MS'in en büyük isimlerinden birine veda

Microsoft'un efsane oyunlarından biri daha, kepenkleri indirip oyunculara veda ediyor!

Age of Empires Online gitti; peki yeri dolacak mı?
Age of Empires II halen serinin zirvesinde

Oyun sektörü dev dalgaları olan bir deniz gibidir; bir isim aniden zirve yapar ve sektöre olan etkisi bittiğinde artık ondan geriye hiçbir şey kalmamıştır. Günümüzde bu anlatım birçok yapımın özetini rahatlıkla teşkil edebilmektedir...

Nice oyunlar en üst seviyede seyrediyorken, bir anda silinip yok olabiliyorlar ve öyle görünüyor ki artık Age of Empires Online da onlardan birisi. Özellikle Age of Empires II isimli yapımıyla dünyayı baştan aşağıya fethetmeyi başaran Microsoft, 2010 yılı itibariyle yepyeni bir ücretsiz online oyun modeli yaratacağını beyan etmiş ve çok vakit kaybetmenden, 2011 yılında Gas Powered Games ve Robot Entertainment aracılığı ile son kullanıcının beğenisine sunulmuştu.

Başlarda büyük bir ivme yakalayan Age of Empires Online ne yazık ki Microsoft tarafından alınan bir karar ile üç yılın ardından tamamen kapatılmış bulunuyor. Alınan kararın arkasındaki en büyük etkense, ücretsiz online oyunlar için üretilen ve üretilecek olan içeriğin çok pahalıya mal olması olarak nitelendi. Microsoft zaten gidişatın kötü olduğunu geçen yıl yaptığı bir açıklamada beyan etmişti.

Her ne kadar Age of Empires serisi hem oyun sektörünün, hem de Microsoft'un en büyük başarılarından birisi olsa da öyle görünüyor ki Age of Empires Online son kullanıcılardan benzeri bir ilgi görmedi. Şimdiyse sırada akıllı telefonlar için üretilecek yeni Age of Empires ismi olan World Domination var. Oynanış şekli olarak klasik yapımlara benzeyeceği iddia edilen yapım, bakalım seriye nasıl etki edecek.     

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ilk defa duyuyorum.....

@04 Tem 2014 20:21 küçük çocuklar için değilde ondan

Asla bir rise of nations kadar olamadı ama :)

Çokta önemli sanki.

Noooooooooo

böyle bi oyun varmıdır başka 3 sene üst üste en iyi strateji secildi . bunun üstüne oyun tanımam . voobly.com da online hergunde oynarım

Her yükseltmeyi para karşılığı yaparsa, oynamak için sayılı zenginlerden olmak gerekir. Kaçınılmaz son gerçekleşmiş.

Oyundaki gelişmelerin her birinin gerçek parayla olduğunu düşünün. Alın size Age Of Empires. Bu zamana kadar nasıl dayandı ona şaşırdım.

Para babası olmak lazımdı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir