MS: "Vista, XP'den çok daha iyi"

Windows 7 çıktı ama Microsoft'tan Vista açıklamaları gelmeye devam ediyor: İşte XP-Vista farkı!

  • Ali Güngör
Microsoft araştırmasının sonuçları
Windows Vista SP1 daha güvenli

Microsoft'un en son güvenlik araştırmasına göre Windows Vista, Windows XP'den çok daha güvenli.

Aslında Microsoft Windows 7'nin pazarlamasına ağırlık veriyor ve Vista'yı unutmak istiyor. Yani bu bir pazarlama açıklaması değil, zaten Windows XP'den yeni bir işletim sistemine geçecek olanlar Windows 7'yi yeğliyor. Bu araştırma, Microsoft'un tarafsız ve teknik bir değerlendirmesi. Elbette bu açıklama, Windows Vista kullanmaktan memnun olan, ve Windows 7'ye geçmeye hiç niyeti olmayanları sevindirdi.

Rapora göre Windows Vista SP1'e, Windows XP SP3'ten yüzde 61.9 daha az zararlı bulaşıyor. Bu büyük bir rakam. 2009'un ilk yarısını kapsayan güvenlik raporu yılda iki kez yayınlanıyor. Araştırmaya göre Microsoft işletim sistemleri içerisinde en güncel Service Pack'e sahip olan sürüm, zararlı yazılımlardan en az zarar gören oluyor. Bu bilginin ışığında araştırma sonuçlarının aslında çok da şaşırtıcı olmadığı söylenebilir.

İşte en çok kullanılan yöntemler ve açıklar

Bu raporun ortaya koyduğu diğer anahtar bulgular:

- Amerika, İngiltere; Fransa ve İtalya'da trojenler yaygın. Çin'de farklı dillere yönelik, internet tarayıcı tabanlı tehditler ağırlıkta. Brezilya'da bankacılık işlemlerine yönelik zararlı yazılımlar yaygın. İspanya ve Güney Kore'de solucanlar hakim ve özellikle online oyuncular tehlikede.

- Phishing saldırıları sosyal ağ siteleri sayesinde büyük artış gösterdi.

- Phishing saldırıları daha geniş bir yelpazeye yayıldı. Oyun siteleri, portallar ve büyük şirketlerin siteleri sıkça hedef alındı.

- Mayıs ayında büyük bir artış gerçekleşti, tehlikeler Haziran ayında sosyal ağları hedef alan reklam kampanyalarıyla daha da yükseldi.

- Spam türü reklamlarda, özellikle ilaçlar ağırlıktaydı. Ürün tanıtımları toplam spamin yüzde 69.2'sini oluşturdu.

- Microsoft Office'te saldırıya uğrayan açıklar en eski açıklardı. Microsoft'un 2006'da tespit ettiği ve yayınladığı ilk açıklar, bu Office açıklarının yarısını oluşturuyordu.

- Bütün Microsoft Office saldırılarının yüzde 71.2'si tek bir açığı değerlendirdi. Bu açığın yaması olan MS06-027 üç yıldır indirmeye açıktı.

Microsoft bu sorunlarla ilgili verileri Windows Defender, Malicious Software Removal Tool ve Security Essentials ile topluyor. Toplam rapor 230 sayfa uzunluğunda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

İnadına xP inadına Xp en iyisi en kullanışlısı çıkana dek vazgeçmiyeceğim:)

xp deyken bozuk ramim bilgisayarı kullanmama izin vermiyordu.bilgisayar açıldığı gibi hoş geldiniz ekranından sonra reset atıyordu.ne formatlar attım ne registry ler editledim olmadı yok olmazda.zar zor vistayı yükledim ve yeni yüklenmiş (Service Pack'siz) vista'nın (SP 2'li) XP'den daha stabil ve daha hızlı açıldığını test ettim.Xp'de ne zaman problem yaşasam Vista imdadıma yetişir herşeyi çözer.Görsellik stabillik güvenlik mutluluk=vista diyorum.....11 senelik bilgisayarcıyım XP rezaletten başka birşey değil.....

MICROSOFT , MICROSOFT , MICROSOFT ...!!!

herzaman için hep MICROSOFT neden? = ÇÜNKİ EN İYİSİ ve en CANA YAKINI

ücretsiz online destek hattı ve yarımlarını en içtenlikle sunan yazılım mühendisleri var...!!! hatta geçmiş bir zamanda beni Vista Statrter için bile gece 11.30 da aradılar yardım için ve tam söz verdikleri günde...

TEŞEKKÜRLER MICROSOFT...!!!

.. kör ölür badem gözlü olur .

xp' çalıştırdığım makinaya yükledim win 7 ' yi . Gayet kullanışlı çözüme odaklı . aynı makinada Vista ile o problemleri yaratıyordum çözümleri değil.

ama sayfada microsoft namına iyi ibarelerin yazılması güzel . Başkalarının bilgileri ile microsofta atıp tutanlara kapak olmuş.

vistanın kullanımından stabilitesinden hiç şikayetim olmadı. Şikayetim performansıydı.

İnadına xP inadına Xp en iyisi en kullanışlısı çıkana dek vazgeçmiyeceğim:)
------------------------------------------------------------------------

çıktı senin haberin yok heralde win7:) kur bir dene win7 nin betası bil xp ve vistadan daha hızlı vekullanışlıydı birde rtm deneyin ucacaksınız vista buna yetşemez.

eğer sadece msn facebook vb. uygulamalar için pcnizi kullanacaksanız (kullananlar var) xp yeterli zaten artıyor bile virüs girse de hemen mahalle arasındaki bi pcciye götürüyorsun abi diyo fena olmuş baya uğraştım (halbuki bi format attı) kapıyo 50 tl yi :D

Windows 7 Vista Diyip Duruyorlar Kırsın BakaLım WİNDOWS XP'nin Rekorunu O zamn Konu$sunLar. TR'de Bütün İŞyerLerinde BuLunan PC Lerde ; Windows XP KuLLanıLmaktadır. Dünyada En Çok kuLLanıLan İŞLetim Sistemi Windows XP'dir. En GüzeL Sürümüde 64 Bit Editiondur :)

Herzaman güncel olan sistemler daha iyiydi windows Xp hatrı sayılır harika bir işletim sistemi ama windows 7'yi sadece 1 hafta kullanın farkı göriceksiniz :-)

şu xp diyenlerin %80 ni vistayı sistemi kaldırmayanlar (Eziklik var içlerinde kullanamıyolar ya windows 7 yükleyin kaldırır onu)
%20 side vista win7yi hiç kullanmamış olanlar. Bir bilgisayara format atıp xp yi yükleyince içim kalkıyo berbar bir görüntü vista windows 7 nin yanında

sayın edipciftci isimli yorumcu, Microsoft ile ücretsiz kelimesini aynı cümlede kullanmış. İlginç! Microsoft lisans bedeli ödenmeyen yazılıma destek veriyor mu ? Demek ki bedava değil. Microsoft için en iyisi ve en cana yakını demiş. Ne açıdan en iyi ? Kernel mi, performans mı ? Kendileri mavi ekran bağımlısı mı acaba ? Cana yakın, sınırsız geliştirme imkanı olan, hızlı, stabil, görsel olarak windowsun boy ölçüşemeyeceği bişeyler düşünürseniz distrowatch sitesine göz atmanızı tavsiye ederim. Ubuntu ruleZ

kim ne derse desin şu an piyasdada bulunan en stabil en özellikli işletim sistemi şüphesiz windows vista sp1, bunun ardından ubuntu 9.10 geliyor.

bunun dışında ubuntunun adımını attığı taşınabilirlik hamlesi geleceğin teknolojilerinden biri bu yüzden önem teşkil ediyor

baktım yorumlar hic biri gordugum kadarıyla konu icerigi degilde kafalarındaki profili oturtmus yorum adına simdi gunumuzde windows 7 cıktı ve soylentilere kulak asacak olursak vistanın stabil hali deniyor bence microsoft ustu kapalı olarak vistaya sahip cıkıyor stabil bir sistem yaptıklarını ima ediyorlar bukadar kullanıcısı varken vistanın adamlar biz stabil olmayan bir sistem sattık demeleri olur butr acıklamalar yapmazlarsa

windows 2003 cıkmadan once microsftun bir calısması vardı masalda kalan longhorn .... sistemi oturamadıkları ama onu kimseyede satmadılar sorun yoktu vistayı sattı bu adamlar elbetteki boyle acıklamalarlada sahip cıkacaklar olusabilcek bir tazminat davasıyla microft bile bas edemez

Sonunda ms de farkına vardı.Vista gerçekten xp den iyi.windows 7 daha da iyi.

KAHROLSUN XP!!!!!!!
Saygılar.

bence konu çok basit. microsoft 7 ile vistaya sahip çıktığı falan yok; Piyasadaki vista yamalı xp sürümlerini görmüşsünüzdür, microsoft en başta yapması gerekeni yine en son yaptı vista gibi stabil olduğu sölenirken aslında çok hantal bi yapıya sahip olan bir sistemi yapacağına xp üzerine yapacağı eklemelerle bir sistem çıkarmalıydı nitekim vistanın olumsuz etkilerini bu şekilde ortadan kaldırdı. microsoft baktı kendilerinden daha güzel xp yapılıyor dayanamadı birkaç değişiklikle 7 i çıkardı başka bişey değil bunun adı...

Tamamen bunları pazarlama stratejisi olarak görüyorum. Microsoft'un zaten XP'den vazgeçirmeye çalıştığı ortada ondan Vista'danda kötü olduğunu söylemeye çalışıyorlar. Fakat işin birde şu boyutu var. Bir işletim sistemi ne kadar yaygın olursa o kadar çok saldırı alır en yaygın sistemde XP olduğu için Vista'dan çok daha fazla saldırı akabinde daha güvensiz bir sistem haline gelir. Ayrı bir mevzu ise Vista'nın virüse ihtiyacı yoktur kendi kendine çöker zaten.

Microsoft microsoft olalı Windows XP gibi bir işletim sistemi üretemez bir daha... Yelpaze genişledi, zamanında en iyisi XP'ydi.. Gerçi hala daha öyle. Microsoftun bundan sonraki ürünleri XP kadar tutulmayacaktır... Yelpaze genişliyor... Kusura bakma Bill, güle güle diyeceğiz sana artık :)

bn win 7nin görev çubuğunu hiç beyenmedm iyice batırmışlar hızına bişey demiyorm ama vistaya değişmem

Windows 7 Vista Diyip Duruyorlar Kırsın BakaLım WİNDOWS XP'nin Rekorunu O zamn Konu$sunLar. TR'de Bütün İŞyerLerinde BuLunan PC Lerde ; Windows XP KuLLanıLmaktadır. Dünyada En Çok kuLLanıLan İŞLetim Sistemi Windows XP'dir. En GüzeL Sürümüde 64 Bit Editiondur :)
==========================================
bunları söylemeden önce türkçe konuşmayı öğren.

Bir Programa başlarkenKağıt üzerinde Tasarlanır.Parçalar yazılır Birleştirilir.XP Tıkandı Tasarım açmazına düştü Yeni çözümler için Vista ve 7 yi üretti Bir Tasarım çözümsüz noktalar ulaşır çözülemez hale gelirse herşeye sıfırdan başlarsın işte VİSTA veya WİN7,Win8 vs.vs.. Siyaset ve Ekonomi de yeni tasarım ve toplumsal gelişme de böyle olmalı Özgür Ve Bağımsız ama ilişkileri Diplomasiyle ayarlamalıyız. Uydu eya Kuyruk olmamalıyız A.O.D

Microsoft Vista daha iyi diyor xpden bizim millet hala xp iyi diyor..Anlamak güç.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play