MS Laura: Microsoft'tan öğrenen asistan!

Microsoft öğrenebilen bir masaüstü asistanı üzerinde çalışıyor: İşte karşınızda Bob'un yeni hali...

  • Ümit Öncel
MS sanal bir asistan geliştiriyor
Laura'nın yakın zamanda kullanıma geçmesi mümkün gibi görünmüyor.

Microsoft'un hüsranla sona eren masaüstü asistanı projesi Bob'un üzerinden uzun zaman geçti. Ve Microsoft, şu sıralarda oldukça ilginç bir proje üzerinde çalışıyor. Projeyi Microsoft'ta makinelerin öğrenmesi konusunda araştırmalar yürüten Eric Horvits şöyle özetliyor; "Biz insanların ne istediği ve görgü kuralları konusunda karar verecek bir mekanizma üzerinde çalışıyoruz". Kod adı Laura olan bu mekanizmanın, bilgisayarınızda var olan ve hemen herkesin hayalini kurduğu bir kişisel asistan olması hedefleniyor.

Fakat şu anda çalışmalar henüz Laura'nın kullanıcılara sunulması için yeterli değil. Sorun Laura'nın kendisi ile ilgili değil, onun istekleri ile ilgili. Çünkü şu anki şartlarda Laura'nın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için en iyi işlemcilerden tam 8 tanesinin bir arada olması gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

8X4 Çekirdek istemesi bile büyük optimizasyon bence çünkü biz burada düşünebilen makineden bahsediyoruz.Microsoft yola çok başarılı girmiş inşallah mutlu bir nihayete erer sonu boba benzemez.

8X4 Çekirdek istemesi bile büyük optimizasyon bence çünkü biz burada düşünebilen makineden bahsediyoruz.Microsoft yola çok başarılı girmiş inşallah mutlu bir nihayete erer sonu boba benzemez.

nasıl yani şimdi o eski bilim kurgu filmlerdeki gibi makinelerle konuşabilecekmiyiz, örneğin: bu gün nasıl görünüyorum Laura Allah rızası için dürüst ol ama. Laura hayırdır pek bir durgunsun bu gün. Laura senden bir ricam olacak ama kızarsın diye söyleyemiyorum nasıl yapsak acaba :)

bunu bizde geliştiriyoruz tr olarak bilnmesi gerek şu ki hiç basit ve gırgıra alınacak bir konu değil. Alanlar olur şimdi. Bir insan düşünün doğar büyür ölür ama her zaman gelişir de gelişir.

Bunu anladın mı aslında hiç girmeyeceksin bu işe ama cidden başarırsan gerisini siz düşünün...

iRobot gibi bir sorun çıkma ihtimali de yüksek yada ne bilim Ölümcül deneydeki Queen gibi ;)

vaybe işte aradığım şey budur ama bunu çıkartmaları uzun sürer en az 5 sene daha böyle geçer ama şuan olsaydı çok iyi olurdu

Bence Bob çok güzeldi, eski günlerimi hatırladım, o 8 bit ekranları..

"Çünkü şu anki şartlarda Laura'nın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için en iyi işlemcilerden tam 8 tanesinin bir arada olması gerekiyor.
"

bu arada insan beyni bu işlemcilerden daha hızlı. 10 sene önceki bir anıyı tak diye hatırlayabiliyorsun.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play