MS'un tarayıcı tablosu rakipleri çok kızdırdı

MS, IE8 ile rakiplerini karşılaştırdı. Fakat bu karşılaştırma Mozilla ve Google'ı çok kızdıracak...

  • Ümit Öncel
MS'un tarayıcı tablosu rakipleri çok kızdırdı
İşte Microsoft'un tarayıcı karşılaştırma tablosu. Büyük halini görmek için tıklayınız.

Microsoft, yeni tarayıcısı Internet Explorer 8 ile gurur duyuyor. Bilişim devinin şimdiye kadar ürettiği tarayıcılar arasında IE8'in en iyisi olduğu konusunda ise pek çok kişi hem fikir. Fakat Microsoft'a göre IE8 sadece firmanın yaptıklarının değil, şimdiye kadar yapılmış olanların da en iyisi. Microsoft, hazırladığı Tarayıcı Karşılaştırma Tablosu'unda bu düşüncesini çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Tabloda IE8, Firefox ve Chrome farklı konulara göre karşılaştırılıyor. Her satırdaki karşılaştırmanın yanında bir de açıklama satırı eklenmiş. Bu yorumlara bir örnek olarak "Özelleştirilebilirlik" satırındaki açıklama gösterilebilir. Bu açıklamada Microsoft şunları söylüyor;
"Tabi ki Firefox'un oldukça fazla eklentisi bulunuyor, Fakat Firefox için indirmek isteyeceğiniz eklentilerin büyük bölümü hali hazırda IE8 ile birlikte geliyor".

Microsoft'un tablosunu ve tüm açıklamalarını şu sayfadan görebilirsiniz (İngilizce). Ayrıca bu sayfada da MythBusting denilen ve IE hakkında yaygın olarak bilinen yanlış bilgiler yanıtlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 50 Yorum

bu seferki i8 zaten diğer güvenlik firmaları tarafındanda baya bir iyi not almıştı. fiğer tarayıcılar ile hız konusundada yarışanilecek kapasiteye gelmiş durumda.

Çok doğru bir karşılaştırma.
Açıklamaları okuyunca daha iyi anlıyorsunuz.
(ingilizce olduğu için birçok kişi okuyamıyacak ve bu test tamamen palavra yalan vs uydurucak bişeyler... uydurmak hayal gücüyle sınırlıdır..)

Baktımda firefox eklentilerim içerisinda ie8 de olan özellkleri taklit eden yok. Add-block, reload, gmail vb. ie8 de yok. Ms bence yanlışta bu konuda.

xdxd resme gerçekten koptum.Ben micrsoftcu olmama rağmen bu tabloya katılmıyorum.Bu sözü;Tabi ki Firefox'un oldukça fazla eklentisi bulunuyor, Fakat Firefox için indirmek isteyeceğiniz eklentilerin büyük bölümü hali hazırda IE8 ile birlikte geliyor" Doğru.Firefox o tabloda hakkettiği yeri alamamış üzüldüm.Aspci ve mcirsoftcu olmama açık kaynaktır tercihimdir.Ne yani Firefox sadece web standartlarına mı uygun:D. Zaten google chromeyi saymıyorum bile.Onda hiç bişey yok tek işareti alması gereken tarayıcı bence Google Chrome'dir.Firefox internet explorer ile aynı değerleri alması gerekiyor diye düşünüyorum.

yürü be İE8 seni kim tutar :))

Güzel espri yapmış MS.

Bence bu 2010 için hazırlanmış Nisan 1 şakası.

bundan 3-4 sene ogame oynarken IE ogame'i bile açamıyodu bazen bi süre sonra sorun çok sıklaşmaya başladı ve FF yükledim o günden beri Forze FF (FFF) :).

E tabi kimse yoğurdum ekşi demez. :) Microsoft biraz abartmış ama IE8 yine de iyi.

Pffff. Komedi resmen..

orjinal sitede developer tools firefox icinde tiklenmis. sizde o gozukmuyor.

IE 8 ile işim olmaz. O ne tarayıcı beee.. Bir sayfayı açmaya kalkınca kablumbağa hızıyla ilerliyor. Birde üstüne üç-beş yeni sekme açınca maalesef kedini kaybediyor.

firefox yada başka bir tarayıcı firması kendi işletim sistemini yapsın Microsoft o zaman de bakalım kolaysa. Gerçi bu durumda bile tarayıcı firmaları gereken cevabı verirler.

evet. güzel bir karşılaştırma. doğruları yazmış.

Herkez kendini birinci gösterecek nasıl antıvürüs firmaları testlerde birinci gösteriyorsa oda kendini gsterecek eli armut toplamıyo:)

Microsoft İEyi yerden yere vurucak değilya haliyle reklam yapmak için ieyi baş tacı yapıyorlar.
Kimsenin bir tabloya bakarak tarayıcısında kuruduğu düzeni değişticeğini sanmıyorum.

safari yi neden test e tabi tutmamıs acaba yoksa cekindilermi :D iexplorer ı oldum olalı sevmem ben cok dandik gelio bana benim görüsümde bu

ben firefox kullanıcısı olarak msyi kınıyorum

bu özelliklerin hepsi ve daha fazlası firefoxta var

Her tarayıcıyı sürekli aktif kullanıyorum ve tablodaki verilerin doğru olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Buradaki yorumların bazılarının cahilce ve hiç IE8 (yazıyla sekizinci sürümü) denemeden olduğunu düşünüyorum.

"safari yi neden test e tabi tutmamıs acaba"

Çünkü safari ve chrome birbirinin aynısı, aynı motoru kullanıp, aynı özelliklere sahipler (klon) gibi, sadece değişik skinleri var.

Başka biri söylemeden hemen söyleyeyim. Acid3 bir web standardı değildir! Henüz standart olarak kabul edilmedi. Şu an standard olarak kabul edilen son CSS, CSS2.1'dir. Acid3'e yetişeceğim diye CSS2.1 standartlarını ne Chrome, ne de Firefox tam anlamıyla desteklemiyor.

ya bu ms beni çok güldürüyo :) her açıklamasında kendini daha çok rezil ediyo farkında olmadan. geçenlerde de bi videosunu gördüm en hızlı tarayıcıymış diye. dur bi de ben test yapayım dedim. safari 4.5 kat, chrome da 4 kat hızlı çıktı. bunu da bana açıklayabilir mi acaba? ve gözle görülür bi şekilde ie8 de yavaşlık var. heralde ie8 i corei7 ile diğer tarayıcıları da p4 le yapmışlar ::D

tablo tarafsız birileri tarafından hazırlanmalıydı tabii ki

"1ol3irol" sen yaptığın testin açıklamasını okudun mu? JAVASCRIPT testi o bahsettiğin... Browser hızı javascriptle ölçülmez.

"1ol3irol" sen yaptığın testin açıklamasını okudun mu? JAVASCRIPT testi o bahsettiğin... Browser hızı javascriptle ölçülmez.

---------------------------------
Öncelikle hız java yorumlama hızı ile doğrudan ilşkilidir ve hız için önemli bir ölçüttür. Tarayıcıların hız konusunda önem verdikleri ana ölçüt te java rendering dir.

Açılma hızı diyorsan Chrome, Opera ellerinden öper.
Rendering hızı diyorsan Chrome, Safari, Opera ellerinden öper.
Güvenlik diyorsan Chrome, Opera,Firefox ellerinden öper.
Private mode diyorsan Safari, Chrome ellerinden öper. (İlk onlar çıkardı)
Kolay kullanım diyorsan Chrome, Opera ellerinden öper.

Hız konusunda buyur bak. ie ailesi kaçıncı sırada? :)

http://service.futuremark.com/peacekeeper/browserStatistics.action

IE8 Firefox'u bırak, Operayla bile de yarışamaz...

bence ms haklı fakat hız konusunda firefox biraz daha hızlı

En iyisi opera çok hızlı ve güvenli. Opera 10 betayı indirdim kurdum süper valla. Turbo bile var daha ne istiyonuz :D

"Öncelikle hız java yorumlama hızı ile doğrudan ilşkilidir ve hız için önemli bir ölçüttür. Tarayıcıların hız konusunda önem verdikleri ana ölçüt te java rendering dir", bunu neye göre kime göre söylersin bilemem ama hız denilince akla öncelikle HTML rendering gelir. Futuremark'ın kendi sitesinde bile "Bu bir browser hız testi değildir" yazar. Oku bak biraz girdiğin testin ne testi olduğunu?

"Açılma hızı diyorsan Chrome, Opera ellerinden öper." , sen hiç IE8'i bir Vista veya Windows 7 makinada denedin mi?

"Güvenlik diyorsan Chrome, Opera,Firefox ellerinden öper." Neye göre? Her ay güncellemiyor muyuz iki kere Firefox'umuzu her güncellemede en az 3-4 kritik güvenlik açığı, Chrome zaten bize söylemeden alttan güncelliyor. Sadece ActiveX çalıştır(a)mamak güvenlik göstergesi değildir.

"Private mode diyorsan Safari, Chrome ellerinden öper. (İlk onlar çıkardı)" malesef tarayıcı genel kültürü düşük. PrivateMode ilk olarak IE8 ile geldi. Sen zaten ilgilenmediğinden dolayı atlamış olmalısın detayları.

(...ama hız denilince akla öncelikle HTML rendering gelir. Futuremark'ın kendi sitesinde bile "Bu bir browser hız testi değildir" yazar. Oku bak biraz girdiğin testin ne testi olduğunu?...)

İngilizcen madem iyi buyur bak sitede ne yazıyor? :)

Here at Futuremark, we like measuring and comparing things so our Peacekeeper service is designed to measure a(BURAYI DİKKATLİ OKU) browser’s JavaScript performance. This is(BURAYI DA) important because many modern dynamic websites make extensive use of JavaScript to provide navigation, forms and other features. Changing browsers to one with a high Peacekeeper score could make these sites faster and more responsive.

("Açılma hızı diyorsan Chrome, Opera ellerinden öper." , sen hiç IE8'i bir Vista veya Windows 7 makinada denedin mi?....)

ie, windows explorer ın internete açılan kabuğudur. Burdan anlayacağın ie nin çoğu bileşeni zaten arka planda çalışır. İe nin yüz bileşeni varsa % 60 ı -70 i zaten çalışıyordur. Açılış hızı seni kandırmasın. Chrome dan hızlı açılan bir tarayıcı yoktur. İstediğin sistemde dene. Linux, mac,windows. Sonrasında Opera gelir. Onun biraz geç açılması içerisinde barındırdığı birçok tümleşik uygulamadan kaynaklanmaktadır. Mail, IRC, RSS Client.. Diğerlerinde bunlar olmamasına rağmen Opera oldukça da hızlı açılır.

(... Neye göre? Her ay güncellemiyor muyuz iki kere Firefox'umuzu her güncellemede en az 3-4 kritik güvenlik açığı, Chrome zaten bize söylemeden alttan güncelliyor. Sadece ActiveX çalıştır(a)mamak güvenlik göstergesi değildir...)

En başta yapılan yarışmalarda. Bu dediklerim güvenilk açıklarına oldukça ciddi önem verir. Zaten alacağın güncellemelerden de anlayabilirsin. İE sistemle tümleşik olduğundan açığı öyle şıp diye kapatılamaz. Birçok değişkenin incelenmesi gerekir. Zaten ayda bir bile güncellemiyorlar.

(... PrivateMode ilk olarak IE8 ile geldi. Sen zaten ilgilenmediğinden dolayı atlamış olmalısın detayları....)

Sen nerden biliyorsun peki ? :) Haberleri tek kaynaktan alma sana önerim. Private mode ilk defa safari ile gelmiştir. Google da aratırsan ingilizceyi geçtim Türkçe bile tonla kaynak bulursun. Ayrıca tarayıcı kültürümü kimseyle tartışma konusu yapacak değilim. Sistemimde 6 tane tarayıcı yüklü. Linux kullanıyorum. Opera,Chromium, Firefox 3.0.11, Firefox 3.5, Firefox 3.6 ..Birçok tarayıcının gelişimini build build takip ederim ve hata bildirimi yaparım.

Bundan önceki yorumu yazan zeki arkadaşa sorarım: Önce Chrome'un getirdiği kayıtlara geçmeden sörf yapabilme özelliği nedir, ne zaman çıkmıştır?
Vista veya sevenda ie8 demiş, linux sürümü yapılacak mı ki bir gün?
spden spye gelen güncellemeler mi açıkları kapatmaktır acaba?
Şu googlea bir sor ey zekasına argo kelimeler kullanmak istediim insan: Hangisiymiş en hızlı tarayıcı?

İnsanlar ortaçağın skolastik düşüncesi altında yaşamıyor. Milyar dolarlık bir firma hangi cüretle atıp tutabiliyor? Hadi gider benim özelliklerim şunlar dersin bir nebze derim reklam yapıyor anlarım ama rakiplerinle karşılaştırma yapmış (????) gibi açıklamalar yapması sadece ezikliğini gösterir. Eziksin mikisoft. Bu yalanı damdaki kargalara bile yutturamazsın Ürünlerinin hiçbirini de kullanmamakla gurur duyuyorum. (MSN, Hotmail , live kırması da dahil) Yaşasın Google , Yaşasın Linux.

Şu sorularımın yanıtını bulamadım. Bu haberi savunanlar ya da inananlar varsa bir zahmet yanıtlasın.

Hangi bağımsız kuruluş kabul etmiş? Bu bağımsız kuruluş varsa eğer genel saygınlığı nedir? Bu alanda daha önceki referansları nelerdir?

Hangi testler uygulanmış? Afrikadaki kabilelerden insanları toplayıp aha size internet tarayamayan mı denmiş? :)

Kime göre kolay kullanım? Bu diğer tarayıcıların hepsinde adres çubuğu yok mu? Enter a basınca sayfa açılmıyor muymuş? Senin bundan fazla özelliğin var mıymış? Ortalama kullanıcı eğilimleri baz alınsa hangi üstün özellikleri varmış? Sistemiyle beraber gelmese o sıradan kullanıcılar diğer tarayıcıları kullanamayacak mıymış?

Kime göre en güvenli sensin? Güvenlik ölçütün neymiş? (phishing dediğin ilk Opera da vardı ve en başarılılardan biri. Ona laf atamadın mı ? :) )

18:26 örneğimizde olduğu gibi hiç IE8 kullanmadan fikir sahibi. MS olduğu için baştan kestirip atıp, kurma cesaretinde bulunmadığı gibi, diğer browserların sallama kampanyalarıyla da, gaza gelip, onlara inanmış, inançlı bir gencimiz.

At gözlüklerinizi, size yedirilen "özgür" masalını biraz kenara bırakalım. Yaşınız ilerlerdikçe biraz daha idealizm'den uzak olup, rahatlığınıza alıştığınızda bunlar geride kalacak...

ie8 akar :)) internette dolaşırken bi eksiklik hissetmiyorum.sadece video indirme ihtiyacı oluyo onuda idm sağlıyor :D

Ne çamur adamlarsınız yav. Adamlar en iyi tarayıcıyı yapmak için geceli gündüzlü çalışıp emek vermişler. Buradaki hararetli tartışmaları görünce yazmadan duramadım. Ula alıp veremediğiniz nedir.İsteyen kullanır isteyen kullanmaz. Silah zoruyla kullandıran mı var. Bence MS haklı. Bence diyorum çünkü bugüne kadar birçok tarayıcı kullandım en iyisi firefoxtu. Tabi ki ie8 çıkana kadar. Microsoft ie8 ile kalitesini kanıtladı. ie8 den başka tarayıcı kullanacağımı sanmıyorum en azından daha iyisi çıkana kadar. Şu üretmiş bu üretmiş, son kullanıcı olarak benim umrumda olmaz. Hangisi hoşuma giderse onu kullanırım. Sizde bu yöntemi deneyin boşu boşuna sanal stres:)) yapmayın. ( la sanki memleket meselesi. Tövbe estağfurullah yawwww)

"Linux kullanıyorum. Opera,Chromium, Firefox 3.0.11, Firefox 3.5, Firefox 3.6"

Demek ki IE8 kullanmıyorsun ve kıyaslama yapmaya çalışıyorsun o zaman akıllı çocuk...

Chrome basit W3C standartlarını bile desteklemiyor... En basit örnek: http://www.w3schools.com/TAGS/tryit.asp?filename=tryhtml_iframe_scrolling

Ama nedense standart olmayan Acid3'ü geçtim diye övünüyor.

Dün 19:37:18

"Örneğinde gördüğümüz gibi"

diye başlayalım ki, 18.26'ya karşı kullandığı yaklaşımı onunla paylaşalım. Çünkü arkadaşımız farklılıklardan pek hoşlanmıyor olsa gerek, insanların özgürlüğüne düşman kesilmiş durumda.

Sadece şunları söyleyeceğim sayın 19:37:18 ,
Ortaokul 2. sınıfta bilgisayar programlamaya başladım. Şu an 26 yaşındayım ve taraftarı olduğunuz dev firmaya benzer bir firmada, ciddi bir konumda çalışmaya başlamak üzereyim. Geçen yıllar, sadece başından beri bildiğimiz bir gerçeğe teslim olmama neden oldu; kapitalizm. Buna en büyük neden de içimizdeki teslimiyetçi ruhlu; paylaşıma kapalı insanlar.

Programcılık mesleğiniz olmayabilir. Bilmediğiniz konularda bu kadar kendinizden emin konuşmamalısınız. Çünkü bu aşırı kararlı tutum da bir yaşlılık hastalığıdır.

Keşke dünyada en az birer tane "açık kaynak kodlu"

işletim sistemi
internet tarayıcısı
ansiklopedi

olsaydı dedik. Çünkü herkesin evrendeki tüm ansiklopedik bilgiye ücretsiz ulaşma hakkı olmalıydı. İnsanlar, gizli kapaklı işler çevirmediği ispatlanmış sistemler kullanabilmeliydi. Çocuklar, örnek kaynak kodları inceleyip değiştirerek programlama öğrenebilmeliydi.

Zayıf karnımız, sizin şu sevdiğiniz yaşlılığınız oldu.

Sayın 10:11:08,

Yaşım 32, 1988'den beri unix ve oracle sistemleri üzerinde çalıştım. Bilgimi de böyle paylaştım İlgilendiğiniz için teşekkürler.

19:37:18 de amma sallamış haaa:D
26 yaşındaki birine yakıştıramadım.

IE ler bu işin temelidir. Nerdeyse internet IE ile doğdu diyebiliriz. Herkes evine internet almaya başladığında IE vardı hazırda bekleyen. Bütün siteler IE göz önünde bulundurularak oluşturulur. varmı ötesi?

IE ler bu işin temelidir. Nerdeyse internet IE ile doğdu diyebiliriz. Herkes evine internet almaya başladığında IE vardı hazırda bekleyen. Bütün siteler IE göz önünde bulundurularak oluşturulur. varmı ötesi?
-----------
Var tabii. :) windows dan önce de işletim sistemleri mevcut olduğu gibi ie den önce de tarayıcılar mevcuttu. Mosaic (netscape). ie den de gömlek gömlek üstün bir tarayıcıydı o zamanlar. Kullananlar bilir. ie nin sisteme gömülü olarak gelmesi , oyunu kurallarına göre oynamayıp kolay olanı tercih etmesi netscape i yalnızlığa itti. O zamanların internet kültürü oldukça düşük olduğundan yeni kullanıcıların tamamı internet = ie. olarak algıladı. Bu zihniyet ne yazık ki bugün de az çok aynı. Alttaki yorumlar da sanırım çoğu şeyi anlatıyor.

CHIP Online Notu: Biz de sizi düzeltmek istemezdik ama Mosaic ilk web tarayıcıdır. Mozilla Netscape, Mosaic değildir! Tam tersi düşmanlardı ve Mozilla Netscape'in amacı Mosaic'i yoketmekti. Zaten Mozilla ismi de, Mosaic katili anlamında firmaya verilmişti. Daha detaylı tarayıcı tarihi için http://www.chip.com.tr/blog/selcuk/tarayicilarin-kafa-karisikligi-tarihcesi_2149.html

"IE ler bu işin temelidir. Nerdeyse internet IE ile doğdu diyebiliriz. Herkes evine internet almaya başladığında IE vardı hazırda bekleyen. Bütün siteler IE göz önünde bulundurularak oluşturulur. varmı ötesi?"

Netscape den bahsediyordunuz sanırım... siz olaya biraz geç giriş yaptıysanız bilemem tabi... ie'nin tek avantajı vardır o da windows ile birlikte gelmesi... onun dışında çoğu tarayıcı birbiriyle aynı özelliklere sahip zaten... sadece eklenti özelliği yüzünden firefoxu kullanıyorum bu da başka yerde yok... microsoft burda çok saçmalamış bence...

Öncelikle her ürün kendi özelliklerini rakipleriyle olan farklarını karşılaştırabilir, bunda sorun yok. Bu karşılaştırmayı kullanıcılar ya da bağımsız test kuruluşları yapmalı. Hadi yaptı diyelim, tekelci uygulamaları nedeniyle türlü cezalar almış, ondan bundan aşırdığı fikirlerin patentini alarak sahiplenen ve üstüne üstlük uyanıklık yapıp para karşılığı satmaya çalışan bir firma yapınca gülünç ve inandırıcı olmaktan uzak oluyor. Seni ve yaptığın yanlı yorumları, iftiralarını kaale bile almıyorum Microsoft.

Şimdi bu sitedeki birtakım insanlar diyecekler ki "hah, microsoft'u kaale almıyormuş, sen kimsin ki microsoft'u kaale almayacak, asıl microsoft seni kaale almıyor!!!!"... Peşinen söyleyeyim, eğer düşüncelerinize ve kendinize bu kadar olsun saygınız yoksa o zaman niye yorum yazıyorsunuz buralara. Elbette herkesin fikri önemli, yalan yanlış olmadıkça...

19:37:18 sen neler diyorsun arkadaşım? Herkes senin ıskaladığın hayatı yaşamak zorunda mı? "bunlar geride kalacak"mış.. Bazı erdemlerini geride bıraktıysan aman konuşmaya devam etme, git microsoftta işe gir.

Microsoft'un yaptığı işler hep yerden yere vurulsada şu gerçeği kabul etmek gerek Internet Explorer 8'de cidden çok iyi bir iş çıkarmışlar. Bu browser'da herşey oturmuş yerli yerine sanki. Hatta IE 8 bence uzun dönem boyunca kült olacak, Vista dönemi bile sona ererken çoğunluk hala XP'yi tercih ediyor ya aynen öyle. Apple, Microsoft, Google, Mozilla vs. hepsinin yaptığı iyi işleri sever biri olarak söylüyorum...

Dikkat ettiyseniz Opera yok listede.
Neden biliyormusunuz, bu 3 firma amerikan firması.
Opera Norveç firması.
Amerikan tekeline dur deyin Opera kullanın.

Bence fanatik dolu millet onun bunun fanatiği olmuş sonuçta bunların hepsi insan yapımı insanların nasıl hataları varsa yazılımlarında olacaktır.Onun için hangi yazılım hoşunuza gidiyorsa onu kullanmanız fanatiklik yapmanın alemi yok.Bir tarayıcı iyi olabilir kullanışlı diğer tarayıcılarıda yerin dibine sokmanın bir manası yok.Çünkü hepsinin + sı ve ya - si mutlaka olacaktır

Eskiden ie çok yavaş kaldığı için firefox kullanırdım. Fakat ie8 çıktıktan sonra aralarında bir fark göremediğim için firefox'u bıraktım. Herkes istediğini kullansın ama alışmışız bir kere ie'ye. Aynı performansı bulunca ie'yi tercih ettim...

Sayın 11:33:51 ve 16:41:39 kardeşlerim Türkiye'de internetin olmadığı zamanlar Mosaic i nasıl kullanıyordunuz henüz anlamış değilim. Türkiye'nin %99 u interneti ilk IE ile keşfetmiştir ve kullanım oranı göz önünde bulundurularak birçok tarayıcı standartlarını yaratmıştır ve web siteleri hazırlanırken hep IE göz önünde (dahaçok) bulundurulur.
tarayıcıların tarihine inecek olursak ABD nin denizaltılarda haberleşme amacıyla kullandığı yazılımlara kadar ineriz :D Bence gerek yok

bir kere firefox kaybolan oturumu kurtarabiliyor!!!!!!!!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir