MS gözünü iPhone'culara dikti

Microsoft, iPhone uygulama geliştiricilerini Windows Mobile tarafına çekmek için neye girişiyor?

MS gözünü iPhone'culara dikti
Microsoft, Windows Mobile uygulamalarını arttırmak için iPhone'culardan destek bekliyor

Microsoft ve Apple arasındaki rekabet bilgisayarlardan sonra cep telefonlarında da devam ediyor. iPhone'un sayısı 1 milyonu geçen uygulamaları en büyük avantajı. Microsoft, rakibinin bu avantajına karşı pazar gücünü kullanmayı düşünüyor. Piyasada bulunan 30 milyon Windows Mobile cep telefonunun en büyük eksiği olan özel uygulamaların sayısını arttırmak içinse bilişim devi bu konuda tecrübeli programcılardan yardım bekliyor.

Microsoft, daha önce iPhone için uygulama geliştirmiş olan programcıların aynı uygulamaları Windows Mobile'a da aktarabilmeleri için bazı önemli adımlar atıyor. Hatta bunun için MSDN'de özel bir bölüm hazırladı ve yazılımcılara var olan iPhone uygulamalarını Windows Mobile'a nasıl kolaylıkla aktarabilecekleri gösteriyor. Bakalım Microsoft'un sunduğu bu imkanlar kısa sürede Windows Mobile uygulama sayısını arttırabilecek mi?

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İnşallah arttırır da bizim işimize yarar

Iphone uygulamalari windows mobile gibi yavas, stabil olmayan, kontrolleri zayif, dokunmatik ekrani dandik bi ortamda kor topal calisir ancak. Boduna cabaliyor ms

iphone da çok stabil bir uygulama indirdim accelerometer verisini okuyordu, sonra accelerometer çalışmamaya başladı, döndürünce video da dönmedi, yani o kadar büyük bişey değil ama stabil diyemezsiniz

"Iphone uygulamalari windows mobile gibi yavas, stabil olmayan, kontrolleri zayif, dokunmatik ekrani dandik bi ortamda kor topal calisir ancak. Boduna cabaliyor ms" İki yıl boyunca windows mobile 05 kullandım işlemci hızı 525 mhz olan samsung işlemci kullanan bir pocket pcm vardı. üstünde wm 2003 gelmişti yükselktme yaparak 05 e geçirdim.

Hızı yüksek, directx mobile ile işlemciyi çok iyi kullanan oyunlar yapılabiliyor. programlama kapasitesi yüksek. iphone dan daha basit emin ol.

verdiği sdk lar sayesinde bir dakikada basit bir forum yapıp telefonda çalıştırabiliyorsun. windows xp, 2003, 2000 , vista gibi işletim sistemlerini uzaktan yönetebiliyorsun.

daha bir çok özellik var. sırf iphone unun dokunmatik ekranı iyi diye windows mobile ı aşağılama.

"Iphone uygulamalari windows mobile gibi yavas, stabil olmayan, kontrolleri zayif, dokunmatik ekrani dandik bi ortamda kor topal calisir ancak. Boduna cabaliyor ms"

Hiç bir araştırma yapmadan, başkalarının attığı çamura bir bildikleri vardır deyip kanmayın.

Her iki ortamı bilen bir geliştrici olarak şunu söyleyebilirim , windows mobile ile uygulama geliştimek çok kolay ve hızlıdır. Fakat IPhone için bu süreç çok çetrefillidir. O yüzdendir ki sadece profesyonel programcılar iphone için yazılım geliştirirler, bu sebeple iphone yazılımları daha iyi ellerden çıktıkları için stabil görünürler.. Windows Mobile ile eş değerde bir programcı aynı işi çeyrek sürede bitirebilir. Çünkü çok gelişmiş ide'ye, çok geniş bir dokumantasyona sahiptir (msdn).

Bilmeden önce, çamur atmadan önce araştırmak , öğrenmek lazım.

Kesinlikle gec kalinmis bir hamle bu ama gene ms in hatasi burdaki pazar payini kucumsemis olacaklar ki bu denli bi calisma icine girmemislerdir. ama ms ede hak vermek lazim xbox-windows-server-office-guncellemeler-internet-mobile derken hangi birine yetebilirler :D

apple rahat geçer microsoft xp gibi işletim sistemi yapar pdalar için iphone biter

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir