MS Türkiye Zirvesi geleceğe ışık tuttu!

Microsoft Türkiye'nin gerçekleştirdiği dev bilişim zirvesinde uzmanlar sektörün geleceğini ele aldı!

Microsoft Türkiye'nin sunduğu ürün ve hizmetler sayesinde verimliliklerini artırmış olan başarılı şirketler Bilişim Zirvesi'nde bugün geldikleri noktayı anlatırken, Microsoft Türkiye de sunduğu bulut hizmetleri ile yarın nerede olunacağını ortaya koydu.

Microsoft Türkiye'nin 11 Mart 2011 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdiği Microsoft Türkiye Bilişim Zirvesi 2011 etkinliğinde uzman yerli ve yabancı konuşmacılar sektörün geleceğine yön verecek trendleri anlattı.

En büyüğünden en küçüğüne Türkiye bilişim sektöründe yer alan firmaların yetkililerini, Microsoft'un kurumsal müşterileri, KOBİ'leri, iş ortakları, yazılım geliştiricileri ve bilgi teknolojisi uzmanlarını bir araya getiren zirvede, Türkiye'nin dijital geleceğini biçimlendiren çözümler ve başarı öyküleri de paylaşıldı.

Geleceğin Çalışma Dünyası, Web Platformu, Kurumsal İş Çözümleri ve Bulut Bilişim gibi birçok farklı konuda, 11 paralel sunumun gerçekleştirildiği zirveye 5 binden fazla profesyonel katıldı.

Bu yılki zirveye konuk konuşmacı olarak davet edilen Prof. Dr. Ulrich Walter araştırmacı astronot olarak yaşadığı uzay deneyimini paylaştı. Walter, gerçekleştirdiği "Vizyondan Misyona" başlıklı konuşmasında bir astronotun hedefe ulaşmak için yaptığı özverili çalışmayı anlattı. Walter sunumunda, geleceği bulut üzerine kurgulamaya çalışan bilişim sektörü profesyonelleri için yapılması gereken ön çalışmalar olduğunu hatırlattı.

"Bilişim yatırımlarının artması şart"

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen

Bilişim Yatırımlarının Artması Şart

Türkiye'nin rekabette önde olabilmesi için bilişim yatırımlarını artırması gerektiğini vurgulayan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen gelişmiş ülkelerde olduğu gibi donanım yerine yazılıma yapılacak yatırımların, kurumların potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlarken, üretkenliklerini de artırmalarına yardımcı olacağını belirtti.

Özmen sözlerine şöyle devam etti: "6,5 - 7 milyar dolarlık görece az bilişim harcaması, Türkiye'de teknolojinin sağladığı katma değerden faydalanması gereken çok sayıda kurum olduğunu gösteriyor. Ülkemizde kurumların %80'i donanıma, %20'si ise yazılıma yatırım yapmaktadır. Gelişmiş G8 ülkelerinde ise %30 donanım, %70 yazılım ve servisler şeklinde gerçekleşiyor. Türkiye'de de denklemi bu şekilde oluşturmak rekabetçi yönümüzü kuvvetlendirecektir. Çünkü Türkiye'nin rekabette önde olabilmesi için bilişim yatırımlarını artırması gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi donanım yerine yazılıma yapılacak yatırımlar, kurumların potansiyellerini ortaya çıkarmasını sağlarken ve beraberinde üretkenliklerini artırıyor" dedi.

Bulut Bilişim hizmetlerine ilişkin olarak da Özmen, Microsoft'un şu anda 1 milyar müşteriyi ve 20 milyon işletmeyi destekleyebilecek bir Bulut Hizmetleri altyapısına sahip olduğunu aktararak, dünyanın en büyük 10 küresel enerji şirketinden 7'si, 20 küresel telekom şirketinden 13'ü ve yine dünya çapında çalışan 20 bankadan 15'i Microsoft'un yüksek teknolojisi ve üstün hizmet kalitesi ile sunduğu bu hizmetlerden faydalandığını söyledi. Türkiye'de de Bulut Bilişimi kurumların sadece kendilerine özel altyapılar içeren 'Özel Bulut' veya paylaşılabilen altyapılarda yani 'Genel Bulut' olarak sunduklarını aktardı.

Özmen; "Microsoft Türkiye olarak ülkemizdeki şirketlerin bulut da dahil olmak üzere tüm hizmetlerimizden yararlanarak rekabet güçlerini artırabilmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Microsoft olarak avantajımız kurumlara uygulama ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapabilme fırsatı sağlayabilmemiz. Böylece uçtan uca; en büyük şirketlerden, küçük işletmelere ve bireylere kadar bulutu kullandırtıyoruz" dedi.

Kurumların rekabet gücünü artıracak yeni çözümler

Kurumlara müşteri ve iş ortaklarıyla ilişkilerini güçlendirebileceği, üretkenliklerini artırabileceği ve kurum içerisinde işbirliği imkanlarına erişebileceği bir platform sunan Microsoft Dynamics CRM 2011'in yanı sıra Zirve'de Dynamics Axapta Retail ve Navision 2009 R2 da ilk kez Türk bilişim profesyonellerinin beğenisine sunulacak. Tüm dünya ile aynı anda Zirve'de tanıtımı gerçekleştirilecek olan Microsoft Dynamics CRM 2011, müşteri odaklı bir yapı sunarak tüm dünyadaki satış, hizmet ve pazarlama organizasyonlarına üretkenlik gücü sağlıyor. Perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin ihtiyaç duyduğu mağaza yönetimi, planlama, harici pos sistemleri ile entegrasyon, indirim yönetimi, süreç esnekliği, gibi spesifik süreçlerdeki gereksinimlerine hitap eden Dynamics Axapta Retail kurumlara verimliliklerini artırabilmeleri için hızlı iş akışları sağlıyor. Tanıtımı yapılacak olan Navision 2009 R2 ise kurumlara kaynak kullanımını en efektif hale getirebilmeleri için yardımcı oluyor.

Sektördeki yeniliklerin bilişim profesyonelleri ve karar vericiler ile paylaşılacağı bu önemli etkinliğin platin sponsorluğunu Denizbank ve Intel üstlenirken; Datamarket, Sentim, KoçSistem de Altın sponsorlar arasında yer aldı.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

XBOX LIVE ı Türkiye'ye Getirsinler önce Kaç kere Mail attım hep geçiştiriyorlar !.

Bizde bu akıllı insanlar oldukça daha çook donanıma para harcanır. Abi yazılımın crackini kullanırız,
Abi oyunu indiririz,
Abi ofis yazılımı beleş ne para veriyon,
Abim bu muhabebe programının beleşi yokmu,
Abim bir site yap ucuzundan.

Çoluk çocuk program yazıyorum diye esnafı kazıklıyor sonra sektör düşüyor. Çin gibiyiz yazılım konusunda. Yalansa yalan diyin.

Çoluk çocuk program yazıyorum diye esnafı kazıklıyor sonra sektör düşüyor. Çin gibiyiz yazılım konusunda. Yalansa yalan diyin.
------------------------------------------------------------------------------
Senin Çoluk çocuk program yazıyor dediğin kişilere iyi bir eğitimle iyi bir iş imkanı verilse hiç bir şekilde basit program yapıp milleti Kendine bağımlı haline getirmez ordan konuşması kolay Programlamayla iligili biraz bilgin varsa bu işi yapan insanlara biraz şans tanındıgında ne gibi ürünler ortaya çıkarabileceğini bilirsin.

Microsoft çok büyük bir dev ve bunlar ülkemiz için güzel şeyler ama artık Türkiye'ye daha fazla önem vermesi lazım. Xbox, Zune vb. ürünlerini getirsin artık.

beleş arıyorsanız ubuntu kullanın

"Programlamayla iligili biraz bilgin varsa bu işi yapan insanlara biraz şans tanındıgında ne gibi ürünler ortaya çıkarabileceğini bilirsin."

Programlama ile çok iyi ilgim var. Mesleğim o. Acı ama gerçek. En basiti basit bir websitesi buluyor kuruyor ucuzundan güncellemiyor yarım yamalak yapıyor bırakıp gidiyor. İşini iyi yapmıyor sonra esnaf zor durumda kalıyor.

Bunlardan piyasada dolu. Bana bildiğim şeyi öğretmeyin o yollardan geçtim. Başkalarının kazıkladığı insanlara çok ücretsiz site yaptım program yaptım sırf mağdur olmasınlar diye. O kişiler yolunu seçmiş.

İyi bir eğitim TR de çok zor ha zekası iyidir kendini geliştirir ona birşey diyemem ama tebrik ederim. İş eğitimde bitmiyor ülkede doğru düzgün yazılım konusunda öğretim yok olanlarında öss puanı tavanlarda geziyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir