MS'u düşündüren adam!

Xbox'un ortaya çıkışında büyük rol oynayan bu adam, şimdilerde Microsoft'u kara kara düşündürüyor!

  • Ertuğrul Süngü
MS'a yeni bir rakip var
Blackley herkesi meraklandırdı

Yıllar evvel Xbox adlı cihazın yapımında büyük rol oynamış bir kişi, bugünlerde başladığı yerden çok uzak bir noktada ve artık her şeyi kendisi yapmak istiyor.

Seamus Blackley... Kendisi kariyerine fizikçi olarak başladı ama geçen zaman içerisinde Looking Glass Stuidos isimli firmada; Flight Unlimited, Ultima Underworld ve System Shock gibi oyunlarda tasarımcı olarak çalışmaya başladı. 1998 yılındaysa Jurassic Park Trespasser isimli oyunun yapımcı koltuğunda oturdu ama oyun çok ağır eleştirilere maruz kaldı.

Nihayetinde, Microsoft'a katılan Blackley, şu anda satış rekorları kıran Xbox 360'ın ilk versiyonu olan Xbox'ın yapımcı ekibine liderlik etti. Basınla yakın ilişkiler içerisinde olan Blackley, kurmak için çabaladığı, Capital Entertainmet Group isimli finans şirketinin başarı elde edememesi üzerine, Creative Artists Agency (CAA) olarak bilinen firmaya, oyun dünyası için çok önemli olan kişilerle beraber katıldı.

Geçtiğimiz günlerdeyse CAA'daki işinden ayrılacağını belirten ünlü oyun yapımcısı, kendi oyun yapım stüdyosunu açacağını belirtti. Gözlerse şimdiden firma tarafından yapılacak ilk açıklamaya çevrilmiş durumda. Microsoft ise, önemli bir çalışanını kaybettiği gibi, uzun vadede zorlu bir rakip de kazanmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

oyun yapımı işine gireceğim demiş. konsol yapacağım dememiş.

İleride Microsoft'a rakip değil kar kaynağı olma ihtimali bence daha yüksek, yeni kurulacak şirketin çıkaracağı oyunların 99% ihtimalle Windows ve Xbox platformlarının en az birine uygun sürümü olacaktır, PC için kar kaynağı tabiki sadece Windows'un satışlarının artışına katkı değil, Windows sürümleri Games for Windows (GFW) adı altında piyasaya sürülebilir ve GFW Marketplace'ten satılarak Microsoft'a kar sağlayabilir, Xbox içinse oyunlar kutulu olarak satışın dışında Xbox Live Marketplace'te yer alabilir, ayrıca hem Xbox hemde GFW için geçerli olan bir özellik daha Marketplace üzerinden map, avatar item gibi içeriklerin satılması.

Beceriksiz olduğu için işten çıkarttık demezler tabii ki, ayrılmasına çok üzüldük filan derler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost