MS, bir cep devinin daha peşinde olabilir!

Microsoft, Nokia'yı satın aldıktan sonra bir başka cep devinin peşinde olabilir! İşte o dev!

MS, bir cep devinin daha peşinde olabilir!
2013 yılındaki yeni BB'ler bile onu kurtaramadı

Pazartesi günü itibariyle Microsoft'un, Nokia'nın büyük bir kısmını satın alması haberi ile sallanan teknoloji dünyası, bazı kaynaklara göre ufak bir şok daha yaşayabilir. Bloomberg üzerinden yayınlanan yeni bir makaleye göre, Microsoft, zor zamanlar yaşayan mobil telefon üreticisi BlackBerry'nin de peşinde olabilir. 

Makale, isimsiz kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda, Microsoft'un, BlackBerry'yi satın alınabilir, iyi bir yatırım olarak gördüğünü iddia ediyor. Bundan birkaç hafta önce "stratejik alternatifler" aradığını beyan eden Kanadalı firmanın yapacakları arasında, sahip olduğu markanın bir kısmını ya da tamamını satışa çıkarması olası. Makaleye göreyse BlackBerry halen hatırı sayılır miktarda pazar payına sahip ve BlackBerry cihazlar, birçoklarının ilgisini çektiği için, Microsoft'un firmayı satın almayı düşünmesi şaşırılacak bir olay değil.

BlackBerry, aslında 2013 yılına çok iyi hazırlanmıştı ama ürettiği Z10 isimli telefon ve şahsına münhasır olan BlackBerry 10 işletim sistemi tam bir satış fiyaskosu yaşamıştı. Bu başarısızlıksa Microsoft'un Windows Phone'lu Nokia'ları için mükemmel bir fırsat doğurmuş, dünya mobil telefon pazar sıralamasındaki üçüncülüğün Microsoft'a geçmesini sağlamıştı.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Elop u göndersinler hemen...

Para para para gerisi yalan.Teknolojikmiş bilmem neymiş geçin bunları.

Bari wp8 yapmasin telefonlari

@07 Eyl 2013 20:02 tamam microsoft satın alıp ios yükletir.

Alsın alsın! Allah aşkına alsın! Harika bir yatırım olur hatta Nokia'yı bırakıp Blackberry'i alsa daha akıllıca bir yatırım olurdu, Nokia ve MS ortaklığı zaten kendi kendine yükseliyordu. Samsung ise kendi işletim sistemini geliştiriyor, hayır gelmez ondan. HTC ise bir süre Windows Phone'la uğraşayacağını açıkladı. Lenova, Asus ve Çin'den birkaç marka Windows Phone'la ilgileniyor ama hala yeterli değil. Eski bir efsaneyi Windows Phone ailesine katmak daha akıllıca bir tercih olurdu.

@07 Eyl 2013 20:16 yerinde analiz MS zaten Nokia'yı ele geçirmişdi. BB pazar payı yüksek iş dünyasında BB hale tercih edilen marka, MS bu fırsatı kaçırmamalı BB satın almalı...

Blackberry'i Blackberry yapan işletim sistemi ve Blackberry'^nin servisleridir.Donanımsal olarak zaten piyasadaki cihazlarla yarışacak seviyede değil.Ancak özel ve beğenilen kendine has kullanıcı kitlesi olan bir işletim sistemine sahip özellikle BB10 oldukça güzel umarım (satın alma işlemi gerçekleşirse eğer ) wp8'e geçirilip piyasadaki işletim sistemi sayısı azaltılmaz.WP8 ve BB10 güzel işletim sistemleri fakat bir Android kullanıcısı olarak BB10'un kaybolması beni üzer.Çeşitlilik her zaman iyidir.Bence Blackberry firmasının WP8 ve Android gibi işletim sistemlerini diğer firmalara açması gerekmektedir. Sağladığı servislerle maddi durumlarını toparlayacaklarına eminim.

ucuza kapatırsa alırlar.

ucuza tel yapın bırakın bu işleri

Nokia'yı satın alması doğru bir karardı sonuçta son 6 aydır Nokia satışları sürekli artıyor, eski durağan dönemini geride bıraktı. Ama Blackberry maalesef düşüşe girdi ve yükselmesi artık mümkün değil. Bence Microsoft sadece Nokia'ya odaklanmalı çünkü kendi Windows Phone işletim sitemi yüklü olan Nokia'lar her geçen çeyrekte satışlarını arttırmaya başladı ve Lumia'lar işçilik, kasa ve kalite konusunda da son zamanlarda rakiplere oranla çok iyiler. Kısacası Microsoft'un Nokia'nın günümüzde ürettiği cihazlara çok yatırım yapması gerekmiyor çünkü gerçekten kasa, tasarım kalitesi yani donanımsal olarak iyiler. Ama Windows Phone'u daha da geliştirmeliler, şu anda en hızlı ve stabil işletim sistemi olsada bildirim merkezi gibi özellikler şart, onun dışında mağaza çok hızlı gelişiyor zaten...

Bence bunu almazlar.Nokia onlara yetecek.Bunun yanında surface tabletleri ve nokia telefon adını yeni bir marka ile değiştirip satışa sunacaklar.Yani apple şirketinin cep ve tablet bölümünü takip ediyorlar.Ben söylüyorum işletim sistemlerini ücretsiz dağıtacaklar o günlerre az kaldı.

Almaz kardeşim . Bunların hepsi amarikanın oyunu. Şu an piyasa da bulunan işletim sistemlerine bakalım ; android , ios , wp . Hepside amarikalı üreticilerin mi evet. Her telefonda dahili gprs var mı var. Amerikadan hariç telefon üreten koreli firma samsung ve taylandlı firma htc var ama onlalrda android kullanıyorlar. kısacası şu an her telefon her işletim sistemi amarikalılarda zaten amarikanın çıkarına hepsi kullanılabilir. Ha ben windowsu çıok seviyorum , kim sevmezki zaten o stabilite o hız o geçişer filan herkes hayran kalır her ne kadar mağazası bir android bir ios kadar olmasada . Ancak blackberry ve işletim sistemi zaten amerikalı bir üreticinin elinde. ben nokia yı satın almasına sevinmiştim sırf wp un gelimi açısından , blackberryi alılarsa da gelişmelerine katkıta bulunacağı için iyi olur tabiki de ama almazlar dediğim gibi biz teknoloji hayranları konuşuyoruz kullanıyoruz yorumluyoruz filan ama her şeyin arkasında bir amarikanın kontrolunde yada isteseler kontrol edebilecekleri bir yapı var doğruya doğru ..

ms bb' yi alırsa bb os' u bozmasın içine ms hizmetlerini entegre etsin(word,powerpoint,excel vs.) zaten bb yüksek iş dünyasının telefonu office hem onların durumlarını daha da iyileştirir hele bir de donanımsal yenilikler yapılsa mesela işlemci intel kullanılsa yanına bir de intel wireless display ve ya qualcomm' a devam edip galaxy beam gibi projeksiyon kullansalar üstüne bir de q10 gibi bir düzeye devam etseler ebat da q5' e düştü mü bb-ms işbirliği içinde iyi bir satış yakalanır üstelik bir de microsoft windows için bb os' un bazı işlevlerini alıp kendi işletim sistemine ekleyip windowsu dünyanın en güvenilir işletim sistemi notu alan bb os' ile birleştirip kendi standart windows arayüzünü koydu mu tamamdır :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir