MS'in Linux'a ani ilgisinin altında yatanlar

MS'in Linux için kod yazması Linux'a destek verdiği olarak görülebilir; ama işin aslı çok farklı...

MS'in Linux'a ani ilgisinin altında yatanlar
Microsoft'un asıl hedefi Linux üzerinden gelir elde etmek.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Microsoft, Linux çekirdeği için 20 bin satırlık kod yazmış ve bu hamlesi ile piyasada şaşkınlık yaratmıştı. Microsoft'un açık kaynak kodlu yazılıma bu ani ilgisinin üzerindeki sır perdesi yavaş yavaş aralanmaya başladı ve Microsoft'un bu açılımının sebepleri ortaya çıkmaya başladı.

Microsoft'un bu hamlesi Linux'a destek vermekten çok, Linux sistemlerde Windows uygulamalarının çalışmasına yönelik bir eğilim anlamını taşıyor. Şu anda bu konudaki en yaygın uygulama olan VMware pazarın yaklaşık %90'ını elinde bulunduruyor. Microsoft'un asıl niyeti ise Linux'ta Windows uygulamalarını çalıştırmak için kendi yazılımı olan Hyper-V'yi güçlendirmek. Hyper-V'nin arkasında Microsoft'un adının olması ve fiyatının daha uygun olması sayesinde bir avantaj elde etmeyi planlayan bilişim devi bu sayede ücretsiz Linux dağıtımları üzerinden de gelir elde etmeyi planlıyor.

Microsoft'un bu açılımına VMware cephesinden ise şimdilik sadece kendi yazılımlarının, Microsoft'un Hyper-V uygulamasından çok daha gelişmiş olduğu yorumu geldi. Bakalım tüm bu gelişmeler, önümüzdeki günlerde bir soğuk savaşa yol açacak mı?

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ben demiştim linux hikaye bu açıklamalar öncesindeki wine'de microsoftun işi linux için açık kaynak diyenlere kapak olsun o kadar açıkki yardıma muhtaç ms yardım etmese neler olacak kimbilir wine çıkartılmasa halen kara ekranda kodlar kullanıp yazmak zorunda kalacaktı millet herşey için.linux artık ayvayı yedi istesede istemesede o da artık ms'in kanatları altında gelişecek.

Onunla alakalı değil bence. En büyük gelir kaynağı olan işletim sisteminden pazar payı kaybetmemek çini yapıyor. Netbook'lara xp desteği de bu yüzden. Oyun ve grafik kartları linux'u desteklemesi kendisinin pazar payını kaybetmesi anlamına geliyor. Firefox sayeside internet explorer ücretsiz oldu. Open office ve google docs ücretsiz internetten sürüm çıkarmasına ve fiyatlarıı çok indirmesine neden oldu. Pazar payını kaybettiği takdirde fiyatları çok indirmek zorunda kalacak bunu normal olarak istemeyecek.

Şaşırmadım. MS zaten kâr amacı gütmediği hiçbir işe girmez ve kimseye de yardım etmez.

@black_flood afedersin ama içindeki linux kininden üstünkörü yorumlamışsın. linux ve özgür yazılım felsefelerini okumanı tavsiye ederim. . Düşmanlık duyulacak Linux mu ? ms mi ? anlarsın.

"ben demiştim linux hikaye bu açıklamalar öncesindeki wine'de microsoftun işi linux için açık kaynak diyenlere kapak olsun o kadar açıkki yardıma muhtaç ms yardım etmese neler olacak kimbilir wine çıkartılmasa halen kara ekranda kodlar kullanıp yazmak zorunda kalacaktı millet herşey için.linux artık ayvayı yedi istesede istemesede o da artık ms'in kanatları altında gelişecek."

valla yoruma bakınca kim neresini,neyi yemiş kabak gibi ortada.bilgisayardan azıcık anlayan bir beyinin böyle bir yorum yapması beynini yemiş olması lazım.ayva yese beyine vitamin gider saksı çalışırdı.

körle yatarsan şaşı kalkaresın ya da karamanın koyunu sonra çıkar oyunu türk yazılım dilinde bunu karşılığı olsa gerek

Ben şimdiden kernelin bir kopyasını alayım. Ne olur, ne olmaz.

linuxunda içine etmesin bu windows tek stabil çalışan sistem linux karneli vardı oda microsoft sayesinde elden gidiyor...

gerçeğe gerçek linux için hiç bir adam akıllı gelişme yok zaten ms el atıyorda adam akıllı bişey olacak. ms ürünlerinin çalışması ms kodlarının kapalı olmasından densede mac firması aldı yolu gitti ben o firmanında eski halini ve yaptığım ağır konuşmaları biliyorum. linux için yine az bile diyorum. ama o günden bugüne mac ms ile aynı kefeye girmiş durumda normal kullanıcılar açısından. alması gereken yol çok mac firmasının ama şuan için şirketler harici heryerde kullanılabilir halde ve herşey çalışıyor sürücü sıkıntısı yok sitesinden ve üreticilerden mac desteği almak mümkün ama hani linux desteği bunu siz ömrünüz boyunca uğraşsanız bu hızlan yapamassınız zaten ama şu bir gerçek çok yakında ms sayesinde sizdeki sorunda kalkacak artık ister ık deyin ister vık şansınız yok eliniz mahkum ms'e öyle yada boyun eğdiniz ve eğeceksinizde biükemediğininiz bileğe gerekeni vereceksiniz kaybettiniz artık boşa kin demeyin kendi işiniz yapamadınız ama mac firması bile kendi başına çözdü işi.

@black_flood, yorumundan bir gram bilgi çıkmıyor. Meseleyi uzaktan yakından ANLAMAMIŞSIN ya da bilmeden sallıyorsun. Burda mevzusu geçen Linux un değil ms nin muhtaçlığı. Sanallaştırma teknolojisine en çok ihtiyaç duyulan yer sunucular. O alanda da Linux önde. Bu haberden de bilgili bir kullanıcının anlayacağı Ms bükemediği eli öpmüştür.

Babanın şirketini savunuyorsun sanırım. Umarım karşısına çıktığında seni elinin tersiyle itmez. Linux tüm insanlığın ortak projelerinden biridir. Kullanmazsın, sevmezsin anlarım da o insanların gösterdiği insan ötesi çabayı da yok sayamazsın.

2sşde birbirine mutac bu konuda 2nizde yanlıssınızzz sonuc olarak microsoftun linuxa linuxun microsofta ihtiyacı var sonuc olaraben linux kuracaksam elimdeki lisanslı yazılımımı kurabilmek isterim linuxada burada tek taraflı avcantaj yok yok el öpmeler falan nooluyor bu millet bööle güzel bir girisim ve devamı gelmesi dilegiyle sizlere linux veya microsft paramı verdide bööle aslanı oldunuzz

Microsoft'tan kaçıp hiç bilmediğim Linux'a sığındım. Microsoft da oraya geliyormuş. Bu bir kabus olmalı. Şimdi ben nereye kaçayım? Dilerim bu haberde bir yanlışlık vardır. Lütfen iyi araştırın. Bazen yanlış haberler de olabiliyor çünkü. Lüften yüreğime biraz su serpin. İyi çalışmalar Chip Online.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir