MP3 ve MP4: Aslında o kadar farklılar ki...

Çoğu zaman birbirine karıştırılan bu iki dosya formatı aslında o kadar farklılar ki...

MP3 ve MP4: Aslında o kadar farklılar ki...
MP3 en popüler müzik formatı

MP3 çıktığı günden bu yana popülerliğini sürdüren, gelişen başarılı bir format.

Yıllarca müzikte standart olan bu formata, günümüzde sayısız alternatif mevcut. Göze çarpan ve isim benzerliği olan bir standart ise MP4. Peki nedir bu MP4? MP3'ün bir sürüm sonraki hali mi?

MP4, isim benzerliğine karşın MP3'ün devamı değil. MP3 ve MP4'ün hikayeleri oldukça farklı.

MP3

MP3, MPEG-1 Audio Layer 3'ün kısaltmasıdır. Ses dosyasıdır ve bir sıkıştırma algoritması kullanarak dosya boyutunu oldukça küçük tutar. Ancak kullandığı bu algoritma kayıplıdır.

İnsan kulağının duyamadığı düşük ve yüksek ses frekanslarını, dönüştürme esnasında kaydetmez ve böylece büyük miktarda yer kazanır. Ses kalitesinde de belirgin bir düşüş olmaz.

Sıkıştırılmamış ses dosyaları oldukça büyüktür, en iyi örnek de WAV ses dosyalarıdır. Ses oldukça karmaşık bir yapıdadır, pek çok farklı frenkansta ses vardır. Bu frekansları dijital hale getirince ortaya büyük bir dosya çıkar. 128 kbit/s bir MP3 dosyası, sıkıştırılmamış WAV'ın 11'de biri boyuttadır.

...Ve MP4... İkinci sayfada...

MP4 formatının özellikleri ve farkları

MP4 bir codec değil container'dır

MP4
MP4, MPEG-4 Part 14'ün kısaltmasıdır. MP4'ün temel aldığı MPEG-4 Part 12 ise Apple'ın MOV dosya türünü temel alır. MP3 bir algoritmadır ama MP4 bir depo (Container) formatıdır. İçinde ses ve video barındırabilen bir standarttır. İçerisine farklı codec'lerde medya konulabilir. Böylece farklı cihazlar tarafından açılabilir.

MP4 genellikle taşınabilir medya oynatıcılar tarafından kullanılır. İnternet üzerinden de stream edilebilir. Kendi codec'i olmadığı için farklı codec'ler kullanılır. En popüler olanlar arasında Advanced Audio Coding, yani AAC yer alır.

MP4 dosyaları içerisinde altyazılar da depolanabilir hatta içindeki ses dosyaları MP3 olarak da sıkıştırılmış olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bana sanki MP4 Daha kaliteli ses veriyor gibi geliyor ama..

@11 Tem 2013 11:27 MP4 un kullandigi ses kodegi AAC'dir ve MP3 ten ( 128 KB ) den cok daha kalitelidir. 256K uzerinde pek farkedilmez yine de.

@11 Tem 2013 11:27 MP3'ün ve kayıtın kalitesine bağlı o. Stüdyo ortamında kaydedilmiş orta kalitede çevrilmiş bir MP3 ile, Profesyonel cihazlarla kaydedilmemiş ancak yüksek kalitede çevrilmiş bir MP3 arasında çok büyük fark vardır, stüdyo ortamında kaydedilmiş orta kalitede çevrilmiş MP3 çok daha iyidir. MP4 ise yazının belirttiği gibi çoook başkadır.

Bu oldukça eski bir yazınız.

Admin emeğiniz çalınıyor, Twitterda paylaştığınız tüm haberler @Tekno__Haber tarafından çalınıyor, kopyala yapıştır şeklinde, örnek: http://m.haberler.com/mp3-mu-mp4-mu-4821710-haberi/

@11 Tem 2013 13:09 Çalmayı bile becerememişler. Haberin ilk sayfasını almışlar sadece. Çok ayıp yahu. Emeğe hiç saygı kalmamış.

MP4 ASLIN DA HİC İYİDEĞİL NİYE SORUYOSANIZA OZAMAN SESİ BOZUK CIKIYOR ŞİMDİLİKBÖYLE OLUP ZAMANCA BOZULUYO

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play