MS: Internet Explorer 8 hepsinden hızlı...

MS kendi testini kendi yaptı, IE8'i en hızlı tarayıcı ilan etti. İşte o test ve şaşırtan sonuçlar...

  • Halil Mollaoğlu
Microsoft: Internet Explorer 8 en hızlısı!
Sonuç tablosu.

Yazılım devi Microsoft kendi hazırladığı bir performans testi ile Internet Explorer 8'i piyasadaki diğer güncel tarayıcılarla karşılaştırdı.

Sonuçta ortaya çıkan tablo ise çok şaşırtıcı: Internet Explorer, web sitelerini görüntüleme de en hızlı tarayıcı oldu. Microsoft bu testi hazırlarken JavaScript hızı gibi belli başlı çekirdek görevleri taklit eden benchmark'ları değil, gerçek uygulama şartları altında yapılan bir deneyi baz alıyor.

Firma testi gerçekleştirmek için ComScore pazar araştırma firmasının belirlediği en çok ziyaret edilen 25 web sitesini kullandı. Kullanıcının site sorgusunu gönderdikten sonra son sayfa öğesinin yüklenmesine kadar geçen süre ölçüldü.

Sonuçlar şu şekilde:

Internet Explorer 8, en çok ziyaret edilen 10 sitenin beşini, toplam 25 sitesinin 12'sini Firefox'tan üç kat, Chrome'dan ise 1/3 oranında daha hızlı yükledi.

Buradan Microsoft'un yaptığı test ile ilgili detaylı raporu indirebilir ve inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

bir hafta kullandım çileden çıkardı çok hata veriyor yedi daha iyi

Şaşırtıcı,ilginç ve tamamen yanlı bir test gibi görünmekte.Hiçbir şey bilmiyorsanız bile en azından tüm tarayıcıları indirip kendiniz karmaşık bir site adresi kullanarak hızınızı test edebilirsiniz.Emin olun ki IE, hız konusunda diğerlerinin yanından bile geçemez.

z@h3k

Kendi evimde kral benim ve benim dediğim olur diyor.

Neye inanmayalım bir yudum insan? adamların yayınladığı raporu indirip okudunmu? sonuçta bu test doğrulanabilir yani kullanıcı tarafından denenebilir/karşılaştırılabilir. operayı teste eklememişler korktuklarındanmı yoksa ciddiye almadıklarındanmı anlamadım o ayrı.

Çıkınca görücez artık bakalım :):)

İnanın inanın IE gerçekten hızlı bu sefer başardılar ve güzel bir tarayıcı cıkardılar. Herkezin kullanmasını öneriririm :)

secim anketlerine benziyo :)

hehehe. Yoğurdum ekşi yemeyin diyecek halleri yok :D Tabiiki yaptıkları teste inanmıyorum.

Bu sürüm gerçektende tüm hantallıklarından arındırılmış olarak geliyor, yaptığım denemelerde chrome kadar olmasada firefox'tan hızlıylı.. Chrome'unda henüz tam oturmamış ve sade olmasınıda unutmamak gerek..

neden inanmayalım acaba eminim inanmayın diyen arkadaş test sonuçlarına bakmamıştır bile..test sonuçlarına baktığımızda microsoft ortaya bence objektif bir sonuç çıkarmış.. Firefoxdan 3 kat Chrome'dan ise 1/3 oranında daha hızlı diye bir şey görünmüyor bu baya bi abartılmış..rakamlarda birbirlerine çok yakın sonuçlar var hatta Chrome bazı sitelerde ie'den çok daha iyi sonuçlar almış fakat göze çarpan şu ki internet explorer 8 firefox 3.05'i bir çok yerde geçiyor. firefoxun elini çabuk tutması gerek çünkü geride kalmaya başladı..ayrıca açılış hızı iyileştirilmeli hakikaten çok hantal bu konuda ve bazı eklentilerini varsayılan olarak kurulumda hazır getirmeli örneğin IE8 deki bir çok özelliği firefoxda kullanabilmeniz için 3-4 tane eklenti kurmanız gerekiyor (en başta web geliştiricileri için Firebug eklentisi) açıkcası bu bence bir dezavantaj..eklentileriniz mükemmel olabilir ama kurulum ile gelen özellikler her zaman daha çok göze batar.

bence de ileride birçok gübcelleştirme istediklerinde ne kadar yavaslar görecez elbet

internet explorer8 rc1 ie7 den daha hızlı ama firefoxtan yavaş kalabiliyor

aynen öle ie8 i ilk betasından beri kullanıyorum sayfa görüntüleme hızı firefoxtan çok daha iyi ve firefoxta 25 tabdan sonra tarayıcının sayfa açma hızı diplere vururken ie8 ile 50 tabı aynı anda açtığımda görüntüleme süresi firefoxa oranla 4-5 kat daha iyi

Yalaaaaaaannnnnnnnn....:))))

daha kendisi sitesini hızlı açamıyor.

Hızlı falan değil.

sunucuya falan mı kurdular acaba bunu 16 gb ram 8 çekirdekli sunucuya falan mı acaba.

xeonlar. bizde yedik.

opera yok.
ve microsoft.com u firefox daha hızlı açıyor...

sadece hızla olmuyor bu iş...ben şu siteye girdi hemen hackerların tuzağına düştü veya şu siteden nasıl video indirebilirim veya şu siteleri nasıl engellerim veya yazdıklarımı anımsayacak birşeyi nereden bulurum veya veya gibi şeylerle akşama kadar vakitlerini heba eden bir sürü ie kullanıcısı tanıyorum..ie sadece internete giriyor başka hiçbirşey becerebildiği yok..ondada hızlı olsun artık yani...

Microsoft bu testi hazırlarken JavaScript hızı gibi belli başlı çekirdek görevleri taklit eden benchmark'ları değil, gerçek uygulama şartları altında yapılan bir deneyi baz alıyor.

İşte ben bu açıklamaya bakarım. Benzetimden çok gerçek dünya şartlarında uygulamayı test edip sonuçlarını yayınlamak cesaret ister. Bırakın acid gibi benzetim testlerini. Siz çipin anasayfasını kaç saniyede açıyor ona bakın. Tabi bence en hızlısı hala Opera ama oda ayrı bir yerde. Ben zaten Opera ile IE kullanıyorum FF kompleksli değilim ben.

At Gözlüklü Arkadaşlarım Siz Hala Firefox Chrome Opera Deyin. İe8 Forever :)

Ne oldu firefox yalan oldu :D

Fark ettiyseniz Chrome 1.0 diyor Chrome şuan 2.0 sürümünde :)

yalan ya inanmayın explorer firefoxu geçecek ha

İlginç olan Microsoft'un kendi sitesini Firefox daha hızlı açıyor. :))
Ayrıca hız da herşey değildir. Kullanım kolay lığı ve güvenlik daha önemli.
Firefox eklentileri büyük kolaylıklar sağlıyor. Özellikle flashgot ile youtube dahil birçok video yu indiirp flv formatında kaydedebiliyorsunuz.

fırefox herzamn bi numara gerisi yalan

Firefox'u denemek istedim çöktü.Az kişide de olsa çökebiliyor.Hızlı bir yazılım olsa da ben 2 ayda çöktüğü için 10 üstünden 9 veriyorum.Safari ise hızlı ama az takılmış yazılım'ı olduğu için zor oluyur.Ama hızlı olduğu için bence sonuncu olmazdı.Bence onu da teste almalıydılar.10 üstünden 9 veriyorum.Internet Explorer'ın Firefox'u geçeceğine inanıyorum.10 üstünden 9,5 veriyorum ama daha denemedim.Yani deneseydim 9 veya 10 verirdim.Google Chrome ise hızlı,kullanıcı dostu bir yazılım ama rss desteği kendinden yok.Bunun için ona10 üstünden 9,5 veriyorum.Hepinize iyi günler diliyorum.

Firefox And Opera

Yav herşey iyi güzelde arkadaşın biri firekox kurdum 2 ayda çöktü demiş buna takıldım ben... Yaklaşık 2.5-3 senedir kullanırım daha çöktüğüne rastlamadım ff'nin... Arkadaş ya bazı şeyleri yanlış yapıyor yada ff ile bi husumeti var ? Neyse... İE8'e gelince ben denemiştim ama ff'nin yerini tutamıyor... Hız konusuna gelince de burun farkı ile ff3... Maxthon2 ile hemen hemen aynı... Opera kullanmadım... Safari4 'e bakarsak Windows sürümü İE'nin bile gerisinde... Nasıl mı ? hızlı ama bozuk yada eksik açıyor bazı siteleri... birde yazı fontları bir tuhaf...? Mac sürümünü bilmem... Chrome ilk çıktığında kurdum hemen kaldırdım... 5 sekme açın sistem çuvallasın vaziyetindeydi... Tek sekmede hızlı ama yanına 2-3 sekme açınca sekmeler arası geçişi bile beceremiyordu chrome... Son sürümünü bilemem... İşte kullanıcı olarak bunlarda benim yorumlarım....

ıe8 denedim(beta) berbat bişi. yani ben beğenmedim. ayrıca bir güncelleme sonrasında pc kapandı ve açılmadı. yeniden onarmak zorunda kaldım. birde açılan menülerde sekmelerde bulunan gölge kaldırılmış. bu bana çok yavan geldi. kısacası beğenmedim kaldırdım ama kaldırıncaya kadar akla karayı seçtim.

deneyip görürüz bakalım hangisi daha hızlı

Firefox 2 ayda çöktü diyen benim.2 kere chıp dvd'si açabildim.Sonra kısayoluna tıkladım Mozilla çökme alarmı yazan bir pencere açıldı.Ama iyi bir yazılım.Çökmesi dışında.Safari'nin betası hata verebilir ama beta olmayanı iyi.Tuhaf fontların nedeni cd ve dvd'lerin Safari'ye uyumlu olmaması.Web sayfasının bir kısmının çıkmamasının nedeni ise o bölümün Safari'ye uyumlu yapılmaması.O kısmının bir bölümü eklentiler ile gösterilebilir.Chrome 'un betası hata verebilir. Amabende pek yavaşlamadı.Firefox çöktükten sonra bilgisayar biraz yavaşladı.Sayhan Yalvaçer

6 yıldır firefox kullanıyorum arada arkadaşın dediği gibi takılma ve çökme sorunları oluşuyo ama oturumu kurtarma özelliği firefoxu diğer browserlardan ayıran + bir özelliği.Firefoxun bence tek bir eksik yanı var oda belleği çok yemesi .

Ersin Sencer

Web Browser da iki dev isim vardır onlarda Opera ve Firefox.Diğerlerini sallayın gitsin.

interent explorer kendini biraz zor toplar artık ağzıyla kuş tutsa millet firefoxa devam eder...çünkü baştan yanlış yaptılar.......

Firefox varken explorer ne yapsa boş...tabi denemekte fayda var :D

Cheremo yani olmasına rağmen baya iyi iş çıkarmış

firefox evet daha iyi ama bazı java programları ile uyumu yok.ie ise tam uyumlu çalışıyor.yani istediğim halde firefox kullanamıyorum.

şöyle baktım safari 4.0 teste katmamış onu katsa ne olurdu acaba MS az değil ha bugün herkes biliyor artık internet explorer i

Açıklamayı okuyunca zannedersin hız farkı 3-5 saniye. Adamlar salise farkları için açıklama yapıyorlar, sanki bir F1 yarışında de araç kullanıyoruz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play