MS'un IE'siz Win 7 projesi de AB'ne yetmedi!

AB, Microsoft'un Avrupa sürümünde Windows 7 ile birlikte IE dağıtılacak olmasından tatmin olmadı

MS'un IE'siz Win 7 projesi de AB'ni ikna edemedi
Microsoft ve AB kapışması karikatürlere de konu oluyor.

Hatırlayacağınız gibi yakın zamanda Microsoft, AB'nin ısrarlı uyarıları üzerine Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak olan Windows 7'den Internet Explorerçıkartacağını açıklamıştı. Her ne kadar Windows 7 ile yakın bir zaman aralığında piyasaya çıkacak olan rakibi Apple'ın yeni işletim sistemi Snow Leopard , Apple'ın tarayıcısı Safari ile birlikte dağıtılacak olsa da, Microsoft risk almamayı tercih etti.

Fakat görünüşe göre Microsoft açısından önemli bir adım olarak kabul edilebilecek bu girişim, Avrupa Birliği cephesinden beklediği yankıyı bulamadı. AB, Microsoft'a karşı açılmış olan tekelcilik davasının devam edeceğini açıkladı.

Avrupa Birliği yetkilileri IE 8'in Win 7 ile birlikte dağıtılmayacak olmasından dolayı memnun fakat kullanılan yöntemin kullanıcılara gerçek bir seçme şansı tanımadığını düşünüyorlar. AB, Microsoft'a kullanıcılara daha fazla seçenek tanımasını önerdiklerini fakat Microsoft bunun yerine kullanıcıya daha az seçenek sunmayı tercih ettiğini iddia ediyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Ne kadar saçma bir şey sanane kardeşim adam istediği programı işletim sistemine entegre eder.Bu resmen diyer markaları yukarıya çekip microsoft'u aşağı indirmek.

Yürü AB kim tutar seni :)

Sanırım içerik ile tanıtım yazısı arasında bir anlam karmaşası var, içerik yöneticileri daha dikkatli olmalılar...

bu tekelcilik muhabbetide artık tadını kaçırdı işin.mediaplayerde kalksın madem okadar isteniyor paintte vs.vs de kalksın sadece veritabanı olsun sq gibi çalışan.ne anlamı kaldı bu işin ozaman? örneğin sizki veryansın edipte ortalığı velveleye getiren şahıslar lafım size. diyelimki bir işletim sistemi yapacak ve satacaksınız. bu yazılımda hiçbir özellik yok sadece saman gibi bir siyah ekran geliyor ve buradan programların çalışması için komutlar verilerek çalışıyor. ( buradaki dokundurma linux için ) ve herkesin kabullenmesini istiyorsunuz sadece sşirketler kullansın diyorsunuz.peki ya diğer kullanıcılar ev büro ofis ne yapacaklar.ms işletim sistemindeki bileşenler olmassa hiçbir işe yaramaz ve kimsede kullanmak istemez çünkü kullanım kolaylığı ortadan kalkıyor herkes zorlan bilgisayar kodu yazıp kulanmak için eğitim almak zorunda.macos işletim sistemide microsoft gibi bir tekel ona neden laf yok!!! neden çünkü iştahı kabarmış takımı diğer beleşçilerin işine engel olupta büyük pasta payına sahip değil piyasadaki iş ortamlarında büyük küçük orta falan ne kadar çeşit şirket var ise.ama microsoft çok büyük bir engel nedenmi ? sebebi basit tek başına herşeye sahip olmazsa olmaz bir veri tabanı bütün yazılımların üzerinde sorunsuzca aynı anda çalıştırılabilmesi büyük şirketlerin ve kıtalar arası network yönetiminde %98 ağırlıklı olarak ms kullanılması. peki başka alternatif yokmuda illa ms acaba? elbetteki var ama bütün yazılım üreticilerinin microsoft ürünlerini tercih etmesi nedeni ile ilgi görmüyorlar ama şuda var artık macte' tüm ms uygulamalarını açabilmektedir.ufak bir ayar ile sistem dosyaları kalsörüne müdahale ederek.tek sıkıntı oyunlar oda neden diyen çok olacak sebebi ms işletim istemine özgü ekran kartı üretiminin sınırlı olması esas amacı firmanın grafik tasarımcıları zaten.
ve tabiki macos'un birde sunucu işletim sistemleride var oda aynı ms server gibi mantıklan çalışıyor ve gayette iyi çalışıyor ama mac üzerindeki network kuralları çok katı ms kadar esnek olmadığı için uzun vakit harcayarak ağ kurmak yerine herkes ms server kullanmaya ağırlık veriyor.
tabiki bu denli büyük atılımlar sonrası mac işletim sistemleride nasibini aldı mac tiger ve panter ile.microsoft gibi pastadaki payı büyümedsi ile ilgi çekti ve sadece1 gecede en vai çeşit virüs yazılıp salındı adamlar neye uğradığını şaşırıp kesti sesini bizde ms gibiyiz demekten. linux işletim sisteminin kodları açıktır ve aşılması o kadar kolaydırki bu bilinçsiz kişiler tayfasının oluşturduğu yapıda ondan hiç bahsetmezler sadece hep en iyiyiz vardır.

eğer microsoft özelliklerini kısacak ise mac safari yazılımını kaldırsın mediaplayer tarzı bileşeninide kaldırsın linux mozilla ve diğer nekadar explorer benzeri bileşeni varsa tamamen kaldırsın ozaman bakalım ortaya çıkan işletim sistemlerinde hangi yazılım tercih edilecek acaba?

benim fikrim şirketler ne olursa olsun yine ms windows diyecek çünkü network yapısı konusunda en ileri ve kolay yönetilebilir çözüm mstir.

sivil toplum yine ms der nedenmi onlarda asla zoru sevmez bilgisayar kullanmayı bilmeyen kişi öğrenmek için para harcamaktan ise msin tıkla ve çalıştır özelliğini kullanmanın daha kolay olduğunu bildiğinden yine ms der.

grafik tasarım firmaları yine mac der neden çünkü o yerlerin işi grafik multimedia panayırı açıpta ben burdayım ey hacker yada virüs benim düzenimi boz demek istemez. ama bu firmalarında server işletim sistemleri %85 hep ms server olduğu için yine pek bir değişiklik olmaz server ms içeride masa pcler mac olacaktır.

ne linux var diyen hazır lokmacılar nede şu tekelci bu yazılımlar biz bişey yapamıyoruz açız açlıktan nefesimiz kokuyor imdat diyen mozilla ve opera üreticileri boşuna sevinmesinler bizede pay çıktı yaşasın artık ücretli satarızda para kazanırız diye hiç kimse yönelmeyecektir bu hatayı yaparsanız yine ms kazanacak çünkü zaten ücretsiz olarak sunur ie yi ve yama ve diğer destekleri, acaba sizi arayıp sorsak bir sıkıntımız var diye ve sorun sizin yazılımdaki bir tanecik kodun ms üzerinde çalışan yazılımlar ile uyumsuzluğundan kaynaklanması olunca bize çözüm üretip sunacakmısınız yoksa çözüm yok gidin başka yazılım kullanın deyip tekmeyimi basacaksınız???

ya ne boş işlerle uğraşıyolar. hayret bişi.

saçmalık, bu kadarı da biraz abartı AB!

Microsoft'a yapılan gerçekten haksızlık. Bence bu haksızlık insanların daha fazla Microsoft'u desteklemeye neden olacak.

Bizimkiler de AB nin peşinden gitmez umarım. Girmeyelim kardeşim şu AB ye herşeyi yasaklıyorlar :D

Bence başka tarayıcıları zorunlu hale getirmek yerine, bütün tarayıcıların tek tip standarda kavuşmasını sağlamalıdır. Bu sayede bir tarayıcı ile bozuk olan sayfa diğerinde düzgün çalışmaz. Hepsinde düzgün çalışır. Gerisi teferruat.

avrupa ülkelerinde kalkıcak derken türkiye bu işin neresinde acaba..

O uzun yorumu yazan arkadaşa sesleniyorum. Linux'la ilgili pek bilginiz olmadığını anladım yazdıklarınızdan. İçinde Firefox yüklü olmayan pekçok Linux dağıtımı vardır. Üstelik bunların içinde Debian ve Kubuntu gibi iki çok yaygın dağıtım da var. Açar açmaz siyah ekran ve kodlar da Linux'u kulaktan duyma bilgilerden tanıyan insanların uydurduğu bir efsane.

hayır sanki firefox ve opera dışında tarayici yok onlarda ie nin yanında (tonla tarayıcı var adını bilmediğimiz özellikle linux sürümlerinde gelenler onlarda windows için birer sürüm yaparsa 10-15 tarayici ilemi gelicek windows 7 den sonraki windows)

ben 2 işletim sistemini de kullanıyorum.biri fedora 10 dağıtımı diğeri de vista.ikisinin de artıları ve eksileri var linux daha güvenli daha hızlı,vista ise daha kararlı ve her donanımı tanıyor tanımadığı birşeye denk gelmedim.bunun sebebi zaten tekelcinin bir tek windowsla kalmaması herşey ona göre üretiliyor.asus bile cephe aldı birçok firma gibi..bedava olunca, tabii ki kolay olmayacak.windowsçular basite indirgemeye çalışıyor linuxçüler kendilerini ayrı bir zümre olarak görmeye çalışıyor çoğunluu maalesef eleştiriye gelemiyor.belki de linux rahat bi 10 yıl ileride olmasındandır.bir de donanım şirketleri de desteklese tam olacak.bakın parmak izi okuyucu fedora11 ile olmuş belki yakında "syntek 174f:6a31 kodlu kameram içinde bir çözüm bulunur..İşin özü sadece windows tekelci değil onun yardakçıları da öyle, linuxun sadece işletim sistemi değil aynı zamanda donanım için de sürücüler yazmak zorunda.
tarayıcı olayı ise dağıtımına göre değişebiliyor ie kurma zorunluluğu olduğu gibi firefox kurma zorunluluğu yoktur...ama gene de linuxün windowsa yaklaşması için epey zaman var..

anlaşılan microsoft ne yaparsa yapsın avrupaya yaranamayacak.

Yazılımı da piyasadaki herhangi bir ürün sana bilişimden habersiz hakimlerden başka bir şey beklemek imkansız zaten.Zerre kadar bilgisayar bilmedikleri nasıl da belli oluyor.
Diyelim ki Microsoft sistemine diğer tarayıcıları da koydu teknik destek vermek zorunda kalacak ve o yazılımlar yüzünden bilgileri zarar gören biri olursa kime dava açacak dersiniz?(kimse diğerleri ie'den daha güvenli demesin hatasız yazılım yoktur kul yapısı sonuçta)

burda çoğu insan takım tutar gibi işletim sistemi tutuyor. x yada y yazılımı hiç farketmez. hangisi işinize daha çok yarıyorsa onu kullanıcaksın elbette fakat işin öteki yüzü daha farklı tabiki. bu rekabet kavgası çok uzun süredir var. birkere gelişimin devam edebilmesi için rekabet ortamının sağlıklı bir şekilde oluşturulması gerekir. tarayıcı savaşları hem kullanım açısından (kullanıcı adına) hemde ekonomik açıdan (yazılım kuruluşları adına) bazılarının anlamayacağı şekilde önemli bir konu. ben IE kullanmıyorum ve kullanmayıda şimdilik düşünmüyorum. Belki diğer taratıcıları indirmek için işime yarayabilir. bunu kesinlikle microsofttan nefret ettiğim için söylemiyorum sadece tercih meselesi... kimsede takım tutar gibi yazılım tutmasın. kraldan çok kralcı olmanın kişiye hiçbir faydası olmaz. biraz açık fikirli olun. bir gün gelir hiç sevmediğiniz yazılımları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. unutmayınki iyi olan eninde sonunda kazanır...

Madem ms haksızlığa uğruyor (?) bırakın uğrasın. Kendi yıllardır ne haksızlıklar yaptı. Elbet keser döner sap döner birgün gelir hesap döner davası gerçek olacaktı. IE yi sadece kullanıcı edasıyla yok efendim şöyle yok efendim böyle masum lafı- güzaflarıyla kollayacağınıza birazcık tarihi inceleyin. Netscape ile rekabete giremeyen ms , gitti kendi uyduruk tarayıcısını yaptı. Sisteme gömdü. Şimdi sorarım size Netscape ne suç işledi? Ms ne masumluk yaptı? Kaç tane kullanıcı bunun farkına vardı? Sıradan kullanıcların tamamı hazır gelenle yoluna devam etti. Netscape projesinin devamı sayılan Firefox elbet hak ettiği konuma erişecek. Adalet yerini birgün mutlaka bulacak. !!!

Görünüşe göre AB Linux'un en büyük destekçisi olacak.Microsoft'un 50 Dolara Win7 satmasının bile bu ateşi düşüreceğine inanmıyorum;çünkü burada sorun MS'in tekelci olarak görülmesidir.Bu durumda Bill Gates fiyat kırsa bile bir süre sonra AB tekrar gürleyecektir.MS açgözlülüğünün kurbanı olacak.Linux ise mazlumiyetinin mükafatını alacak.AB'nin niyeti bozuk.Gidişat MS açısından pek iç açıcı değil ama bu durum en fazla kullanıcılara yarayacak;çünkü MS Linux ile arasındaki farkı iyice açmaya çalışacak,Linux ise bir an önce eksiklerini gidermeye.Burada AB'ye şu soruyu sormak lazım:Madem MS'ten bu kadar şikayetçisin neden kendi işletim sistemini üretmiyorsun? Cehennemin dibine kadar heryere AB fonlarından para gönderiyorsun.Neden Linux'un ve açık kaynak kodlu programların gelişmesi için kesenin ağzını açmıyorsun? Ms pazar kaybetmek istemiyorsa teknolojik olarak arayı açmalı ve fahiş fiyat uygulamasından kaçınmalı.Yarın birgün AB kendi işletim sistemini geliştirme yoluna giderse MS büyük bir gelir kaybına uğrar.

Yeni başalyan bir çok kişi sadece Windows'la geldiği için Internet Explorer kullanıyor. Hatta bu kişiler hala IE6 kullanıyorlar. Windows'u ilk açtığımızda internetten en son tarayıcılar ve sürüm listesi çıkmalı ve ben bunlardan istediğimi seçip yoluma devam etmeliyim. Bana Varsayılan ayar olarak Internet Explorer'ı da çıkarmasın. Her tarayıcının ekran görüntülü tanıtımları olan bir penceren seçilsin. Kullanıcı istediğini kullansın. Bence ancak bu yöntemle olabilir. Ayrıca tam adalet isteniyorsa Windows Defender'ı da kaldırsın, Windows Media Player'ı da. Sadece Windows Mobile için değil diğer SmartPhone'lar için de Windows'la destek gelsin. Bunlar pek olacağa benzemediğine göre Linux'a geçip kurtulalım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir