Microsoft Imagine Cup 2008 sonuçlandı

Sürdürülebilir çevre için teknolojinin kullanıldığı bir dünya düşleyin. İşte en büyük düşler...

Microsoft Türkiye'nin konu ile ilgili görüşü

"Gençlerimizin ilgisi bizi mutlu ediyor"

Imagine Cup 2008'in sonuçlarını ve Türk ekiplerinin performansını değerlendiren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cemal Akyel şunları söyledi:

"Imagine Cup gençleri dünyanın sorunlarıyla ilgilenmeye ve yaratıcı, yenilikçi çözümler üretmeye teşvik ediyor. Paris'teki finalde birbirinden ilginç ve güzel projeler yarıştı. Ülkemizden de üniversiteli gençlerimizin bu yarışmaya büyük ilgi göstermeleri bizi mutlu ediyor. Bu ilgi Türkiye'nin bilişimdeki potansiyelini ortaya koyuyor. Önümüzdeki yıllarda gençlerimizin Imagine Cup finallerinde iyi dereceler yapacağına inanıyoruz."

Türk öğrencileri dünya çapında 200.000 öğrenci arasından seçilen 370 finalist arasına girdi:

Microsoft tarafından 6 yıldır düzenlenen Imagine Cup yarışmasında, gençlerden, dünyadaki yaşamın teknolojinin katkısıyla daha iyileştirilmesini sağlayacak projeler üretmesi isteniyor. Yarışma her yıl farklı bir tema ile yapılıyor. Bu yılki Imagine Cup'ın teması, "Sürdürülebilir çevre için teknolojinin kullanıldığı bir dünya düşleyin" oldu. Imagine Cup 2008'de 100'ü aşkın ülke ve bölgeden 200.000'in üzerinde öğrenci bu heyecana ortak oldu. Yarışmanın Paris'teki dünya finallerine, 61 ülke ve bölgeden, üçü Türk toplam 124 ekipte yer alan 370 öğrenci katıldı.

Kocaeli Üniversitesi ekibinden İnternet üzerinden gelecek nesil bir ağaç dikme projesi:

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencilerinden Deniz Şen, Engin Kızıl, Semih Balkancı ve Yusuf Avcı finallere Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Alper Kamil Demir'in danışmanlık yaptığı "L'orientalis" adlı projeyle katıldı.

Proje, insanları ağaç dikmeye teşvik etmeyi, bu konuda kolaylıklar sağlamayı ve ormanlık alanları genişletmeyi amaçlıyor. Proje ile İnternet'te harita üzerinde herhangi bir yer seçip, orada kendi adını taşıyan ağaç veya ağaçlar dikmek mümkün olabiliyor. Aynı zamanda, ağaçlar hakkında bilgi edinmek, fotoğraflar ve videolar ekleyerek tüm dünya ile paylaşmak mümkün olacak.

Imagine Cup 2009 finalleri Mısır'da başkent Kahire'de yapılacak. Gelecek seneki Imagine Cup'ın teması; "Teknolojinin karşı karşıya kaldığımız en zorlu sorunları çözmeye yardım ettiği bir dünya düşleyin" olarak belirlendi.

Recep Baltaş

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Microsoft Türkiye'nin konu ile ilgili görüşü
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir