MS Win7 fiyatlarıyla riskli bir kumar oynuyor

Win 7 fiyatları açıklandı; yüksek fiyatlara tepki yağdı. Peki ama MS bu konuda ne düşünmüş olabilir?

  • Ceyhun Seval
MS Win7 fiyatlarıyla riskli bir kumar oynuyor
Windows 7'nin güncelleme fiyatları oldukça yüksek.

Windows 7 Türkiye fiyatları için tıklayın...

Windows 7 ABD fiyatları için tıklayın...

Microsoft'un Windows 7 fiyatlarını açıklanmasının ardından tepkiler büyüyor. Çoğu kullanıcı Microsoft'un bu yüksek fiyatlar ile kendi hatalarını kullanıcılara ödetmeye çalıştığını düşünüyor.

Microsoft'un kriz döneminde açıkladığı en düşüğü 120 dolar olan yüksek fiyatlar çoğu kullanıcı için "hayal kırıklığı" anlamına geliyor. Microsoft ya zaten bunu istiyor ya da Vista kullanıcılarının sorunlu sistemlerinden kurtulmak için her şeyi yapabilecek olmalarına güveniyor. Bu koşullarda Windows 7'ye kavuşacak kullanıcılar sadece yeni bilgisayar alacaklar olabilir.

Vista ilk çıktığında XP kullanıcılarını da kendine çekmiş, ama ortalama performanslı bilgisayara yüklendiğinde bir faciaya neden olmuştu. SP1 güncellemesinden sonra performansı kabul edilebilir seviyelere ulaşsa da bu kötü ünü peşini bırakmadı. Microsoft Windows 7'nin de aynı kötü üne sahip olmaması için sistemi yeni bilgisayarlara özel bir hale getirmek istiyor olabilir.

Her iki durum için de Microsoft'un bir kumar oynadığını söylemek yanlış olmaz. Kumarın sonuçlarını ise ancak sene sonunda öğrenebileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

gidicem korsan alicam napicam baska Alla Alla

gidicem korsan alicam napicam baska Alla Alla

bu fiyata yükseltme yapacak kadar aklımı peynir ekmekle yemedim
parayı çöptemi topluyoruz canım

120 dolar ona verene kadar sisteme harcama yaparım en azından vistayı daha hızlı kullanırım

Çoğu kullanıcı Microsoft'un bu yüksek fiyatlar ile kendi hatalarını kullanıcılara ödetmeye çalıştığını düşünüyor.

+1 kullanıcı daha böyle düşünüyor. ya korsan indircen yada vistaya xp'ye devam. win 7 olmasın vista yada xp olsun ne olacak ki? eskiden xp'mi vardı yaw win 95'le falan hatta onu vazgeçtim dos altında oyun oynuyorduk. boşver salla gitsin.

1.3 milyon folar cezaya mahkum ettiren Avrupa Birliği'ne soksun o kazığı, bize değil. Biz mi ödeyeceğiz Avrupa Birliği'nin saçmalığını? 50 dolardab 1 dolar fazla vermem Ultimate sürümüne. Çünkü en fazla o kadar edebilir. 25-50 dolar arası fiyatlarla piyasaya sürerse herkes satın alır, daha çok para kazanır. Ne bu fiyatlar, bilgisayarlı fiyat mı yoksa? Yanında bilgisayar da veriyorsa o zaman güzel.

80-100 dolar bir işletim sistemi için gözden çıkarılabilir bir çok kullanıcı için ama Win7 premium için istenen 150 dolar büyük bir kesimin alış gücünü aşar.

Xp ı gelıstırselerdı keske satıs polıtıkası ama napsınlar para kazanacaklar bakalım vazgecebılcekmıyız xpden ama bulurlar nasılsa yolunu :(((

Microsoft'un adilane davranmasını istiyoruz. Makul fiyata satsın, ciro yapsın. Türkiye öyle kolay para kazanılan biryer değil ki. Zaten işletim sisteminin performansına göre insanlar vistadan daha çok kabul ettiler win7'yi. O yüzden önceden xp->vistaya durumu varken şimdi xp+vista>win7 var. Win7 Sonuçta işletim sistemi daha ötesi yokki.

psikolojik sınır 100 dolar dır.

Bende vistanın problemlerinden sıkıldım dün akşam xp ye döndüm.ama 100-150 dolar veripte win7 alacak halimde yok.ya xp ye devam ederim yada korsan win7 yüklerim.Microsoft akıllı ol....

Pahalı geliyorsa almayın lütfen mesela ben öyle yapacağım...Ama lütfen korsan kullanmayin...

Upgrade olayı bence hikaye, yeni işletim sistemi kuracaksan temiz kurulum yapacan. Home premium temiz kurulum dvd sine 150$ vereceğime gider 1.5 TB hard disk alır, ona da netten indirdiğim istediğim işletim sisteminin imajını koyarım daha iyi

okadar parayı donanıma yatırırım ubuntu kurarım üstüne

100 tl fazlası verilmez bence.

bu fiyatlar karşısında yükselecek tek slogan var "yaşasın korsan yazılım"

maykrosoft kendi pimini kendi çekiyor. zoraki insanları korsana yönlendiriyor. çok hayal kırıklığı yaşadım belki win 7'de fiyatlar makul olur diye.

Ben alcam walla vistaya daha fazla katlanamıcam artık yeter cıksada alsam.

ubuntu işletim sistemi, sadece internette sörf yapanlar için çok kaliteli bir işletim sistemi gözardı edilmemesi gerek..neredeyse tüm donanımı kurulumda tanıyabilen ve sürücü derdinden kurtaran bir işletim sistemi, kurulumu 20 dakika içinde tamamlanabiliyor.

ama işin can alıcı noktası oyunları açabilmeniz için yardımcı programlar gerekiyor ve her oyunuda açamıyor, program kurma xp ye alışmış kullanıcalar için zor geliyor.

ubuntu bu 2 konu üzerinde eğer gelişirse microsoftun işi bitmiş demektir, süper bir hızla ubuntu veya diğer linux sürümleri yayılır.

Bence de Ubuntu güzel. Fakat Firefox'ta bazı sayfalar tam görünmüyor. Örnek vermek gerekirse Bigpara sitesinin üst menüleri acayip görünüyor. Windows'ta Firefox'u kullandığım zaman normal görünüyor. Bunu bir türlü halledemedim ama donanım üreticileri Windows'a verdikleri desteğin bir kısmını Ubuntu'ya verseler bu sorunların düzeleceğine eminim. Fakat böyle bir destek vereceklerini hiç sanmıyorum. Çünkü böyle bir desteğin verilmesi para kaybetmelerine neden olabileceği için işlerine gelmez.

arkadasım yap 50 60$'a bende alıyım tanıdıklarımada aldırtıyım

Fiyatı 50 dolar olsa 2 lisans alırım.. (min) 20 lisans aldırırım.. Bu koşullarda lisans falan almam... Microsoft bu kafada devam ederse kendini çökertecek.. Zaten şimdiden birsürü projesini iptal etti. sürekli lablatuvarlarını kapatıp çalışanlarını işten çıkartıyor.. Yakında batacak ve kendisini linux gibi opensource hale getirip başka yollardan para kazanmayı öğrenecek...

Win 7 için korsan biraz zor olacaktır.
Gelişmiş bir sistem olacak bu sefer...

Sen de yorum yaz