MS ve Mozilla gizlilik için anlaşacaklar mı?

Microsoft ve Mozilla, tarayıcılar konusunda önemli bir anlaşmaya imza atabilir. Detaylar içeride...

MS ve Mozilla 'beni izleme' için anlaşacak mı?
Mozilla, 'beni izleme' üstbilgisini açıkça anlatıyor, ancak MS bu konuda konuşmamayı tercih ediyor

Microsoft ve Mozilla, internet kullanıcılarını reklam ağlarının izlemesinden korumaya yönelik bir endüstri anlaşması yapabilir.

Mozilla başkanı Gary Kovacs, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada ABD hükümetinin tarayıcılardaki 'beni izleme' özelliğini yönetmek isteyeceğini söyledi.

Microsoft, tarayıcısında 'izleme koruma listelerini' kullanıyor. Bu listelerdeki web sitelerine gitmek, sadece bir bağlantıya tıklayarak veya adresi direkt olarak yazarak mümkün oluyor. IE9'da Mozilla'nın yaklaşımıyla aynı olan 'beni izleme üst bilgisi'ne de yer veriliyor. Ancak Microsoft, bu özelliğin listelerle beraber nasıl çalışacağını henüz açıklamadı.

Mozilla ise HTTP üst bilgileriyle nasıl çalıştığını daha açık bir şekilde anlatıyor. Buna göre her HTTP isteğiyle beraber bir kullanıcının izlenmesini istemediği ağlara bir HTTP üst bilgisi gönderiliyor.

Mozilla'nın planı, üst bilginin söz dizimini ve yapısını belirleyen bir özelliğe sahip. Microsoft ise IE9'da kullandığı üst bilgi hakkında herhangi bir ayrıntı sunmuyor. Microsoft'a bu üst bilginin nasıl çalışacağına dair birkaç kez başvurulmasına ve Mozilla'nın yaklaşımından ne farkları olduğu sorulmasına rağmen şirket herhangi bir detay sunmamış.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
MS ve Mozilla 'beni izleme' için anlaşacak mı?
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir