"MS Win 7 hakkında yalan söylüyor" suçlaması

"MS Win 7 hakkında yalan söylüyor": Dev firma belki de tarihinin en ağır suçlaması ile karşı karşıya

Best Buy'dan sızan slaytlar...
Linux'çular Microsoft'a ağır ithamlarda bulunuyor

Daily Finance'ın yaptığı habere göre Microsoft Best Buy çalışanlarını Windows 7'yi satmak üzere yetiştiriyor. Ancak meselenin yetiştirmesi değil, açık kaynak kodlu Linux işletim sistemini kötülerken, Windows'u yalan söylemek pahasına övmelerini istemesi olduğu söyleniyor. Buna kanıt olarak da anonim bir Best Buy çalışanının sızdırdığı eğitim slaytları gösteriliyor.

Bu slaytlardan birinde "Linux, iTunes, Zune, Quicken, Photoshop ve Office 2007 gibi yaygın uygulamaların ve online hizmetlerin çoğunu desteklemez" deniliyor. Daily Finance muhabiri New York'ta Houston Street'te yer alan yerel Best Buy'a giderek araştırma yapmış. Linux yüklü dizüstü veya netbook satmadığı söylenen mağazada kullanıcıların Linux'e karşı eğitildiği iddialarını araştırmak istemiş.

Houston, Teksas'ta çalışan bir bilgisayar programcısı olan Christopher Lemire'in telefon röportajında söylediklerine bakalım: "Microsoft genelde böyle yapar ama bu sefer işi uç noktaya taşımışlar. Bu sefer gerçekten Linux'a saldırıyorlar. Her defasında yeni taktiklerle geliyorlar. Bunlar sadece yalanlar ve endoktrinasyon!"

Lemire'den ağır sözler

Best Buy çalışanı anonim kalmak istiyormuş

Bununla da kalmayan Lemire devam ediyor: "Microsoft ürünlerinde yer alan özelliklerin çoğu Apple veya Linux'ta doğmuştur" ve Microsoft Internet Explorer'ın Firefox ile Safari'den sonra sekme özelliğini eklemesini örnek gösteriyor. Lemire Skype gibi yazılımları örnek göstererek Skype'ın Linux için mutlak ses ve görüntü çözümü olduğunu söylüyor.

Linux blogcusundan Microsoft'a zehir zemberek sözler bununla da kalmıyor. Freedom and Linux blog'unu yazan bir kullanıcı Microsoft'u çok sert sözlerle eleştiriyor.

"Redmond ve Madison Ave.'den yayılan yanlış bilgilendirmelere inanmayın. Linux, rutin bir biçimde trojan, casus yazılımlar, adware ve virüsler tarafından ele geçirilmek haricinde, Microsoft'un yaptığın her şeyi yapıyor."

Daily Finance'ta yer alan habere göre Hamilton Ohio'dan bir Best Buy çalışanı slayt gösterilerini sızdırdı. GodofGrunts mahlası altında PhotoBucket'a yüklediği slayt şovlarında yayınladığı görüntüler, yayınlayanın kimliği belli olmadığı için doğrulanamıyor. Ancak çalışmalar sürüyor.

Google Chrome geliyor

Google Chrome da bir Linux sürümü

Microsoft'un Worldwide Rapid Response Team'inden bir sözcü slaytların gerçekliği konusunda henüz doğrulama sunamadıklarını belirtti.

New York'taki Best Buy çalışanları, Windows bilgisayarların virüslere karşı Linux bilgisayarlardan daha savunmasız olduğunu kabul ediyor. İşinin güvencesi için kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir Best Buy satıcısı, Daily Finance'a konuştu "Linux'ta virüsler konusunda endişelenmenize gerek yok. Oysa Windows'ta mutlaka anti-virüs yazılımı satın alarak korunmalısınız."

Bununla birlikte ortaya çıkan Microsoft eğitim slaytlarında "Get the facts straight" yani doğruları bilin kısmı altında Microsoft Linux'un, Windows'tan daha güvenli olduğu ifadesinin bir mit olduğu belirtiliyor. Slaytların, Microsoft Windows'un Apple ve Google'a, Linux'un da ciddi bir tehdit oluşturabileceği günlere karşı bir savaşa hazırlık eğitimi olduğu iddia ediliyor. Bu arada Google Chrome işletim sisteminin de Linux tabanlı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bu ağır iddiaların karşılığı ne olacak?

Bir Linux programcısı "Tüketiciler için Linux geliyor ve Microsoft stratejisini belirleyene kadar oyalama taktiği uyguluyor" diyor. Bu programcı da iddialara göre birkaç yıl Microsoft için çalışmış. Bununla birlikte aynı programcı Microsoft'un işletim sistemlerinin ortalama kullanıcı için Linux sistemlerden daha kolay kullanılabilir olduğunu da belirtiyor. Slaytlar hakkındaki yorumu ise "Yüzde yüz doğru değil ancak şu anda bu slaytlar çoğu ortalama kullanıcı için doğru" oluyor. Bunun üzerine "Ancak şunu sormak gerekiyor, bu slaytlarda söylenenler Chrome geldiğinde ne kadar doğru olacak?"

Daily Finance'ın bu haberi bugüne kadar Microsoft için söylenen en sert sözleri ve en ağır suçlamaları bir araya getiriyor. Bütün bu iddialara Microsoft'un tepkisinin ne olacağı merak ediliyor. Bu iddialar gerçekten Linux'e karşı yürütülen bir Microsoft kampanyasına cevap mı? Yoksa Windows 7'nin çıkışından önce Microsoft'a düzenlenen bir saldırı mı? Ve belki de üçüncü bir şık, Chrome ile Windows'un gölgelerdeki savaşı...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

chrome os cikarsa hangi deliğe kaçariz diye düşünüyolar...

7 nin işe yaradığını görünce nerden saldırıcaklarını şarşırdılar.. ms gibi bi şirket böyle bir slayt ın kendilerine sorun olacagını bile bile milletin eline verirmi? ayrıca chrome os ta oyun oynayabilecekmisiniz bakalım :)

linux da virusler için endişelenmenize gerek yok yazmışlar,linux için virüs yazmaya tenezül etmiyorlarda ondan yok,güvenlik isleriyle ugraşan bi tanıdıgım var en kolay hackledigi pc ler linux kullanan pc ler,linux açıkları genelde çok hayati oluyor direk root a dusuyorsunuz rm -rf yapın olay bitti

milyonlarca saatlik emek ve milyarla dolarlık yatırım var ortada, Ms ne zamandır linuxu rakip olarak görüyor ki, böyle bir saçmalığa girişsin.. herkes belki birşeyler koparırız diye düşünmeye başladı sanırım:)

Linux Microsoft'u suçluyor ama asıl saldıran kendisi. Bütün açık kaynak yazılım şirketleri Microsft aleyhinde birleşiyorlar ve bunun adına serbest piyasayı koruma çabası diyorlar. aslında yaptıkları kendi tekellerini güçlendirmek. Ama şunu unutuyorlar ki Microsft 2-3 yıllık bi şirket değil ve bu şekil saldırılar için hali hazırda bir çok hareket planı mevcut. Bir de bu teknoloji geliştirme noktasında şunu atlıyorlar: Linux de kullanılan bir çok teknolojinin patenti Microsft'un elinde ve Microsoft dünyadaki en büyük Ar-Ge ekibine liderlik ediyor ve kendi Ar-Ge ekibi Microsft'a bile rapor sunmama hakkına sahip. Şimdi otursunlar da biraz düşünsünler Microsoft karşıtları.

chrome nickel vanadium :sağlam malzeme. :)

dünya ms'den ibaret değildir ve bilgisayar bir tek oyun oynamaya yaramaz

arkadaşlar linux virüs geçirmeyebilir ama çok büyük dağıtıcısı olabiliyor :

linux yükl bir makinaya bulaşan virüs linux içerisinde çalışmıyor ve linux sistemi bundan etkilenmiyor AMMAAAAAA.....!!!!! O BİLGİSAYARA BİR FLASH DİSK TAKINCA virüs aynen cukka ediyor kendini flash diske yada ağdan bağlı olduğu tüm sistemlere atıyor kendini - EVET LINUX' UN kendisi çok az virüsten etkilense bile AYNI MİKROP DOLU BİR ÇÖPLÜK GİBİ virüs saçmaya devam ediyor.

KULAĞINIZA KÜPE OLSUN...

saygılar...!!!

"Microsoft ürünlerinde yer alan özelliklerin çoğu Apple veya Linux'ta doğmuştur" ve Microsoft Internet Explorer'ın Firefox ile Safari'den sonra sekme özelliğini eklemesini örnek gösteriyor.

bu yazının altına imzamı atarım kesinlikle doğru her ne kadar windows kullanıyo olsamda bunlar gerçek bi örnekte ben veriyim vista ve win7de vazgeçilmez olan aero (saydam pencereler) linuxta yıllardır olan bi özellik daha bu örnekleri çoğaltabiliriz tabi windows ve özelliklede ie tam bir toplama tarayıcı güzel özellikleri firefoxtan opreadan chromedan safariden çalıp ie diye bi tarayıcı yapmışlar sekme özelliği çalıntı inprivate denen özelliği çalıntı kısaca herşeyi çalıntı..............

"Nasıl ki sarp bir dağın kurumuş vadilerinde şaşılası bir yangın parlar ve saldırır da sık orman yanarsa ve yel durmadan alevleri her yana savurur ve de döndürürse, işte bunun gibi,elinde mızrağı ile Akhilleus da bir tanrı gibi öldüreceği savaşçıların üzerine atılarak her yana yetişir.Her tarafta kara toprak kana bulanır."

Homeros-İlyada

Kimse ne Amerika'yı , ne de Microsoft'u suçlamasın!Onlar sadece doğanın kendilerine verdiği misyonu yerine getiriyor.İçerde yumuşak yasalar çerçevesinde doğal seleksiyon, dışarıda ise sert doğal seleksiyon.Tanrının yarattığı doğa her zaman adildir.

Bir düşünsenize Türkiye'nin Amerika olduğunu ve RTE'nin de o devletin başkanı olduğunu.Sizce dünyada neler olurdu?

Evet, iyi bildiniz.

Sızlanmayı kesin ve nasıl üstün olabilirsiniz onu düşünün!

şu iddaalara ancak gülünür.. adamım sizin işiniz gücünüz yok mu yahu.. harbi windows 7 dengeleri ve dengelerini ciddi anlamda sarsmış.. uzun sürede bir hayli ses getireceği ve geleceğin işletim sistemi olacağı açık..

Daily Finance'ta yer alan habere göre Hamilton Ohio'dan bir Best Buy çalışanı slayt gösterilerini sızdırdı. GodofGrunts mahlası altında PhotoBucket'a yüklediği slayt şovlarında yayınladığı görüntüler, yayınlayanın kimliği belli olmadığı için doğrulanamıyor. Ancak çalışmalar sürüyor.

İp adresinden nereden girdiği ve nezaman girdiği çıkartılabilir. Tamamen spekülatif bir haber olmuş. Yoksa MS böyle birşeyi bir açıkgöze kaptırırmı? Hiç

olay rm -rf yapmakla bitseydi o kadar kod yazılmaz bırakırlar bozun derlerdi değilmi?Anlasılmak isteneni yanlıs anlatılıyor ya da işine gelmiyor insanların.Olay şu siz eger grafik kasan oyunlar oynayacak işiniz son model bir makınanın yaptıgı işleri yapmaksa sorun yok windows,ama yok diğer bütün işleri yapacaksanız linux tabi ki avantaj çünkü hem bedava hemde çogu işlerinizi yapabilirsiniz.

bu bir ms ile linux savaşına döndü bn ms taraftarı olarak linux a kesinlikle karşıyım

"Redmond ve Madison Ave.'den yayılan yanlış bilgilendirmelere inanmayın. Linux, rutin bir biçimde trojan, casus yazılımlar, adware ve virüsler tarafından ele geçirilmek haricinde, Microsoft'un yaptığın her şeyi yapıyor."

Yıllardır söylüyoruz ama kimseyi inandıramadık. "Bugün 13:36" yorumu yazan USB belleklerden linux'a virüs geçebileceğini iddia eden arkadaşa cevaben şunu belirtmek de fayda var: "Linux'da USB bellekten virüs bulaşması için exe'lerin çalışması lazım ama mümkün değildir." Linux kullanmamış birisi olduğu belli arkadaşımızın. Linux'a virüs bulaşmaz çünkü dosya yapısı, çekirdeği, kullanıcı izinleri, root yetkileri, Windows gibi registery olmayışı vs. vs. vs. Windows ya da Mac ile alakası yoktur. Sizin o çok ilgilenilmiyor dediğiniz ve bu yüzden virüs yazılmadığını iddia ettiğiniz Linux, Windows gibi geri planda siz bilmeden nete bağlanıp veri alıp vermez. İlla ki herşey kontrol altındadır.

"Ve belki de üçüncü bir şık, Chrome ile Windows'un gölgelerdeki savaşı..."
Chip'ten güzel bir tespit. Açık kaynak da olsa kapalı kaynak da olsa herkes kendi ürününü tutar ve reklam eder. Bunu MS'de yapar Linux cephesi de. Bakalım bu gölgeler savaşı nasıl sonuçlanacak.
Saygılarımla

Not: Linux hakkındaki yorumlara ya da haberlere negatif cevaplar ve puanlar vererek önce Linux kullanmamış ya da ne olduğunu bilmeyen arkadaşların kalkıp da bu konuda atıp tutmalarına anlam veremiyorum. Açıkcası önce araştırmanızda fayda var. MS ürünleri kullanıyorsunuz diye onu savunmanıza gerek yok bence. Linux'u deneyin ve aradaki farkı göreceksiniz.

şu unix ve linux fanatiklerinden bıktım artık. En uygun olanı kullanırız olay budur

Arkadaşlar Linux ve Microsoft'u karşılaştırmak bence çok saçma !

Microsoft yada Linux olmasaydı ne olurdu diye düşünmek daha mantıklı olmaz mı ?

İkiside desktop sistemler ama Linux Microsoft'u her zaman geriden takip etmek zorunda, çünkü çevresel yazılım destekteği buna oyunlarda dahil Microsoft uyumlu.

Bunda Microsoft'un yada ona destek veren şirketlerin bir suçu bence yok bu sadece arz talep meselesi.

Şimdi en çok kullanılan işletim sistemi Windows olduğuna göre Hacker ve dolayısı ile virüs saldırılarının bu işletim sistemini hedef almış olması ve bundan dolayı Microsoft'un sürekli yama yayınlaması kadar doğal bence hiç birşey olamaz.

Daha düne kadar intel işlemciyi salyangoz üstünde reklam yapıp, bilmem ne işlemcilerini ballandıra ballandıra kendi sistemimde diye hava atıp duran ama bugün o kötülediği işlemcileri kullanan ve kullanıcı sayısı arttıkça güvenlik açıkları artan işletim sistemi ile gurur duyduğunuz Apple'dan başkası değil mi ?

Eğri oturup doğru konuşalım çünkü güvenilir hiçbir yazılım yoktur. Olmadık işlemleri gerekli önlemleri almayarak, basit şifreler kullanıp antivirüsü lisanslı kullanmayıp orda burda key arayıp sonra aynı pc'de bankacılık işlemi yapıp özel bilgilerinizi pc'de şifrelemeden saklamayı akıl karı sayan arkadaşlara sesleniyorum; kendi işletim sisteminizi yapın :p

Sandboxie kullanın en azından key arama zahmetinden bir nebze kurtulursunuz. Keşke Microsoft bu yazılımın mantığını kendi sistemlerinde gömülü olarak kullanıcılarına hediye etseydi !

Son olarak şunu söylemek istiyorum büyüklerimiz çok söyler: "kapını kayım kösle, komşunu hırsız tutma !"

rezalet! aklı başında(bilinçli) bir pc kullanıcısının linuxa karşı olma hadi onu geçtim ms taraftarı olmak da nedir!
Büyük çoğunluk korsan kullanır micisoftun gönüllü kölesi olur.
Birde bundan memnuniyet duyar pes! Git de 400dolarlık ultimate vista al da bill gates e faydan dokunsun bari kuru kuruya taraftarıyım diyeceğine...
Özgürlük için her daim açık kaynak koduna destek verilmelidir.
---------------
bu bir ms ile linux savaşına döndü bn ms taraftarı olarak linux a kesinlikle karşıyım

korsan yada değil malesef gerçekler hala microsoft'tan yana... hiç bir linux sürümü xp kadar stabil çalışmadı. kaldıki bir kaç gündür win7 yi deneme imkanım oldu ve sizlere bu mesajı win 7 yüklü bir pc den yazıyorum. kurulumu kolay donanım tanıtma yada donanımlarınız yeteneklerinden feragat etmeye gerek kalmıyor.

bu haberin başlığını görünce apple köşeye sıkıştığından kudurmuş köpek gibi sağa sola saldırıyor dicektim ama Linux'ta aynı dertteymişmiş meğerse

Ben bu konuda kendi kisisel düsüncemi söylemek istiyorum. Futbolda nasil ki 3 büyükler varsa, isletim sistemindede 2 büyük var. Microsoft ve Mac. Linuxta kendini bunlarla es degerde gören trabzonspor misali bir isletim sistemi.

Windowsu sadece oyun oynamayı bilen 3 yaşındaki çocuklar kullanıyor linux'u neden kullanmıyor o çocuklar :) İnsan kişiliğinede bağlı işletim sistemleri :)

şuana kadar apple'a savunan herkez virüsden yana bir sıkıntıları olmadığını öne sürerek apple'ın iyi olduğunu öne sürerler.

ben web tasarımcıyım ve şuan bu mesajı yazdığım bilgisayarda daha 2 haftadır kullanıyorum "Win7" yüklü bir makinadır. biz web tasarımcılar genelde dreamweaver photoshop flash notepad++ gibi programları sürekli aynı anda çalıştıran insanlarız. Misal benim bilgisayarımda akşama kadar en az photoshop ve dreamweaver açık durur ve aktif olarak kullanırım.Lafı şuraya getireceğim. Yorum yapan arkadaşların biriside açıklamış. Bir virüs yazılımcısı herzaman daha çok zarar verebileceği kitleyi seçer ve öylede olmalıdır virüsün yayılabilmesi açısından. o yüzden win.'de virüs açısından biraz sıkıntı çekiyoruz evet. ama Win 7de 2 haftadır virüs sıkıntısı çekmedim ve yukarıda saydığım programları çoğu zaman xp'den daha performanslı çalıştığını gördüm. hatta driver açısından sıkıntı çekiceğimi düşündüm işletim sistemi kurulduğunda bütün driver'ları kendi kurmuştu ve türkçe dil desteğide vardı.

Mac kullanan grafiker arkadaşlarımda var ve yanlışmı düşünüyorum bilmiyorum ama grafikerlerinde kullanıdğı programlar photoshop, freehand, corel, indesign gibi programlar ve maclerin fiyatları 2.500 eurodan başlıyor o paraya çokda süper bir pc toplanabilir ve o programları çokta süper çalıştırabilir.ben şahsen bir win. kullanıcısı olarak mac'i okadar avantajlı bulmuyorum hemde program ve oyun uyumluluklarından dolayı.

bu mesajları çok bilmiş şekilde yazanlar hiç linux kullanmışlarmı acaba ??? herkes bilmeden konuşuyor bir yükleyin kullanın bakalım tek diyeceğiniz keşke firmalar linux içinde programlarını düzenleseler diyiceksiniz çünkü ne kasma ne yavaş çalışma tarzında hiç birşey olmuyor ki desktop daki animasyonlar 5-10 a katlar her windows u ve neredeyse windowsun kullandığı donanımın yarısı özelliğinde bir donanım ihtiyacı duyuyor ne diyeyim daha windows da windows ilk linux dağalmaya başlasaydı insalar windows un yüzüne bile bakmazlardı ....

Ne kadar çok linux fanatiği varmış demiyorum, çünkü ezbere biliyorum. Hatta linux'ü kötülediğimde bana (kişiliğime) gelen hakaretlerin bini bir para idi, üstüne üstlük işletim sistemim virüsten kurtulamadı. Valla bana GTA 4'ü oynatacak linux'ü 2 sene sonraya hazırlıyorlarsa yada PS2 al deniyorsa ben bir linux kullanıcısı olamam demektir bu.
Diğer yandan küfür ve hakaretlerden kurtulmak için klasik bir korunma cümlesini söyleyerek MS deyip noktayı koyuyorum.
"Linux'e ve linux için çaba sarfeden herkese büyük saygı duyuyoruz, sonuna kadar da destekliyoruz fakat benim işim o kadar basit ki MS ile halledeceğim şimdilik"

benim anlamadığım linux sunucularda gezersiniz her gün, %80 nin üstünde. ama linuxa *** atmaktan vazgeçmezsiniz.

linux gelsin 226 mhz pentium II 96 mb ramlık bilgisayarda çalışsın ama böyle eski püskü sürümü deil yeni süremü çalışsın kde ghome olsun hade göreyim linux u o bilgisayarda kasarmı kasmaz mı % 100 kasar linux o bilgisayarda windows 98 o bilgisayara uyar bide windows 7 windows 7 windows 98 in zor uyduğu bilgisayara hemde aero ile uya biliyor sadece ekran kartında aero destekli olsun yeter

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir