browser, opera java ve opera browser, skyfire vs vs onlara baksinlar nihayet adam gibi calisan bir sey cikartsinlar sadece konusma.
isin tuafi bir ara firefox koduyla yazilmis winmobilede calisan tarayicilari vardi onu iyilestirmek yerine iptal edip sifirdan yapmaya kalktilar 3 senedir ortada 20 mb yakin beta harici düzgün birseyde cikartamadilar.
özellikle Torch RIM sirketine satildiki cep telleri icinde en güzel calisan browserda oydu biraz örnek alsinlar sadece konusmayla olmuyor.
Pc yaziliminda iyi olmak diger yazilim alanlarinda basarili olmak manasina gelmiyorki su an itibariyle Opera ve Skyfire ile rekabet etmek kolay degil.

Sen de yorum yaz