MS anti virüs programı için tarih açıkladı

Güvenlik firmalarını rahatsız eden Microsoft'un ücretsiz anti virüs programının tarihi belli oldu

Microsoft anti virüs programı için tarih açıkladı
Güvenlik firmaları MSE'den memnun olmadı.

Sizlere daha önce Microsoft'un yayınlayacağı ücretsiz anti virüs programı sizlere daha önce duyurmuştuk. Windows OneCare'in yerini alacak olan bu yeni anti virüs programı için kod isim olarak Morro'yu tercih eden Microsoft, daha sonradan programın adını Microsoft Security Essentials (MSE) olarak kesinleştirmişti. Şimdi de piyasaya çıkış tarihi belli oldu.

Program ilk olarak ABD, Brezilya ve İsrail'de bu ayın 23'ünde piyasaya çıkacak. Diğer ülkelerde ise yaz sonuna kadar kullanılmaya başlanacak. Windows XP, Vista ve Windows 7'de çalışacak olan MSE'yi kullanabilmek için ilk kurulumda 140 MB'lık bir dosya indirmeniz gerekiyor. Ardından program her gün kendisini internet üzerinden güncelleyecek. Microsoft güvenlik firmalarının müşterilerini kapmak gibi bir niyeti olmadığını, MSE'yi özellikle hiç bir güvenlik programı kullanmayan milyonlarca kullanıcı için çıkartacağını özellikle belirtiyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

belki bu sayede diğer antivirüs programlarının da fiyatı düşer.

kesinlikle indireceğim. çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

rumuz:kral6735 inşalla verdiğimiz işletim sistemi lisans parasını hak etmeye gayret ederler üçretsiz olan antivürüs firmalarının kalitesiz programlarından kaliteli olup fahiş fiyata satılan antivürüs firmaların kalitesini yakalayan kaliteli bir antivürüs çıkarırsalar insanlar korsan windows kullanmaktan vazgecer bende 2 sene korsan kullandıktan sonra para verip vista satın aldım.

çok iyi olur . bıktık artık lisansla ugrasmaktan microsoft geç bile kaldı

Ben güvenmem buna o kadar antivirüs şirketi var free sini kullanırım bunu kullanmam

öncelikle neden brezilya ve israil anlayamadım?

evet. iyi oldu bu. ücretli virüs programına para vermemek gerekli. ms çok iyi düşünmüş.

Beta sını kurdum 64 bit, 4 mb dan daha azdı setup. Nasıl 140 mb olacak onu anlamadım?

çoook şükür

Microsoft'un bütünleşik gelen güvenlik merkezi uygulamalarından bazılarına bir bakalım: güvenlik duvarı (windows firewall), veri yürütme engellemesi (data execution prevention), internet explorer vb. Bunların hiçbirinin bir faydasını, kullanımı sonunda fonksiyonel ya da teknik yönden heyecan uyandıracak bir özelliğini görmedim. Hatta Microsoft'un yaptığı hiçbir yazılımın beni heyecanlandırdığını söyleyemem. Ücretsiz sundukları hizmetler ise iyiden iyiye göstermelik oluyor. Pek çok kişiyle beraber büyük bir nefret besliyorum kendilerine.

Bununla birlikte kendi zayıf tasarımı nedeniyle kullanıcıların zararlı yazılımlara açık bir dünyaya yelken açmalarına neden olan ve bu tutumuyla bilgi güvenliği açığı yaratan bu firmanın zaten çok önceden böyle bir hizmet sunması gerekirdi. Örneğin ben 1999'da çernobil virüsü nedeniyle tüm hard diskimi kaybetmeden önce. Bu, araba yapıp emniyet kemeri takmamaya benziyor. O nedenle şimdi takıyor ama bakalım ilk kazada neler olacak. Yarın öbür gün karşılaştırma tabloları yayınlanacak burada, diğer bloglarda... Eset şöyle, Avira, Kaspersky, Norton, McAfee böyle, ama MSE şöyle... O zaman Microsoft'un önünde 2 seçenek olacak. Ya diyecek ki ben size güvenliğin bu kadarını ücretsiz sunuyorum, parası olan daha sağlam emniyet kemerleri, airbagler alsın. Ya da diyecek ben şu işi biraz daha geliştireyim ama isteyene bu hizmeti paralı (pro) sunayım, aynı şu anda birçok güvenlik yazılımı şirketinin yaptığı gibi. Bence istediği de bu zaten. Diğer firmaların tepkilerinden çekindiği için doğrudan paralı bir ürün çıkaramadığı için yumuşak geçiş. Kullanıcılar da tüm ürünleri tek firmadan edinip uyumluluk deneyimlerini iyileştirmek amacıyla güvenlikte de microsoft diyecekler. Paralı bir yazılım üretecek MSE Pro gibi ama diğer firmaların tepkilerini kullanıcıların talebi bu yönde diyerek savuşturacak, sineyimilletten yani.

İsterseniz bu yazının başlığı "bir tekel nasıl büyür" olsun, bir de bu haliyle baştan okuyun.

sadece Antivirüs olarak fazla bir işe yaramaz,Rootkitler ,Spyware ler ,Trojanlar Worm lar Dailer ler, Botlar,Backdoor lar... ne olacak,ltf.siz önden buyrun .Smart Security veya Internet Security olsaydı iyiydi.Tabii o zaman da free olmazdı falan.Kanaatim ilk heves millet yine hücüm ederl,sonra herkes elini ayağını çeker.

Microsoft bilgisayarın her platformunda tekelleşme amaçlarına devam ediyor. Büyük bir ihtimalle gelecek işletim sistemlerinde bu antivirüsü yüklü halde bulabiliriz. Fakat bir çok insan Kaspersky, Avira Antivir, Nod32, Norton gibi antivirüsler yerine bu programı tercih etmez. Edecek kişi pek azdır diye tahmin ediyorum.

eğer işletim sistemine entegreli gelirse kıyamet kopar valla

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir