MS, nettop'lar için XP'nin ömrünü uzatıyor

Ve karar verildi: Windows XP, daha uzunca bir süre bizlerle beraber olmayı sürdürecek.

MS, nettop'lar için XP'nin ömrünü uzatıyor
Windows XP, büyük ihtimalle 2010 yılına kadar aramızdan ayrılmayacak.

Microsoft, özellikle Eee PC ve benzeri mini-PC'lerde kullanılabilmesi için Windows XP'nin bir süre daha bizlerle birlikte olacağını müjdeledi. Yapılan açıklamada, "Nettops" olarak adlandırılan bilgisayarlarda bundan sonra da Windows XP'yi görebileceğimiz belirtiliyor.

Nettops terimi, aslında Intel'in Eee PC gibi sistemlere verdiği genel ad. Bu tip sistemler Vista'yı sorunsuz çalıştıracak işlem gücü sunamıyor. Microsoft'un Windows XP için ölüm emrini vermeye başladığı günlerde ortaya çıkan nettop'lar, biraz bu emir nedeniyle, biraz da maliyetler düşünülerek Linux'a yönelmişlerdi. Düşük konfigürasyonlu masaüstü PC'lerde de Linux ağırlığının hissedilmeye başlanması, Microsoft'u bir kez daha düşünmeye itti.

Aslında mini-laptoplar'da Windows XP kullanılabileceği daha önce de açıklanmıştı. Ancak son açıklama sadece laptoplarla sınırlı değil, düşük konfigürasyonlu masaüstü PC sahipleri de Windows XP kullanmayı tercih edebilecek.

Microsoft Windows XP'nin sonu için kesin bir tarih vermiş olmasa da, dedikodular XP ile 2010 yılına kadar devam edebileceğimiz yönünde. Eğer düşük bütçeniz varsa ve Vista için yeterli olacak sistemi toplayamıyorsanız üzülmenize gerek yok, daha uzunca bir süre Windows XP'yi tercih etme şansına sahipsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

XP FOREVER...

Vista ForeveR!!.

microsoft için çember daralıyor, linux giderek yaygınlaşınca ne yapacak düşündükçe gülme geliyor ;)

Bence çok iyi oldu daha uzun süre xp kullanmayı düşünüyordum. Service pack 3 de çıktı daha güzel oldu xp, windows7 çıkana kadar xp kullanmak en mantıklısı şimdi vista için sistem toplicağımıza windows 7 bekleyip ona uygun bir sistem toplarız.

zaten bilinen bir gerçekti. yerini alabilecek güzellikte yeni bir sistem geliştirilmeden de asla vazgeçemez.

turkiyede bu konuda tercih hakki mi veriliyor bize? Zorla satiyorlar isletim sistemini.

Bence çok iyi oldu daha uzun süre xp kullanmayı düşünüyordum. Service pack 3 de çıktı daha güzel oldu xp, windows7 çıkana kadar xp kullanmak en mantıklısı şimdi vista için sistem toplicağımıza windows 7 bekleyip ona uygun bir sistem toplarız.

Windows 7 çıkıncada Windows 8 i beklersin. :D:D:D:D:D

ubuntu 8.04'ü deneyin derim. ms'den kurtulma vakti geldi.

vista için gerekli gücü bulsak ta xp o makinede kat kat daha performanslı çalışıyor. beklemeye zamanı ve sabrı olan vista kullansın.

XP (SP2'den sonrası) işletim sistemi microsoftun bu güne kadar yaptığı en düzgün şey! Uzun bir süre daha kullanmakta fayda var.

Microsoft windows vista işletim sistemin çok gereksiz çıkardı .windows xp proffesional yetiyordu. windows xp yi 2017 yılına kadar ömrü uzatılmalıdır. Microsoft yetkililern en az 10 yılda bir işletim sistemin çıkarmalı

ubuntuda 8.04'de oblivion çıkıyo mu arkadaş?microsoft kimseye zorla xp ya da vista kullan demiyor.10 sene öncede kurtulabilirdin windows'dan.Alternatifler her zaman vardı.unix tabanlı sistemler ya da mac'ler hep vardı.Ama gelin görün ki millet şikayet ede ede hep windows kullandı.hiç bir unix sistem windows kadar eğlence ve multimedia alanına hitab edemez.O yüzden pek fazla kimsenin windows'dan kurtulmaya hevesli olacağını sanmıyorum.Siz windows'dan mutsuzsanız değiştirin burada xp'nin uzatılan desteği ile ilgili bir haberde linux yorumu yapmak nasıl birşeydir anlamam.Her internet explorer haberinde firefox ya da opera kullanın yorumları gibi.Anlaşılmaz

yaw düşük işlemçi gücü ile ancak xp yada 2000 kulllanılır vista zaten direk kasıyor mainayı microsoft bu xp ye bi makyaj ve düzeltme yapıp kullanmaya devam etsin mu minik laptop olayı bence tutar gibi geliyor cünkü diz üstüler biraz büyük geliyor taşıma işinde evde wifi olunca oturma odasında kanepede kullanırken biraz kaykılıyorsun makinanın agırlıgı üzerine çöküyor insanın kalite bi ekranla bu mini laptoplar uygun fiat politikası uygulandıgı taktirde baya çiddi satış rakamlarına ulaşa bilir basit ofis internet küçük caplı oyun falan calıştırdıgı taktirde birde sunum için çeşitli cıkış birimleri de desteklenirse bu iştamamdır zaten intel wimax de ekleyecek yakında cok popiler olacak bu miniler ahada buraya yazıyom ))

ben şahsen EeePC'imde ilk olarak Windows XP'yi, sonrada Slackware'in bir sürümü olan Slax'i kullandım (Linux). Slax daha iyi bence. Bu tür bilgisayar alacak arkadaşlara tavsiyem Slax kullanmanız yönünde :)

vistanın verdiği performansı xp kesinlikle vermiyor. Vista şu ana kadarki en iyi işletim sistemidir.

"vistanın verdiği performansı xp kesinlikle vermiyor. Vista şu ana kadarki en iyi işletim sistemidir."

kafan güzel herhalde?

benim laptop a xp de vista da kurdum vista daha hızlı çalıştı üstelik ultimate edition.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir