MPMan F10: İlk üretilen MP3 player

10 yıl önce ilk MP3 player imal edildi ve o günden beri MP3 player'in gelişimi görenleri şaşırtıyor.

  • Selim Öztürk
MP3 player 10 yaşında

MP3 Player bu ay 10 yaşında girdi. İlk yayınlanan kişisel MP3 player, Kore'li Saehon Bilgi Sistemleri tarafından imal edilen MPMan F10, 1998 yılında üretilmişti.

F10, 32 MB flash diske sahipti ve o zamanlar bu hafıza oldukça büyük kabul ediliyordu. 91 x 70 x 165.5 mm. ebatlarında olan F10, PC'lerdeki paralel porta bağlanarak şarkıları PC'den alırdı. Çok ufak bir LCD ekrana da sahip olan F10, ekranda hangi şarkının o an dinlendiğini gösteriyordu.

Bu ürün, CeBIT Hannover'de ziyaretçilere sunuldu. 10 sene önceki teknolojiyle karşılaşan ziyaretçiler, o günden bu yana gelişen MP3 player teknolojisine şahit olma şansı yakaladı.

Eiger Labs, bu ürün için o zamanlar 250$ gibi bir fiyat istiyordu. Sonraki sene ise bu fiyat 50$ düşerek 200$ olmuştu. Ondan sonraki seneler de bu düşüş devam etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

vay be, ama bu sadece mp3 player icin deil. bütün teknolojik ürünlerin ilk zamanlardaki haliyle simdikileri arasında ucurumlar kadar fark var. buda teknolojinin ne hızla ve şekilde değiştiğini ve gelecekte değişebileceğini gösterir bize...

cep telefonu varken mp3 player gereksiz bence

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play