MS, Samsung'un gelirlerine de el attı!

Microsoft, Samsung'un her yeni Android cebi ile daha da zengin olacak... Peki bu iş nasıl oluyor?

  • Zeynel A. Öztürk
MS, Samsung'un Android gelirlerine de el attı!
Microsoft, artık Samsung'dan da pay alacak

HTC'nin her sattığı Android cihazı için Microsoft'a bir miktar para ödediğini biliyoruz. Ancak, artık Samsung da satılan her Android'li cebi için Microsoft'a bir miktar ödemede bulunacak.

Microsoft, bu "anlaşmaları" sahip olduğu patentler sayesinde sağlayabiliyor. İşin garip yanı ise Microsoft'un, Android'den WP7'ye göre daha çok para kazanması. Bu durumdan rahatsız olan Google ise TechCrunch'a bazı çarpıcı açıklamalarda bulundu:

"Bu Microsoft'tan gördüğümüz aynı taktik. Akıllı cep piyasasında başarısız oldukları için yasal yollara başvurarak başkalarının başarılarından gelir kopartmaya çalışıyorlar, yeniliğin ivmelenmesine de engel oluyorlar. Biz, yeni teknolojiler oluşturmaya ve Android ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz."

Microsoft, aynı taktiği artık Google'ın olan Motorola'ya da uygulamaya çalışıyor. Ancak çok sayıda patente sahip olan Motorola, bu durumdan kendini sıyırmayı başarıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Hakkı varsa alacak tabi. Microsoft emek versin bir yenilik oluştursun google açık kaynak ayağna androidde faydalansın. Resmen duygu sömürüsü yapıyorlar sanki microsoftun yerinde google olsa microsofta bırakacaktı.

Google just got Windows PWNED!

MS en az APPLE kadar şerefsizdir ve otlakçıdır...

Bükemediğin eli öpeceksin gerekirse patentini vereceksin android o patentlerden kendisini çıkarmayı başarır o zaman ne yapacaklar ? Başka bir yerden salça olacak her zaman ki microsoft yedirememe sendromu değil de ne bu ?

Hakkı varsa alacak tabi. Microsoft emek versin bir yenilik oluştursun google açık kaynak ayağna androidde faydalansın. Resmen duygu sömürüsü yapıyorlar sanki microsoftun yerinde google olsa microsofta bırakacaktı.
==========================================
aynen öyle düşünüyorum ben de. çok güzel açıklamışsın.

Hakkı varsa alacak demişler de durum pekte öyle değil bence.
Google büyük oranda kodları baştan yazıyor ama microsoft daha önceden ben yazmıştım bana para verin diyerek başkalarının yükselişini engelliyor.
Google başka kaynaklardan da esinleniyordur mutlaka ama bunların Windows'tan esinlendiğini sanmıyorum hiç. Windows'u beğenseler bu işlere hiç girmezlerdi bence. :)

microsoft un ezikliği işte wp7 satamayacak satıp alamadığı parayı samsung'tan google dan almayı düşünüyor.. ALIRSIN....

Başarız her zaman para kazanmak değildir. Microsoft bir nevi başarısızlığını kabul edip başka yollardan pay koparmaya çalışıyor gibi. Yaptığı iş yasal olabilir ama kesinlikle etik değil.

Microsoft ürünlerinin kodları açık kaynak mı ki Google gidip onlardan faydalanacak? Şimdi adam ekranda Toolbar kullandı diye Google kullanmasın mı? O zaman dünyada hiç kimse şu an yazılım üretmesin çünkü mutlaka benzeri önceden yapılmıştır.
İnsan utanır ya cidden bu şekilde para kazanmaya...

Sen de yorum yaz