MS, Avrupa'ya IE'siz Windows 7 gönderiyor

Avrupa Komisyonu'nun baskıları sonuç verdi, Microsoft Windows'tan Internet Explorer'ı çıkarttı!

Microsoft, Avrupa'ya IE'siz Windows 7 gönderiyor
Avrupa'ya özel Windows 7 sürümünün adı Windows 7 E olacak.

Avrupa Birliği'nin Microsoft'u internet tarayıcısı konusunda tekelcilikle suçladığı dava devam ederken, bilişim devi Internet Explorer ısrarında geri adım attı. Konuyla ilgili bir yandan Avrupa'daki bilgisayar dağıtıcılarına özel olarak bilgi verilirken, diğer yandan Microsoft'tan Dave Heiner konuyla ilgili açıklamayı blog'undan yaptı. Heiner: "Devam eden yasal süreç nedeniyle Avrupa'dan Windows 7'ye Internet Explorer'ı dahil etmek yerine IE'yi ayrı olarak ve dağıtıcılar veya kullanıcılar tarafından kolaylıkla yüklenebilir şekilde sunacağız" diye yazdı.

"Avrupa için özel hazırlanan Windows 7 sürümlerinde başka hiç bir değişiklik olmayacak" diyen Heiner, kullanıcıların bir internet tarayıcısına nasıl sahip olabileceklerini ise şöyle açıkladı: "PC'lerini aldıklarını satıcıdan istedikleri tarayıcıyı yüklemesini isteyebilir, dağıtıcı firmalar kendileri satış öncesi istedikleri tarayıcıyı yükleyebilirler veya kullanıcılar PC'lerine tercih ettikleri tarayıcıyı kendileri yükleyebilirler".

Avrupa Birliği tatmin olmadı

Uygulama Avrupa Birliği'ni tatmin etmedi.

Diğer yandan Avrupa Komisyonu bu uygulamadan tatmin olmadı. AB'nin asıl istediği ve Microsoft'a önerdiği çözüm; alternatif tarayıcıların kolaylıkla yüklenebilir halde Windows ile birlikte dağıtılmasıydı.

Son durumda Windows 7'nın Avrupa'ya özel dağıtımı olan ve Windows 7 E olarak adlandırılacak sürümü ile birlikte sadece Internet Explorer dağıtılacak, fakat kurulu olmayacak. Kullanıcılar Internet Explorer değil de, diğer tarayıcıları yüklememeyi tercih ederlerse; kendileri FTP'den veya CD'den yükleyebilecekler. AB yetkilileri ise satıcıların büyük kısmının tarayıcısız bir Windows satmak yerine, satış öncesi CD'den IE yükleyeceklerini tahmin ediyor.

Bu durum ise Microsoft'a yarayacak. Böylece hem bilişim devi AB'nin istediği yönde adım atmış olacak, hem de kullanım oranlarında ciddi bir değişiklik oluşmayacak.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

acaba turkiyeye de mi IEsiz gelecek?

Saçma bir uygulama. Yüklü gelse ne olacakki. İndirirsin internet Opera ya da Firefoxu gene kullanırsın. Hem windows'ta kendilerine ait, IE'de. IE windows'ta bulunsa ne olacakki. İstemeyen insan kaldırır zaten. Şu an Firefox kullanıyorum zaten.

kına yaksın şimdi ms'e atıp tutanlar, dua etsinler de bütün seven'larda böyle olmasın. en azından firefox indirmek için kullanıyorduk.

tarayıcı seçimini kurulumda yapsak.

ya ne boş işlerle uğraşıyoruz.

Bravo windows'a, madem istemiyorsunuz alın bakalım diyorlar. Nasıl yapacaksanız yapın. :)

Sacmalik. yuzlerce dolar sayip yeni PC alacagim eve gelecegim ve internette gezebilmek icin ayrica bir program yukleyecegim. Hadi ondanda gectim internet browser olmadan nasil internet browser indirecegimki? Isin esprisi bu ama gercekten sacmalik.

haksızlık ama... o zaman mac lerde gelmesin safari... linux da mozilla gelmesin... adam kendı yaptığı sisteme ıstedıgını koyar kime ne... sinir oluyorum ab ye de microsoft u tekelcilikle suclayanlara da.. o zaman apple de yeni iPod shuffle da da apple baska markaların kulaklıklarını kullanmaya ızın versın.. yenı cıkanlarda sadece apple ın kendı kulaklıkları kullanılabılıyor... bu tekelcilik degıl de nedır anlatın bana.

internet explorer 6'nın değişmemesi ve ie'nin parasız verilmesi diğer ücretsiz tarayıcılar sayesindedir. Bence hiç yükleme cd'si verilmeden internetten ücretsiz sunulmalıdır (zaten tarayıcı seçtirmeyi opera önermiş firefox karşı çıkmıştı) bir tane çok az kullanılan tarayıcı bizimde bilmediğimiz itiraz etti biz niye yokuz dedi firefox,opera var dedi o zaman ne olacak?

bu avrupa zamazingosu ne yapmak istiyor. zaten firefox u isteyen zaten indiriyor hemde guinnese girecek şekilde.
bir düşünün windows 7 yi kurdunuz ve internetten firefox u indirmek istediniz internete giremiyorsunuz. bu avrupa şeysi windowsun kart oyunlarınıda yasaklar yakında...

ya akıl alır gibi değil uygulama.İ.E olmadan nasıl millet nete bağlanacak flash bellekle exe mi taşıyacaklar.bu kadar saçmalığa da pes artık.tekelcilik diyolar.adamın kendi ürettiği windowsta program üretiyolar bi de kendi programını koyma diyolar bu ne akıl almaz iş.İ.E den daha güvenli her siteye adam gibi bağlanan başka tarayıcı var mı?bunların yaptığı kedi ciğer meselesi aynı.valla kullandığım mozilladan soğudum.

Gurcell sonuna kadar haklı tarayıcı olmaksızın nasıl internete girip tarayıcı indiricek bu adamlar :D

bu diğer tarayıcıların gelişmesine vesile olur umarım özellikle laptoplarda tahminim birçok firma firefoxu önyüklü olarak verecek..

yawww böle antence bi iş olabilirmi. sanane adamın tarayıcısından. zaten şirket kendi işletim sistemini yapıyo nedemek tarayıcısız olcak. linuxta firefox macte safari geliyoda onlara niye bişey demiyorlar. firefox niye mac'a kafa tutmuyo. tabiki pastadan pay almak için payı fazla olandan pay koparmaya çalışıyo. yaw bırakın bu işleri, ilerleyin. microsoft en iyisini yaptı. kullanıcılar böle saçma bişey yüzünden sıkıntı çekecekse bu kararı alanların arkasından nekadarda güzel(!) sözler söyliyecekler. :)

Bilişimden anlamayan yargıçların düz mantıkla böyle bir karar vermesi normal.Bari emsal teşkil etse de tüm işletim sistemleri tarayıcısız gelse.O zaman eşitlik isteyenler(!) tam anlamıyla memnun olur herhalde.

Kendi işletim sisteminde tabiki Internet Explorer olması gerek. Bunu kaldırmaya zorlanması çok saçma. Bir FF kullanıcısı olarak sadece şunu söyleyeceğim. Yapacakları tek şey diğer Browser 'ların Default olarak kullanılmasını sağlamak. Yani FF default tarayıcı olsa bile IE ile açılıyor. Bence sadece bu pürüz giderilmeli. Yok olmazsa Linux 'tanda Firefox kaldırılsın !

Çok iyi oldu bu karar. Bakalım firefox hayranları mutlu olabilecek mi:) Microsoft sen güzel bir ders ver bizlere anlayalım kıymetini. Sana hepimiz bir çok neden ileri sürerek düşmanız ama çoğumuz seni kullanıyoruz hatta düşman olanların büyük çoğunluğu senin emeğinin karşılığını vermeden ürünlerini kullanıyor.
Bakalım diğer konularda ie olmasın diyen arkadaşlar firefox yüklemesini ie olmadan nasıl yapacaklar?
Yarın WMP 12, Media Center, DVD Maker, WordPad, Ses Kaydedicisi, Disk Birleştiricisi gibi işletim sistemiyle gelen bir çok programı da kaldırsınlar görelim. Bu karar alındıysada kesin kalkar, windows 7 de kalkmasada bir sonrakinde kesin kalkar. DVD yerine CD ile kurulum yapacağız belki yanında hediye olarak Ek uygulamalar CD'si verilecek bunada itiraz edip engelleyecekler :D Bu olay zincirin halkaları gibi uzayıp gidecek. Belki ilerde işletim sisteminin çekirdeğini alırız :D:D:D:D:D:D

Firefox'u indirmek için Internet Explorer gerekmiyor. Windows Explorer'dan Mozilla'nın ftp sunucusuna bağlanıp Firefox'u indirebilirsiniz.

norn yazmış:
yawww böle antence bi iş olabilirmi. sanane adamın tarayıcısından. zaten şirket kendi işletim sistemini yapıyo nedemek tarayıcısız olcak. linuxta firefox macte safari geliyoda onlara niye bişey demiyorlar. firefox niye mac'a kafa tutmuyo. tabiki pastadan pay almak için payı fazla olandan pay koparmaya çalışıyo. yaw bırakın bu işleri, ilerleyin. microsoft en iyisini yaptı. kullanıcılar böle saçma bişey yüzünden sıkıntı çekecekse bu karar.
+1

Mozilla eminim bu habere çok sevinmiştir. Avrupa Komisyonu da o dandik tarayıcısına karşı Microsoft'un. :D Mozilla Firefox forever!

ne saçma dava bu ya ... o zaman windowsta paint ve wordpadde kurulu gelmesin bunun için de dava açılsın. asrın en mantıksız davasıdır bu

SAÇMALIK. O zaman nero gibi yazılım üreticileri windows 7 nin dvd yakma özelliğine, medi centere, winamp üreticisi media playere, uleod movie makere vs. vs itiraz etsinler. İE nin kullanım oranı yüklü gelmesindendir düşüncesi sadece bahane.

Firefox'u indirmek için Internet Explorer gerekmiyor. Windows Explorer'dan Mozilla'nın ftp sunucusuna bağlanıp Firefox'u indirebilirsiniz.
Bugün 14:08:39

------------------

İyi söylüyorsun, hoş söylüyorsunda bu özelliği bilmeyen birçok insan var dışarıda. Onlar ne yapacak?

Boş iş bunlar arkadaşlar. I.E. yüklü gelse ne zararı çıkacakki. Zaten başka tarayıcı kullanmak isteyen paşalar gibi IE'den mozilla ya da opera'nın sitesine bağlanır, indirir tarayıcısını, ardındanda kullanır. Dert ettiğimiz şeylere bak. Adamın kendi ürünü tabiki içindeki yazılımlarda aynı olacak. O zaman niye Apple, iTunes yerine Windows Media Player yazılımı sunmuyor. Ya da Linux'lar neden Opera ya da Safari gelmiyor. Ya da neden Mac OS'larda Internet Explorer yok. Saçma bir olay.

Kendin bir resim çiziyorsun tabloya. Ardından da resmin köşesine başka birinin imza atmasına benzer bu olay.

ie8 yanısıra wmp12 de yüklenmeyecek ek yazılım olarak satarsa görürsünüz gününüzü bunu paint hesapmakinesi vs vs de izler sde iskeleti aynı fiyata satar mahkemeye vermeyi anlarsınız .mac lerdede ie8 wmp12 paint vs hepsinin yüklü gelmesi için mahkeme kararı istiyorum linuxada gecerli verin mahkemeye. aynı kararı onlarada vermek zorunda niye sade ms ye.

Saçmalığın Daniskası Bu.. Çekememezlik Diye Ben Buna Derim İşte :) Adamlar MS Çekemiyorlar... Nerden Bahane Bulacaklarını Bilmiyorlar Daha. Bak Hele.. İnternet Explorersiz Windows... O Zaman Linuxtanda FireFox Kaldırılacak.. Adalet Tarafsız Olmak Zorunda. Öyleyse Doğru Olan Adaletli Olan Bu.. Ve Mac'te Safarisini Kaldırsın !!!!!.... Allahh Allahh Bee.... :@

win 7 kuran kişi ilk iş ie8 ve wmp12 yükleyecek göreceksiniz çirkin firefox u yada abuk sabuk safariyi operayı kullanmak zorundamıyız.
win7 satınalıyoruz birde paramızla rezil oluyoruz.
istatistikler öıkacaktır sonra ie8 kullanım oranı gine lider olacaktır.
yok fire fox yok safari hızlıymış palavra 1024 internetle nasıl anladınız internet hızımız yerlerde anca testlerde öne geçer kullanımda bir fark hissedemezsiniz açamadığı sayfalarda cabası.

bazı arkadaşlar linuxtan da firefox kaldırılsın demiş.microsoft hazırlasın ie8 i linux a göre linux dağıtımcıları zaten otomatik olarak ie8 i ekleyecektir linux cd lerine.Ama kaynak kod u kapalı microsoftunuz bunu yapmaz işine gelmez.Eğer varsa microsoft un böyle linux a kurabileceğimiz bir proğramı:) söyleyin bizde bilelim hatta kuralım:) var mı? efendim duyamadım.

arkadasın bırı demıs kı mıcrosoft un lınux uyumlu programı var mı.. adam nıye rakıbıne uyumlu program yapsın kı... rakıbının elıne nıye hazır program versın kı... sacma sacma konusmayın

oldu canimm. disk dfrg de çıkartalım.. media player zaten çıkardınız.. ie de çıksın.. backup utilites hatta movie makerde çıksın.. ne kalksın.?!. iyice abarttılar yahu..!! kardeşim rekabet ortamı kaldırın demek iş değil daha iyisini yapın millet kullansın..!! tekel ayağına windowsa iyice kilitvurun bakayım.

o zaman apple'da macbookdan kaldırsın safariyi ie siz windows kullanılırmı ozaman hotmaili açmak için sürekli kullanıcı adı yazacağız..

Ya madem bir iş yapacaklar, kardeşim Opera, Firefox, İnternet Explorer normal kurulu şekilde gelsin Windows 7 içinde.
Herkes bu üç tarayıcıyı görsün, bir kere kullansın, beğenmediği tarayıcı kaldırır. Eşitlikse eşitlik işte.
Safari nerde demeyin sakın, safari iğrenç ötesi windows üzerinde.

Arkadaşlar konuyu bence çok büyüttünüz. Ben zaten internet explorer kullanırım diyorsanız windows kurulumunda sorucak zaten bu böyle ayarlanacak. Ama ben eminim ki internet explorer gerçekten çok kaliteli bir tarayıcı. Ben hiç bir tarayıcının explorer kadar verimli çalıştığını görmedim. Ama eğer böyle bir uygulama olursa ki şayet böyle olacaktır. Böyle umuyorum :)

Bazı linuxlarda firefox otomatik gelmiyor zaten. Konqueror adında bir tarayıcı var KDE kullanan sistemlerde. Ayrıca Linuxlarda program yüklemek için tarayıcıya ihtiyac yoktur. Ben avrupa birliğinin kararını doğru buluyorum çünkü sorun tarayıcının hiç bir şekilde yüklenememesi değil varsayılan olarak yüklü gelmesidir. Kişi acaba nete nasıl girilir araştırırken belki de diğer tarayıcıları tercih edecektir.

çok saçma adam ürünü nu boyle satıyor almak zorunda değiller tekelle alakasi yok bütün iş abd nin ie sayesinde kullanıcı bilgilerini raporlamasini engellemek avrupa mali olan firefox lan de bunu yapmaya çalışıyorlar neden sadece tarayıcı neden movie maker değil neden paint değil

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir