MS kurucusu Gates'i sırtından böyle vurdu!

Gates ile birlikte Microsoft'u kuran Paul Allen'ın Bill Gates hakkında söyledikleri herkesi şaşırttı

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft kurucusundan Gates hakkında açıklamalar!
Kitabında Gates'in acımasız bir yönetici olduğundan bahsediyor

Bill Gates'in sert bir patron olduğu, hatalı kodları affetmediği biliniyor. Microsoft kurucularından Paul Allen ise, yayınlayacağı kitabında Gates'in teknik bir dahi olduğunu ancak kendisinin paylarını acımasızca azaltmaya çalıştığından bahsediyor.

Orijinal BASIC kodunun satışından Gates yüzde 60 gelir elde ederken Allen yüzde 40 gelir elde ediyordu. Oran büyük satış rakamlarının sonrasında Allen'ın da rızasıyla 64-36 olarak değiştirildi. Allen 1982'de kanser teşhisi konulduğunda, Gates ve şirketin şu anki CEO'su Steve Ballmer'ın, Allen'ın son zamanlarda şirkete katkısının az olduğuna ve senet bölüştürmelerinin değiştirilmesine dair konuşmalarına kulak misafiri oldu. Allen, ikilinin karşısına çıktığında geri adım attıklarını söylüyor.

Allen, Microsoft'u 1983'de terkettiğinde Gates, Allen'ın senetlerini, hisse başına 5 dolara almaya çalıştı. Bu Allen'ın istediği ücretin yarısıydı. Ancak Allen, Microsoft paylarını korudu ve şu an 13.5 milyar dolarlık varlığıyla dünyanın en zengin kişilerinden.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

para para para

Eğer amaçları sadece para olsaydı çoktan kendi köşelerine çekilmişlerdi. Adamlar zaten dünyanın en zenginlerinden. Adamlar bu işi sadece para için yapmıyorlar. "Kendi inandıkları bir şey var ve onun peşinden gidiyorlar." 'Para onlar için yaptıkları iş karşılığında sunulan bir hediye' gibi bana göre.

ona buna acıyarak milyarder olamazsınız

Steve Jobs unda asagi kalir yanı yok

Eğer amaçları sadece para olsaydı çoktan kendi köşelerine çekilmişlerdi. Adamlar zaten dünyanın en zenginlerinden. Adamlar bu işi sadece para için yapmıyorlar. "Kendi inandıkları bir şey var ve onun peşinden gidiyorlar." 'Para onlar için yaptıkları iş karşılığında sunulan bir hediye' gibi bana göre.
---------------------------------------------------------------------------------
Sen hangi alemde yaşıyorsun be! Hediyeymiş bilmem neymiş geç bunları kardeşim. Adamlar parayı hediye diye görselerdi yıllık gelir gider masrafı dökümanları çıkarmazdı neden hediye sonuçta gönüllü olarak mı yapıyorlar zannediyorsun. peeh geç bu işleri geç.

Bir işçi düşünün işini seviyor ama para almıyor. Çalıştıran adam hediye ederse alıcak ne kadar saçma dimi :D Valla ben o adamların yerinde olsaydım TEK KELİME İLE DERDİM Kİ

PARA PARA PARA PARA PARA -

Devlet bile allahın suyunu elektiriğini parayla satarken senin bu kelimeleri sarf etmene şaşkınlıkla bakıyorum doğrusu :D

Valla ben o adamların yerinde olsaydım TEK KELİME İLE DERDİM Kİ

PARA PARA PARA PARA PARA -
-------
Insanin belli yaslarda sosyalist ondan sonra kapitalist olmasi normal. 20lerimde butun dunyada baris isterken 30larimda Audi A5 istiyordum ve dunyada ki baris umrumda degildi. Bu adamlarinda belli yaslarda asiri derecede kapitalist olmasi normal cunku ben bir sirketi basariya ulastirdigimi dusunuyorsam ve ortaklarimin ayni emegi vermedigini dusunuyorsam ki basima gelen bir olaydir bu onlarin ölusunun uzerine bile basarim emegimin elimden alinmamasi icin hersey para degil. Öyle olsaydi Bili the Gates kendi adina fon kurup 40 milyar dolari fona birakmazdi.

Öyle olsaydi Bili the Gates kendi adina fon kurup 40 milyar dolari fona birakmazdi.
-------------------------------------------------------------------------------------
Kardeşim kendi ağızınla diosun zaten 40 milyar dolar Adamda demekki fazlasıyla var ki bu fazlasını paracı olduğu için kazanmış isteği doğrultusunda fon'a bırakmış.

Şimdi bana deme bilmemne de bilmemne fondu şuydu buydu adam istese idi o 40 milyar doları k*rhaneye bile bırakırdı yok oraya bıraktı yok suraya bırakdı mevzusu yapmayın İşletme dersi görmediysen hayatında bu dediklerin doğru

İşletmeler amaçlarına göre bilmem kaç gruba ayrılır.
Örneğin :" Kar amacı gütmeyen İşletmeler" ( Linux gibi )

Ve "KAR AMACI GÜDEN İŞLETMELER" ( Windows :D Windows bir işletmemi lan demeyin Ne fark etcek microsoft de gitsin işte örnek verdim :D gibi )

Başka birşey yazmıyorum açıklayıcı olmuştur umarım.

garipmiş.gel billi billi billi :))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play