MP3 ve film DVD'leri hapis nedeni oldu...

Torrent ile indirdiğiniz MP3 ve film DVD'lerini bir yerlere saklayın; hapis sırası size de gelebilir

MP3 ve film DVD'leri hapis nedeni oldu...
Fransız'ların korsan konusunda şakası yok

Fransa'da yaşayan ve 55 yaşında emekli bir sistem yöneticisi olan, ismi açıklanmayan bir adam dosya paylaşımı merakının cezasını hapishanede ödeyecek. 2006 yılında bir polis baskını sırasında yapılan rutin aramada adamın bilgisayarında ve DVD'lerinde internet üzerinden korsan olarak indirmiş olduğu 12.591 MP3, 426 film ve tüm bölümleri ile birlikte 16 TV dizisi bulundu. Aslında polis bir dolandırıcılık ihbarı üzerine arama yapmak için adamın evine girmişti fakat mahkeme farklı bir konu ile ilgili arama yapılırken bulunan bu korsan dosyaları delil olarak kabul etti ve hakkında dava açıldı.

2 yıl süren soruşturma tamamlandı ve adam suçlu bulundu. Mahkeme adamı 33 bin Euro ceza ödemeye mahkum etti ama cezası bununla da kalmadı. Hakim ayrıca adamın 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. 2007 yılında benzer bir mahkemede başka bir Fransız da internetten indirdiği 400 film yüzünden 2 ay hapis cezası almıştı.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

kardeşim bu telif işine yeni bir boyut getirmek gerek.. olacak gibi değil.. koca bir akıntının önünü kesmek istemek ve kontrol altına almaya kalkmak.. sınırlar koymak.. nasıl olacak bu iş.. nası.. adam indirmiş.. ne ticaretini yapmış ne satmış.. arşiv yapmış.. dunyanın 5te birini hapse mi dolduracaksınız..?!

bakalım bu işin sonu nereye varacak...

Anlaşılan kim ne kadar çok indirme yaparsa o kadar dikkat çekiyor. Bir iki tane indirenleri de hapse atsalar dünyada adam kalmaz.

bu kadar filmi indirip saklayanlarada şaşıyorum, hadi kaliteli bir film olur belki birkaç defa daha izlersinde 400 film ne be kardeşim oldu olacak vcd dükkanı aç, izlediğim film en fazla 1 ay duruyor bilgisayarımda cd ye bile çekmem.

hapishane yetmez :)

2-3 kişiyi hapse atarak downloadı mı bitireceklerini zannediyorlar? Tüm dawnloadcıları içeri atmaya kalksalar şu andaki hapishane sayısını 10a katlamaları lazım. Yine de yetmez ama...

ne biçim sistem yöneticisiymiş

Bende en az bir 5.000 mp3 var. Ayrıca; bir sürü film, full sürümlü programlar... Eee bende biraz yatardım herhalde içeride... Şaka maka Türkiye'de böyle bir şey yapamazlar. Önce korsan sektörüne saldırsınlar. Kuruturlarsa bize gelsinler. Kendi ellerimle telsim olacağım.

Mp3 indirmenin hukiki açıdan cezasının ne olduğunu internetten biraz araştırdım. Hukuk konularının ele alındığı bir forumda avukat olan bir kişi indirmenin ülkemizde suç olmadığını, dosyaların paylaşıma açılmasının suç olduğunu belirtmiş. Bana pek inandırıcı gelmedi. Sayın Chip Online yazarları bu konuda bir araştırma yapmanız mümkün mü? :)

korku ütopyası dünyasına hoşgeldiniz....

adam ne için kullanacaktı ki interneti, çiçek böcek resimlerinemi bakacaktı...

ben valla izlediğim filimi cart silerim saklamam, aynı filmi tekrar izlemek haz vermiyor,
Mp3 leri ise defalarca dinleyebiliyorum:D:D:D:D

ülen fakirleri iyice eziyorlar işte :P

ben orada olsam en az 5 yıl yerim; 1500 adet film ve 35.000 mp3 bulundurmaktan :D

önüne gecemezssiniz kaset cd ler elde patlayınca bundan nemalananlar tabı avuclarını yaladı 3,4 adet cipleri yalıları vardı cd yapan sanatcıların bundan 10 sene once 7 - 10 ytl idi cd ler...mıllete etmedıklerını bırakmadılar 2 parca muzık ıcın...emek hırsızlarıymıs savunmalarıda bu...sız once mılletten caldıklarınnıza bakın yıllarca malıyetının 40 katı cd sattınız bu ulkeye...western88

bilgisayarımda yer alan film ve mp3lerin korsanmı internet tenmi indirdirdiğimi yoksa orjinalmi olduğunu çözebilen bir teknolojiyi varsa duyan bilen banada söylesin 40TB arşivimde ne warez ne orijinal çözemiyorum
help!!!please!!!

ya interneti ne için kullanıyoruz anlamış değilim.. neden var bu internet.. sadece sitelere bakmakla veya msn de takılmakla olmuyor iş.. imkan varken saldırın.. :D

Salak Fransızlar.Boş işlerle uğraşıyorlar.Bu zamanda Korsan müzik veya film indirmeyen hiç kimse yoktur dünyada ama bu beyinsizler bunlarla uğraşacağına daha yararlı şeyler uğraşsalar onlar adına daha yararlı olacak.

pahalı bulan almasın. illegal illegaldir herkes yapıyor diye yasalar değişmez.

valla doğru diyon ark. zamanında bize kaset satarak kaç lira kazandı bunlar....2000 lerden önce az mı para ödedik film için müzik için..yeter artık para mara yoq ...müslümanın malı ortaktır :))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir