MP3 indiren ev kadınına inanılmaz ceza!

İnternetten MP3 şarkı indirdiği için açılan davayı kazanan kadın, temyizde çıkan kararla şok oldu!

  • Ümit Öncel
İnternetten MP3 indiren ev kadınına inanılmaz ceza
24 şarkı için 1,92 milyon dolar

İnternetten yasa dışı yöntemlerle şarkı indirmek konusunda dünyanın farklı yerlerinde pek çok ceza verildi. Fakat bu hikayeler arasında bir tanesi var ki kolay kolay unutulmuyor. Jammie Thomas-Rasset'ın suçu Kazaa yardımıyla internet üzerinden MP3 indirmekti. ABD'de müzik yapımcılarının haklarını korumak için çaba sarfeden Recording Industry Association of America'nın (RIAA) dava açtığı ilk kişilerden biri olan Jammie, 2007 yılında davayı resmen kaybetmiş ve 220 bin dolar ceza ödemeye mahkum edilmişti.

Temyize giden davada nihayet sonuçlandı ve ortaya 2 çocuk annesi yalnız bir ebeveyn olan Jammie için çok daha kötü bir sonuç çıktı. Minnesota'da ki mahkeme indirmekle suçlandığı 24 şarkının her biri için 80'er bin dolar yani toplamda 1,92 milyon dolar ceza ödemesine karar verdi.

Jammie'nin en büyük şanssızlığı ise RIAA'nın artık az sayıda şarkı paylaşan bireyleri tek tek takip etmeyeceklerini, bu sorunlarını internet servis sağlayıcıları ile birlikte çözeceklerini açıklamasından sadece çok kısa bir süre önce mahkemeye verilmiş olmasıydı. Yani sadece bir iki hafta sonra olsaydı RIAA, Jammie'ye dava bile açmayacaktı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

indirim mi varmış çok ucuz :)

iyi olmuş. Hırsızlık yaptığı için hapse atılması lazım aslında normalde...

yakalandığında nekadar korsan müzik sahibiyse hepsinin albüm ücretlerini ödemesi daha iyi olur. 10 lira için 80

sağlam zarf atılmış ortaya. insanların gözü korkmuştur şimdi.

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
iyi olmuş. Hırsızlık yaptığı için hapse atılması lazım aslında normalde..."
edi büdülük yapma, paylaşımla çalmak arasında fark var

amerika'da düzen böyle işliyor.avukatlar ve yöneticiler milletin kanına susamışlar.ne yapsak da milyon dolarlık davalar götürsek diye kendilerine hedef koyarlar.Aslında kadın da servis sağlayıcıya dava açmalı.Kişisel bilgilerini RIAA ile paylaştıkları için ve yasadışı indirimlere göz yumdukları için.Bu arada madem copyrights felan diyorlar o zaman internet tamamen yasadışı bir faliyet.Birbirinden haber çalan siteleri mi desek yoksa ünlülerin fan websitelerindeki resim videodan mı bahsetsek yoksa youtube ve benzeri sitelerde bulunabilecek milyonlarca media.Korsanı bitirmek falan bahane..Maksat şirketlerin ve avukatlarının cebi dolsun

Vur abalıya misali. Gariban bir kadını bulmuşlar Allah ne verdiyse.Ne var şarkı indirmişse.Şarkıları satıp para mı kazanıyormuş. Adam mı öldürmüş, çocukmu kaçırmış, işkencemi yapmış . Böyle haksızlık olamaz.Hem sanatçılara bir bakın bakalım hanginiz onların oturduğu evde oturuyorsunuz hanginiz onların yediği yemeği sofranızda kaç defa gördünüz. En kıcık olduğum şeyse kanal kanal çıkıp korsana hayır kampanyası düzenlemeleri. Korsana rağmen belirlediklei rakamların çok üzerinde paralar kazanıyorlar hala gözleri doymuyor. İnsanoğlunun bir deniz dolusu altını olsa bir deniz dolusu daha ister. Gözünüzü açın sırtınızdan trilyonlar kazanıyorlar.Siz hala iyi olmuş, hapse girsin diye sayıklayıp durun bakalım.

...İbrahim...

iyiki bir şarkı indirdi ha demekki video indirse 1 trilyon dolar para cezası kescekler. Allah'ım yarabbim yaw. Öyle ceza verilmesi gereken yerler varki onlara vermiyorlar.

sallandırmak lazım böylelerini :)

"iyi olmuş. Hırsızlık yaptığı için hapse atılması lazım aslında normalde..."

Sizin bilgisayardaki her ürün orijinal mi, bunu garanti edebilir misiniz?

Akıl var mantık diye söze başlamak gerekiyor ama yazıkki bu karada ne akıl ne mantık eseri bir pay var

Ben önce mp3 ü indiririm sonra da beğenirsem albüm alırım. Sonuçta satın aldığı müziklerden arşiv yapan kaç kişi vardır ki.

Saçmalık. O cezayı veren hakim bile ne korsanlar indiriyordur hele hele...
Türkiye'de olsa milyonlarca kişiye milyon dolar para cezası mı kesecekler?

zavallı günah keçisi ilan edilmiş,amerikan adaletini kınıyorum ve yuh diyorum

Allahtan bu RIAA Türkiyede yok değilse halimizi düşünemiyorum xD

aslında cezanın 2 milyona çıkması kadının suçu. wireless vardı başkası indirdi diye yalan söylemiş. bilirkişi evdeki modemin kablolu modem oldunu kadının yalan söyledini belirtince de juri kızmış, şarkı başına 3500 dolar olan cezayı şarkı başına 80.000 dolara çıkarmış...

acaba nasıl odeyecek cok para

80.000 doları anlayamadım. Şarkıcılarn doğum, okul masrafları, kaçırdıkları vergi borçları, uyuşturucu giderleri gibi masraflarnı evinde dinlemek için şarkı indiren gariban ev kadınına mı ödetiyorlar. Bu kadın 2 milyon doları zaten ömrü boyunca ödeyemez ki. İbret olsun diye seçilmiş bir kurban ve günah keçisidir. Bunu kendine yapanlara dava açmalı ve onları mahkum ettirmelidir. Çıkar uğruna rastgele bir insanın hayatının mahvedilmesi adil değildir. Milyonlarca kişi serbest, bu kadın mahkum edilmiş. Hiç adil değil.

RIAA türkiyede olsa ne olur...hard diski sök sakla ..gelsinde ispatlasın bakalım..şarkıyı dinledim var mı itirazi olan?

o değilde RIAA denen zımbırtı burda da olsa halimiz ne olur acaba bi düşünelim..

bu parayı nasıl alcak lar anlamadım.kadın nasıl oder o parayı yada bi normal ekonomik duzeyde gecinen vatandas

Bu haberi ilk gazetde okumuştum. Cidden çok garibime gitmişti bir okadar da bayana acımıştım. Hayır bir okadar da çocuğu var insan onlara da acıyor. Sadece o kadın değil ki Dünya 'daki neredeyse herkez Internetten Music Download etmekte. Ne yazıkki piyango eltahirin dediği gibi bu bayana patlamış. Üzüldüm !

* Sizce 24 şarkı için 1,92 milyon dolar biraz fazla değil mi?

* Oldukça fazla + çocuklarına acıyorum !

türkiyede de dedikodular başlamıştı müzik indirenler ilk indirmeden sonra uyarılacak sonra da eve polis gelecek diye ben haberlerin - internetin yalancısıyım paylasmak istedim
iyi günler .

Aslında bu durumlarda şarkıyı çıkarıp piyasaya sürenlere dava açmak lazım sarkı bağımlılık yapıyor dinlemem lazım ama param yok diye. Neden derseniz sigara içip de hasta olanlar nasıl dava açıp milyonlarca dolar tazminat alıyorlar bağımlılık yaptı hasta etti diye. Aynı mantık yani

zamanında şarkılarımız RADYO'larda çalınsın diye üstüne paran veren şirketler dinleri imanları o kadar para oldu ki artık telif hakkı ödemeyen radyolara dava açıyorlar, Korsan diye bir şey uydurdular insanlarıda buna inandırdılar.

Ben 20 yıldır müzik sektöründeyim tanıdığım bir çok müzisyenin evinde mp3 var.

mp3 indirip dinlemek korsan değildir, mp3 cd-dvd ler üretip çoğaltıp satmak korsandır.

mp3 indirmek müziği öldürmez, ingilterenin en sevilen rock gruplarından Radiohead bir albümünü (kaset ve cd satışından önce) ilk olarak internette bedava olarak yayınladı ve bu albüm milyonlarca kişi tarafından indirildi.

Grup daha sonra albümü piyasa sürdü yani ciddi download sayısına ulaşıldıktan sonra ve görüldü ki buna rağmen bu albüm ingilterede en çok satanlar listesine 1.sıradan girdi.

indirmek hayattır

MP3 indirmek doğru değil ama bende indiriyorum. Kendinize bari dürüst olun.

teLif hakkı oLan mp3 internette ne işi var.. cok sacma yani okadar ceza veriLMiş bi kere karı sevmiş indirmiş hayranıdır aaaaaaaa :D

Yalan yav amaç milleti kıllandırmak.
Bu kadının bu kadar parası olduğu halde internetten indiriyormuş, bizim gibi zügürtlerin para verecek hali yok ya.
Zaten internete 30 lira veriyoruz, konuşmadığımız telefona da 10 lira veriyoruz.
E bırakında istediğimizi indirelim.

amerika herşeyde olduğu gibi bu seferde işin cidden suyunu çıkarmış peki 1 şarkıdan 80.000 dolar kazanılıyomuki kadından o parayı istiyorlar ayrıca nasıl ödeyecek ödemesi imkansız amerikada hayat kolay değil düşler ülkesi amerika denen birşey yok artık kusura bakmasınlarda müzik yapımcıları her yerde açgözlü yanlış bir uygulama yasaklar geldikçe insanlar aşmanın bir yolunu bulur böyle giderse farklı yöntemlerinde bulunacağını düşünüyorum çünkü programcı coder v.s bilişim uzmanları çoğaldı önemli olan insanların sosyal hayata dönüp teknolojiye sınırlama getirmeleridir dünya genelindeki bu pahallılık hayat zorluğu oldukça insanlar sosyal hayatı terkedip bilgisayar başında zaman öldürecektir ve bazı yanlış işler kaçınılmazdır tabiki herkes hakkı olanı emeğinin karşılığını almalıdır ama insanların alım gücüde hesaba katılmalıdır artık bir eserden (albüm kitap v.s) milyarlar kazanma devri bitti gönül isterki ilerki zamanda insanların refah seviyesi yükselir teknoloji hastalığına sınır getirilir herkesin memnun olacağı bir sistem gelişir yoksa yasadışı downloadın önüne kesinlikle geçilemez internet ağı büyüdükçe açıklarıda büyüyor yasaklar uygulanan katı cezalar çözüm değildir insanların korsana tenezzül etmeyeceği şekilde çözüm üretilmelidir benim düşüncen bu interneti ve bilgisayar faydalı amaçlar için kullanmanız dileğiyle saygılar sevgiler ...

Bu işler böyle çözülmez hocam. Dünya'da MP3 indirmeyen varmıdır???

Türkiyede Yaşamanın Faydaları:D
elektirik,internet,İşletim Sistemi,Oyunlar,Sarkılar,Filmler...
Ben Sabah 9'Da Bırakıyom Akşam 6 ya kadar İndiriyorum
Ama Böyle Bi Ceza Cok Saçma Neden Kadın Yerine Siteye Dava Acmıyolar Her Korson Ceza Yese Şuan Beim En Az 500Milyar$ Borcum Var Devlete:S
Ayrıca Davayı Acan Nie Şarkıcı Degilde Bunlar Onuda Anlamadım Dünya Nereye Dogru Gidiyor Bilen Varmı Ben Takip Bile Edemiyorum Peki Siz?

Bana kalırsa bu konuda bir şeyler yapılmalı. Şu an tüketici konumunda olduğumuz için bu şekilde düşünüyoruz. İndir gitsin be ne olacak ! Kota dolana kadar indir!
Sakın yanlış anlaşılmasın ben bunlara karşı falan değilim ancak yeri geldiğinde bir üretiminiz olduğunda ve fiyatı 5 TL yapsanız dahi o internet sayfalarında gezindiğinde o zaman görmek isterim yüz ifadelerinizi!

Şu anda piyasada dünyayının sanatçısı var şarkılarını kendi web sayfalarından indirilmesini sağlayan ama nedense kimse oraya yönelmiyor çünkü artık alışılagelmiş birşey bu. İndir kur programı kullan. İndir oyunu at cracki kullan.

Her ne kadar karşı çıksamda afedersiniz 50 dolarlık bir şeye ben para veremem kusura da bakmasınlar. Ayrıca bunları indirmek ve dinlemek suç mu? O zaman indirtmesinler!!

Diyeceğim şu ki; Ben korsan CD,DVD;VCD bilmem ne satışlarına karşıyım. Ancak fiyatların bu denli yüksek olmasına da karşıyım. Tamam ortada bir emek var ve haklarını almak isteyen insanlar var. Pekala o zaman program mı yazdınız? Makul fiyata satın. Oyun mu yaptınız? Makul fiyata satın. Şarkı mı bestelediniz işte oturup ta burada 8 albümlük şarkı için 50 TL isterseniz internette sömürür sizi başkasıda!

korsana yani emek hırsızlığına karşıyım ama. herşey de bi kadının başına patlatılmaz ki.

Yardım kampanyası başlatılsa 192.000 kişi 10 dolar yardım etse cezası ödenir. merak ettiğim bu parayı öderse şarkıların telifini de O'na mı verecekler? Versinler artık hatta şarkıları söyleyeni de bir hafta uşağı yapsınlar.

Sen de yorum yaz