MP3 çalar mı öldürdü?

Balıkesir'de yaşanan korkunç olay: MP3 çaları ile müzik dinlerken ölen kız ve ardındaki sorular...

MP3 çalar ile müzik dinliyordu...

Balıkesir'in Manyas ilçesinde 15 yaşındaki kız çocuğu, MP3 çalar dinlerken aniden yere yığılarak hayatını kaybetti. Elektrik akımına kapıldığı iddia edilen genç kızın göğsünde duran cihazın da hasar gördüğü tespit edildi.

Bursa Anadolu Lisesi 2'nci sınıfa geçen Kübra Nur Aydıner, okulların kapanmasıyla birlikte tatilini geçirmek için Manyas'ın Çamlı Köyü'nde oturan dedesi Mehmet Süzen'in evine geldi. Bugün öğle saatlerinde kuzeni 18 yaşındaki Fatmagül Süzen dizüstü bilgisayarın kablosunu şarj etmek üzere prize taktı. Bu sırada Kübra Nur Aydıner, bilgisayara bağladığı mp3 çalar ile şarj olan bilgisayarı göğsünün üzerine koyup, bir yandan müzik dinlemeye başladı.

Ne olduysa bundan sonra oldu!

İddiaya göre, bu sırada elektrik voltajındaki dalgalanma nedeniyle Kübra Nur Aydıner'in sol göğsü üzerindeki cihaz kontak yaparak genç kızın elektrik akımına kapılmasına neden oldu. Çarpmanın etkisiyle yataktan fırladığı öne sürülen Kübra Nur Aydıner, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Manyas Cumhuriyet Savcılığı, elektrik kontağıyla parçalanan bilgisayarı ve mp3 çaları incelemeye alırken, elektrik çarpması sonucu parmakları da parçalandığı görülen genç kızın cesedi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla Bursa Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Remzi Çınar, genç kızın kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için kullandığı cihazların incelenmesi gerektiğini söyledi.

DHA

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Boyle bi olay daha once bi bebegin basina gelmisti. ama onun agzi parcalanmisti galiba yada oyle bisey. Ilginc bir USB ne kadar elektrik akimi gecirebilirki. ama yazilanlar dogru ise buyuk ihtimalle elektrikten olmus
Allah rahmet eylesin

Allah' tan ailesine sabır, kendisine Rahmet dilerim.

bu olay amerika, ingiltere yada almayna gibi bir ülkede olsa, hemen mahkemeler olur, tazminat hakkı doğar... vs... vs...

İnşallah ailesi de, gereken müdaafaya vakıf olup, olumlu sonucuna varabilir...

üzüntü ve saygılarımla...

Bana kalırsa ufak bir cihaz yıldırım vs. olmadıkça bu etkiyi veremez ama dalgalanma olduysa yapmasıda muhtemel.

Ortalik bu kadar denetimsiz Cin mali ile doldurulursa böyle olaylarin olmasi sasirilacak birsey degil. Kimse kalp masaji yapmayi akil edememis mi bu arada buda baska bir soru? Yazik bu ülkede ölmek bu kadar ucuz olmamali.

Kız laptoptan mı hayatını kaybetmiş, Yoksa MP3 çalardan mı? Laptoptan olmuşsa eğer, tamamen dış kasası plastik olan laptoptan böyle birşeyin olma ihtimali nedir? MP3 çalardan oldu ise Mp3 çaların dış kasası metalmiydi acaba?

Hiçbirşey anlamadım dizüstü pc'yi mi almış göğsüne koymuş :S

Eceli gelen Ölür Mp3 çalar vesile olmuş Allah Rahmet Eylesin.

Allah Rahmet eylesin ben bu haberi milliyette okumuştum.Gazetelerimiz öyle abartıyolar ki yok Çakma İphone can aldı milmem ne yapmayın artık yaw gazetelri yazanlara abartmasınlar diyorum olacağı varsa insan hertürlü ölür.Allah tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.

teknolojinin zararları..

Çarpan mp3 çalar değil sanırım. Çarpılmanın nedeni mp3 çalara yüksek voltaş aktaran bilgisayar adaptörü, dolayısıyla bilgisayar.

bilgisayar mp3 çalarlamı şarj oluyomuş :D
" Fatmagül Süzen dizüstü bilgisayarın kablosunu şarj etmek üzere prize taktı. Bu sırada Kübra Nur Aydıner, bilgisayara bağladığı mp3 çalar ile şarj olan bilgisayarı göğsünün üzerine koyup, bir yandan müzik dinlemeye başladı. "

fatma süzen pc yi şarj etmek için kabloyu prizi takıyoo...
"" mp3 çalar ile şarj olan bilgisayarı ""
mp3 çalar 1,5-2 volt la çalışıyo..ve için deki akım neki pc yi şarj etsinn :D:D:D

yazım hatası var yada ben mi hep yanlış anlıyorumm

adı geçen mp3 çalar aslında çin işi çakma iphone.

bence şaçma 5v tan ne olabilirki usb ler bildiğim kadarıla 5v elektrik verebiliyor.

bazı arkadaşlar ısrarla yaznışlar usbden az akım gelir tamam bu doğru ama şarj esnasında voltaj artar. ama yinede bir insanı öldürebilecek güç tgelmez. şahsi kanaatim kızın göğsünde duran mp3 çalar terleme gibi nemli bir durumla karşılaşıp kısa devre yapmış ve usbden fazla güç çekmiş olabilir. normalde böyle bir durumda gücün kesilmesi usb çıkışının yanması lazım ama ya bilgisayarda yada bilgisayar adaptorunde olan sorundan dolayı güç kesilmemiş ve güç artmış. yoksa başka türlü usbnin öldürmesi imkansızdır.

Saçma, olmaz öyle şey. Dizüstünün adaptörüne prizden giden kablosu 220v taşıyor, sıyrıksa bu kablo ancak bu sebep olabilir. Yoksa diğer ihtimal benim stratosfere kadar sıçramamla aynı olasılık.

1-Laptopların adaptörlerinde, adaptor ile laptop arasında uzaklık var zaten arada kablo var uzun.
2-Laptoplar ortalama 12V, mp3 çalar 1.5V yada 3V dir. USB girişi ise 5~6V dir.
3-Bu akımlardan birinden ölmesi çok çok garip :S
4-Parmakları neden yanmış ki, klavyenin plastik tuşları elektrik mi saçıyo...
5-Bence başka bi ihmal sonucu olmuştur... Mesela kız fişi çıkarıyordur falan...

Kim bunu söylediyse tam . Adaptorden ortalama 12 Volt çıkar ve bilgisayara gelip MP3 çalara geçene kadar kaç devre elemanı kendini mangal partisinde sanar hem 12V direk vücuda gelse ne olur mühim olan Amperdir. Cahil birisi mp3 dinliyordu elektrik çarptı der yayılır gider.220 V gelse yolundaki bütün devre elemanlarını yakacağı için iletkenlik kaybolur ve yarı yolda kalır. Dahası bilgisayar ve Mp3 çaların kasası iletken değil.
Delinin biri bir taş atmış kuyuya 40 tane akıllı çıkaramamımış

Öncelikle Allah rahmet eylesin ve yakınlarına Allah sabır versin diyorum.

Şimdi Elektrik elektronik teknolojileri mezunu olarak bu olay hakkındaki düşüncelerimi açıklamak istiyorum olaya bir bakalım
ortada bir laptop ve çakma bir mp3 player var şimdi köylerimizde malum elektrik pek sağlıklı değildir sinüs eğrisi bakımından dalgalanmalar oluyo genelde ancak şimdi burada olay çok farklı farzedelim ki laptop ve şarj aleti orjinal olsun olayın mantığına ufak bir bakış laptop şarj aleti şebeke elektriğini AC volt diyoruz laptopa uygun DC voltaja ve 220 voltluk şebeke voltajından laptopuna göre değişir 20 volt civarlarına düşürür ve şarj aletine göre değişir ancak hemen hemen hepsinde çeşitli koruma devreleri mevcuttur. Ama yine de şöyle bir şey olduğunu far edelim elektrik öyle bir dalgalandıki bir şekilde şarj aletinin içinden direkt olarak notebooka geçti buradan da eğer laptop içerisinde usbnin şasesi ile şarj aletinin şasesi arasında bir temas var ise ki bu normal şartlarda olmaz şasede anakart üzerinden sağlanır neyse diyelimki oldu ve buradan da yine mp3 şarj kablosu üzerinden mp3e geçti yine mp3ün usb girişi ile mp3ün kasasının metal olması ve usb girişi ile bunun arasında bir bağ olması gerek buda pek olası değil ancak bu şekilde böyle bir olay gerçekleşmiş olabilir. Ama bunu anlamak için köyde bir çok cihazda hasar görmesi gerekirdi çünkü bu seviyede bir olay olması için önemli bir elektrik dalgalanması olması gerekir buda köydeki bir çok cihazı bozardı ama yine de olay incelemeden sonra ortaya çıkacak olay başka bir şekildede gelişmiş olabilir umarım sonuçları bizde öğreniriz ama hepimiz mp3 çalar kullanıyoruz bugüne kadar böyle bir olay duymadım ecel diyelim başka denilecek bir şey yok gibi

pc yi göğsünün üstüne nasıl koyupta kullanıyor gerçektnen merak ettim.o değil 5v yada 12 olsun gene elektrik çarpması sonucu ölmez bana hergün çarpıyor pc leri kontrol ederken.ama tahminim artık mp3 ü son ses te dinleye dinleye beynindeki kılcal damarlarla ilgili sorun olmuştur ve hayatını kaybetmiştir. yüksek seste müzik dinleyenler dikkate almalılar bence bunu

Bu kasdedilern şey İmkansız gibi bir şey bakınız. Direkt olarak prizi ellese ve 220V yüklense ayakları çıplak ve yer ıslaık olmadıktan sonra ölmez vücudunun tamamından en az 5 sn üstü akım geçmesi lazımki ölsün.Vede bu olayda bir bilgisayardan ki bu bir Laptop hatta onuda geçtim bir Iphone çakması yada Upod çakması tam bilmiyorum bahsediliyor.

" Fatmagül Süzen dizüstü bilgisayarın kablosunu şarj etmek üzere prize taktı. Bu sırada Kübra Nur Aydıner, bilgisayara bağladığı mp3 çalar ile şarj olan bilgisayarı göğsünün üzerine koyup, bir yandan müzik dinlemeye başladı. "

Ben de tam olarak anlayamadım burayı. Bilgisayar mı şarj da yoksa Mp3 çalar mı? yoksa ikisi de şarjda mı? Ya cümleyi bozuk yazmışlar ya da ben bozuk anlıyorum.

"...Bu sırada Kübra Nur Aydıner, bilgisayara bağladığı mp3 çalar ile şarj olan bilgisayarı göğsünün üzerine koyup, bir yandan müzik dinlemeye başladı... "

MP3 çalar ile bilgisayar şarj olmuyor. Cümlede kastedilen Kübra' nınbilgisayara bağladığı mp3 çalar VE şarj olan bilgisayarı..

Talihsiz çocuğun ölüm sebebi elbette 5V'luk elektrik değil. Muhtemelen dizüstü bilgisayarın zaten önceden bozulmuş olan ya da voltaj dalgalanmasıyla sebebiyle o esnada bozulan adaptörünün işlevsiz kalıp bilgisayarı ve çocuğu doğrudan şebeke ceryanına maruz bırakmasıdır.
Çocuk büyük ihtimal kulaklıkla dinlediği mp3 çaları bilgisayara bağlamamış olsaydı ve tabiki bilgisayarı da göğsünün üstünde tutmasaydı hayatını kaybetmeyebilirdi. Akım doğrudan kafasına ve kalbine gitmiş..

Dizüstü bilgisayarlar ve diğer elektronik aletlerin güvenli kullanımı konusunda insanlar yeterince bilgilendirilmiyor mu acaba? Elektrik kontağına maruz kalma tehlikesinin yanında, etrafa yayılan elektromanyetik dalgalar sebebiyle hiçbir elektronik cihazın göğsün üstünde, baş hizasında, karın bölgesinde hatta dizlerin üstünde bile kullanılmaması gerekir. Ne elektronik cihazların satışı yapan üretici ve dağıtıcı firmalar ne de devlet bu konuda insanları bilgilendirici faaliyetlerde bulunmuyor (Ürün kutusundan çıkan kitapçık ve kağıt yığınları arasındaki güvenli kullanım talimatlarıyla bu hedefe ulaşılamıyor). Dolayısıyla, ailelerin de yeterice bilinçlenip çocuklarına gerekli uyarıları yapmaması sonucunda böyle trajik sonuçlar ortaya çıkıyor. Aslında burada bir talihsizliğin ötesinde kollektif ihmaller zinciri söz konusudur.

yorumları okudum ve bazı arkadaşlar, gerçekten çok güzel teknik bilgi aktarmışlar ve olaya çok güzel açıklama getirmişler.

dizüstü bilgisayarların ve mp3 çalarşarın, düşük voltajla çalışmalarından dolayı ve topraklama sisteminin yapısından dolayı, bu ölüm bu şekilde mümkün değil...!!!

büyük bir ihtimalle dizüstü bilgisayarın adaptörden elektrik pirizine giden kısmında açılma veya yıpranma vardır ve yatakta, çocuğun göğüsünde olan laptopun adaptörü de büyük ihtimal yatağın üzerinde...

kablonun açık olan kısmı metal yatağa temas etmiş olmalı ve birde çocukcağız terli ise, voltaj dalgalanmasından aşırı etkilenmiş olmalı.

çünki parmakları parçalayacak elektrik akımı ve amperi oldukça etkili değerlerde olmak zorunda. eğer biraz da sıvı teması varsa, mümkün görünmekte bu vaka.

ama normal şartlarda, dizüstü bilgisayarın elektriği öldürmez.
HERKESE TAVSİYEM ŞUDUR Kİ : ÖZELLİKLE AYRI BİR GÜÇ KAYNAĞI KULLANIN, 100 YADA 150 TL' DEN KAÇMADAN, SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN, hemde bilgisayarınızın yada diğer elektronik aletlerinizin uzun ömürlü olması için...

yada korumalı pirizlerlede bu tür tehlikelerden korunulabilir

saygılarımla...

Bir kaç ufak bilgi daha arkadaşlar öncelikle kendi güvenliğiniz sonra evdeki elektrikli cihazlarınızın ve evinizi güvenliği için tesisatınızı gözden geçirtin ve kaçak akım rölesi bağlatın zaten yeni yapılan inşaatlarda aslında bu bir zorunluluk kaçak akım rölesi olan bir evde çarpılsanız bile çarpıldığınızı anlamadan elektrik kesilir.

Allah rahmet eylesin. O bilgisayarla MP3 çaların markasını da merak ettim doğrusu. Böyle bir şey olması oldukça garip. Arkadaşların dediği gibi büyük ihtimalle şarj adaptörüyle ilgili bir sorundur.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play