MS'in Windows 10'u tanıtırken atladığı şey!

Microsoft, Windows 10 tanıtımında pek çok şeyden bahsetti; ama galiba bunu unuttu!

  • Zeynel A. Öztürk
Microsoft'un Windows 10'u tanıtırken atladığı şey!

Windows 10, yenilikleriyle tam anlamıyla teknolojik bir harika. Microsoft, dün gösterdiği holografik teknolojiler, gelişmiş verimlilik uygulamaları, yeni web tarayıcısıyla trendi belirleyen dev bir firma olduğunu bir kez daha gösterdi.

Ancak dünkü etkinlikte Microsoft'un tamamen atladığı bir konu vardı: Güvenlik. Firma, ilk Windows 10 tanıtımında yeni işletim sisteminin, tüm işletim sistemlerindeki en üstün güvenlik özellikleriyle geleceğini söylemişti. Ancak işletim sistemi bölümünün başkan yardımcısı Terry Myerson, dün bu konuya hiç değinmedi; güvenliğe yönelik herhangi bir uygulama, özellik veya cihazdan bahsetmedi.

Durum neden endişe verici?

Windows 8'in hacker'ların oyuncağı haline geldiği biliniyor. Google, geçtiğimiz ay Windows 8'de bulunan kısıtlı kullanıcıların hassas işlevlere erişmesine izin veren bir açığı ortaya çıkarmıştı. Daha önceyse hacker'lar, Windows 8'in "resimli parolasını" aşmayı başarmışlardı. Kasım'da ise hacker'lar, web sunucularını, FTP sunucularını, dahili ağları ele geçirmeyi başarmış, onlar üzerinde kod çalıştırabilmişlerdi. Bunlar, elbette yaşanan sorunların küçük bir kısmı.

Microsoft, Windows 10'un güvenlik yeniliklerini anlatma konusunda geçmişte harika bir iş çıkarmıştı. Ancak firma, bizce dün güvenlik yeteneklerinden bahsetmek için eline geçen harika bir fırsatı kaçırdı. Yine de Microsoft'un bir sonraki Windows 10 etkinliğinde güvenlik konusuna yeterince yer vereceğinden umutluyuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Sen dert etme onlar işini bilir. Bu konuda eski yazıları oku.

Onların güvenlik anlayışı Windows Defender.

Etkinlik zaten yeterince uzundu bir de güvenlik konusuna girseler çok sıkıcı olabilirdi. BUILD etkinliğinde güvenlik konusunu da detaylıca anlatırlar diye düşünüyorum.

Güvenlik ne ya. Win10 çıktıktan sonra, 6 aya süsüyle ilgenirler, 6 ayda güncellemeler geliyor diye uyuturlar. Seneye zaten Win11 çıkartırlar, 11 de çözücez derler, güvenlikte uçar gider..

Her salı guncelleniyor eksikler kpatılıyor

microsoft işini bilir :D

Microsoft'a işletim sistemlerinde güvenirim. XP, 7 ve 8 .. Hatta 10 .. Güzel işler başarıyorlar ve sürekli deniyorlar. Ama güvenmediğim tek nokta şu Güvenlik konusu işte.. Arkadaş Güvenlik Duvarı olsun. Windows Defender olsun Güvenlik Güncellemeleri olsun bu kadar mı vasat olur yahu. Kötü yazılımları temizleme aracını da unutmayalım. Hiçbirinin ortalama bir virüsü veya saldırıyı (bakın üst düzey demiyorum, ortalama) görmedim. Duymadım. W10 dan da ümidim yok bu konu da çünkü defalarca hayal kırıklığına uğradım. Komple bir güvenlik programı veya 2-3 tane ücretsiz ayrı ayrı güvenlik programı yine de şart olacaktır.

@25 Oca 2015 22:02 Win8.1 kullanıyorum. Bir ara sahte bir setup ı yanlışlıkla pc ye kurdum ve arka planda Zeus Botnet kuruldu. Defender hemen bulup başarıyla kaldırdı. Zeus ortalamanın altındaysa sana göre bir şey demiyorum.

Koca microsoft yılların birikimi var maços da yaygın olsaydı ackerlar onuda delik deşik ederlerdi

yazılımsal güvenliğin zayıf olduğu doğrudur.. peki ya donanımsal güvenlik!!! deniliyorki bir bağlantı kablosuna yerleştirilebilen bir chiple birgisayarlara girile biliniyormuş.. üstelik antivirüslerbile görmeksizin... buyur şimdi burdan yak..

Ne kadar güvenli olursa olsun hackerlar yine bir açık bulurlar Microsoft da yama yayınlar. Windows 10 da Windows 8.1 deki bulunan tüm açıkları kapatarak gelecektir büyük ihtimalle.

@25 Oca 2015 22:53 Microsoft yama yayınlarda, ismini vermek istemediğim bazıları(Google) açıkları internette yayınlamazsa ve nasıl kullanılacağını da anlatmazsa çok güzel olacak

Güvenliğinizi yalnızca kendiniz sağlayabilirsiniz, Microsoft değil! Bunu artık öğrenmeniz lazım. Bu yüzden kullandığınız işletim sisteminin XP, Vista, 7, 8 veya 10 olması önemli değil. Önemli olan kendi becerilerinizdir ama serverlar için konuşuyorum: Mutlak güvenlik diye birşey yoktur. Mutlaka bir yerlerde açık verirsiniz, açık vermek zorundasınız ve hackerlar da oradan içeri girerler. İşte bu yüzden büyük şirketlerin server'larını hacker'lar korur. Özellikle zorunlu açıklardaki trafiği gözlerler. Kişisel PC'lerde gerekli tüm önlemleri aldıktan sonra güvenlik sorunu yaşamazsınız... <Cleverman>

Bu bitmez bir tartışma, bir antivirus programı kurun oldu bitti, niye bu kadar tantana yapıyonuz ki...

windows kadar folloş olmuş bir işletim sistemi olamaz, mac'a geçin rahat edin

@26 Oca 2015 08:09 ha ha haaa güzeldi :)

Virüs kapmamayı öğrenin yeter. Windows Defender usb bellek takınca anlık yakalasa yeter, ki bunu gayet iyi yapıyor. Sakın ha antispyware türünden programların hiç birini bilgisayarınıza yüklemeyin. Bilgisayarınızdan virüs trojan bilmemne ware cinsinden ne varsa eksik olmaz. İlle de bir koruma programı yüklemek isterseniz de Norton 360'dan başkasına bakmayın, geri kalanlar hiç bir işe yaramaz. Açılan her uyarı penceresini okumadan kapatmayın, aceleyle kapınızı kendiniz açarsınız. Ben kendi pc'imde hiç bir programı kullanmıyorum. 2005'de en son virüsü kaptım. İnternette dolaşmayı değil virüsten sıyrılmayı öğren o kadar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play