Vista: Satış hızı artıyor mu, azalıyor mu?

Microsoft, Vista'nın toplam satış rakamlarını açıkladı. Peki ama satışlar gerçekten çok mu iyi?

Microsoft'un yazılım gelirleri

Microsoft'un yazılım gelirleri

Şirketin 12 aylık durumuna bakıldığında, yazılım devi, 60.42 milyar Dolar satış gerçekleştirdi ve bu satıştan 17.68 milyar Dolar kar elde edildi. Yılın en son çeyreğine baktığımızda ise, şirketin gelirlerinin daha çok Windows Server ve SQL Server, 2007 Ofis yazılımı, Windows Vista satışlarından geldiği söylenebilir.

Tabii Microsoft'un satışlarını artırmasında sadece bu ürünlerinindeki artan satış rakamlarının etkisi yok. Dünya piyasaları göz önüne alındığında doların bir aşağı bir yukarı seyir izlemesi de şirketin satışlarını artıran bir diğer faktör olarak öne çıkıyor. Son çeyrek boyunca, doların etkisi hesaba döküldüğünde Microsoft'un dolardaki bu değişimden kazandığı gelirin 542 milyon Doları bulduğu söyleniyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Windows a verilen destek Linux e verilseydi şu anda ücretsiz işletim sistemi ve vistayı 10 a katlayacak efectler görürdük(az sistem ile)

''Windows a verilen destek Linux e verilseydi şu anda ücretsiz işletim sistemi ve vistayı 10 a katlayacak efectler görürdük(az sistem ile)''

sistem derken ram demeye çalıştın heralde
windows vista'nın efektleri fazla ram harcamıyor
Superfetch i ram harcıyo o ki ram boşuna harcanmıyor
sık sık açtığın dosyalar depolanıyor bidahaki açtığında
daha hızlı açılıyor

visa satmamış xp satmamış, düşmüş düşmemiş artık bu konunun suyu çıkmadı mı ? sanki karı zararı bize gelecek. İsteyen vista isteyen xp..

"Microsoft Linux'a destek verseydi..." diye başlayan yazı çok komik geldi bana....

Linux'un ne olduğu Microsoft'un ne olduğunu azıcık araştırsanız bir de öyle yorum yazsanız...

Ms yi savunanlara gerçekden çok gülüyorum.Ms nin bir tek XP si güzel diğer işletim sistemleri sadece fiasko.İlk yorumdaki arkadaşa tamamen katılıyorum.
Windows a çok büyük destek var.Eğer ki tüm oyun ve programlar linux içinde çıksa bir kaç bilgisiz adamdan başka kimse windows kullanan olmaz.Bu yüzden de MS para yağdırmıyor mu zaten şirketlere?

wista lı laptop alıpta xp çeviren bir sürü kişi tanıyorum.ayrıca yine linux yüklü laptop alıpta yine xp çeviren bir sürü insan tanıyorum.
adam vistayı mecburiyetten alıyor türkiyede çünkü güncel donanıma sahip bütün markalar vistalı malesef.
linux yüklü makineyi alanda sırf daha ucuz olsun da donanım iyi olsun üzerine xp yüklerim diye alıyor.

Bir arkadaş "Windows'a verilen destek, Linux'a verilseydi, şu anda ücretsiz işletim sistemi ve vistayı 10'a katlayacak efektler görürdük (az sistem ile)" demiş.

İyi de şu anda zaten Linux görsel olarak Vistayı 10'a katlıyor. Linux forumlarına girip, ekran görüntülerine bir bakın. Youtube sitesine girip, Linux masaüstlerinin videolarına bakın. Compiz ile birlikte Linux, Vista'dan görsel olarak çok çok daha fazla gelişmiş bir işletim sistemi. Linux'un yanında Vista'nın ismi bile geçmez.

Efendim, biri Vista mı dedi? O da ne?

Microsoft bence Windows XP'yi geliştirip çok daha mükemmel bir işletim sistemi haline getirebilirdi. Bunu yapmak yerine Vista fiaskosuyla uğraşmak durumunda kaldı. Tüm dünyanın Windows XP'ye olan ilgisini görmezden geldi, kendi bindiği dalı kesti...

Azmı satılmış yani.

Nesi az ya Vistanın fahiş fiyatını düşünürsek artık birde o yönden bakın.

linux daha iyi ama kullanıcının isteklerine cvp vermiyor.linux tabanlı bir oyun bir program bulmak cok zor.kullanıcılarıın isteklerini ya yerine getirmeliydi ya da linuxu microsoftla hiç yarıstırmamalıydı.şimdide zaten linux masaüstüne hiç pc yapmıyor artık masaüstlerinde linux göremyeceğiz zaten onun için ya apple ya windows :)

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Microsoft'un yazılım gelirleri
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir