MS - Yahoo anlaşmasına Google'ı neden üzüldü?

Arama motoru devi son günlerde bir hayli kederli. İşte Google'ın canını sıkan olaylar...

  • Ümit Öncel
MS - Yahoo anlaşmasına Google neden üzüldü?
Microsoft ve Yahoo anlaşması Google'ı bozdu

Hafta içinde Microsoft ve Yahoo çok önemli bir açıklama yaptılar. Yapılan açıklamaya göre artık Yahoo ve Microsoft'un arama motoru Bing özel bir arama anlaşmasına vardılar. Böylece Yahoo, Bing'i kendi arama motoru yerine kullanmaya başlayacak. Açıldıktan kısa süre sonra Yahoo'yu geçmeyi başaran Bing bu sayede büyük rakiplerinden birine karşı üstünlüğünü bir kez daha ortaya koymuş oldu. Fakat bu durum Google tarafından pek de hoş karşılanmadı.

Google'ın bu anlaşmadan rahatsız olmasının sebebi ise Yahoo'nun güçlenmesi değil. Google bu durumu bir rakibin piyasadan çekilmesi olarak yorumluyor. "Eskiden üç büyük arama motoru vardı ama artık iki tane kaldı" diyen Google yetkilileri, bu durumun arama motoru piyasasına zarar vereceğini ve rekabeti düşüreceğine inanıyorlar. Bu nedenle de piyasada yenilik geliştirme ihtiyacı azalacak ve olan kullanıcılara olacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

google abi bi numarsın

Google neden üzülsün ki bu haber zaten microsoftun bing ile umduğunu bulamamasını açıkça gösteriyor. 2 değil 5 şirket gene birleşse bir google kadar olamazlar. herkesin yer imlerine google yer etmiş bi kere, kimse tarayıcıya girip google bile yazmadan google a giriyor.

Türkiyede google tabiki . ama yabancıların alışkanlıkları değişebilir mi onu bilemiyorum. arkadaşların dediği gibi tarayıcı giriş sayfam google. 5 yaşında kuzenim var onlarda google bilir.hep gördüklerinden. 2 yaşında kuzenim var o bile gogo diyebiliyorsa ben bişe demiyorum. Tabi diğerlerinide deniyoz. ama sadelik işte.

Bing başlangıç olarak çok iyi. Google suyunun ısınmasını böyle açıklamış. Google warez tarama seçenekleri sayesinde bir numara. Sanıyormusunuz bing Windows XP tam sürüm cd imajını veren warez bir siteyi adresleyecek? Raaayt.

google üzülmesin yaa .bırakmayız gugılı.1 numero sun gugıl amuca.!!!

İnternet var mı yok mu diye bile google'yi açıyoruz daha ne olsun. Google'a kolay kolay birşey olmaz bence.

Üzülme Google seni çok seviyorum, seni bırakıp da Bing'e Yahoo'ya gidemem, aynı elbisenin içine de girseler boşuna...

Kısaca özetlemek gerekirse bilgisayar kullamasını bilmeyenler bile internet explorer'ı açtıklarında google arama motoru yerine bir başka arama motoru veya başka bir sayfa gördüklerinde ya internete girmediklerini zannediyolar yada internetde bir sorun olduğunu düşünüyolar :)) Yani kafalarda müthiş bir yer etmiş kesinlikle rakipsiz.

google büyüklüğünü yine gösterdi, kullanıcılar seni asla bırakmaz.

ya kimse google dan şaşmaz bence bende öyle kaç senedir pc kullanırım giriş sayfam google dır asla değiştirmem Google Baba saOl .. :)

Bing asla google'a yetişemez, google daima tek favori olarak kalıcak diye düşünüyorum çünkü o kolay kolay bırakılmaz...
Hepsini siler atar ,solda sıfır bırakır,canını okur!

Google'ın rekabet açıklaması, bir firmanın sahip olması gereken 'kurumsal firma kültürü' hakkında ipuçları veriyor. Doğrusu Google'ı daha da sevdim. Tabi iki işletim sistemine neden hala ihtiyaç duydukları ile ilgili espriye de gülmek zorunda kaldım.

Başlangıç : www.google.com.tr başka bişey demiyorum

Yahoo salaklık etti tamamen Bingden daha fazla kullanılan bir aramotoru iken kendi kendini idam etti yazık.Ms inde işine geldi tabi hem yahoo hemde google uğraşmak zorunda kalmayacak artık

Microsoft Rekabeti bitirip tekel olmak istiyor. Google rekabet yaratıp en iyi olmak istiyor. İşte aradaki fark bu. Google Forever

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Kısaca özetlemek gerekirse bilgisayar kullamasını bilmeyenler bile internet explorer'ı açtıklarında google arama motoru yerine bir başka arama motoru veya başka bir sayfa gördüklerinde ya internete girmediklerini zannediyolar yada internetde bir sorun olduğunu düşünüyolar :)) Yani kafalarda müthiş bir yer etmiş kesinlikle rakipsiz.
----------------------------
Sözlerinize %100 katılıyorum."İnternet = [e] harfi + google" olarak bilen azımsanmayacak kullanıcı var..Alışkanlıkları değiştirmek zordur.

ben google giriş sayfamı 1 senedir değiştirdim
search-earn kullanıyorum ayrıca flakes sayfası çok kullanışlı bi deneyim derim

Google ile Mail, Arama, Blog vs vs konularda hatta sayamadigimiz bircok konuda bas edemezler. Kaliteye, yüksek teknolojiye sahip google tek basına yeter hepsine

Google Bir Dunya Markasi.

Der Rote BaroN yazmış:Tabi iki işletim sistemine neden hala ihtiyaç duydukları ile ilgili espriye de gülmek zorunda kaldım.
--------------------------------------------------------------
Buna gülmek kendi bilgisizliğinize gülmek demektir, ama bilmemek değil öğrenmemek ayıp, android mobil platform işletim sistemidir, chrome os laptop+pc olacak.

Bu açıdan bakarsanız microsoftunda iki işletim sistemi var buna da gülelim o zaman, mobil platform için windows mobile var, laptop+pc ler için ise windows'un çeşitleri dolu xp öncesi ve sonrası malum, vista+windows7 gibi.

Arkadaşlar yorumlar çok güzel yapılmış çok doru noktalara değinilmiş.Fakat unutmamamız gereken birşey var bizler internete google ile başladığımız için internet demeyi google demek olduğunu düşünebiliyoruz.Fakat bir amerikada bir avrupada yahoo ve bing hatrı sayılacak derecede yüksek rating bulundurmaktadır.Yani olayı sadece kendi ülkemize göre değerlendirmeyelim.
Bugün türkiyede yahoo arama motoru hiç kullanılamazkaen google onu ciddi rakip olarak görüyordu.O yüzden bu endişesi çok normaldir.Ki bing çok gelişiyor ve böyle devam ederse yeniliğe açık kullanıcıları çok kolay da etkileyecektir...

MG42 yazmış:
İnternet var mı yok mu diye bile google'yi açıyoruz daha ne olsun. Google'a kolay kolay birşey olmaz bence.
tamamen katılıyom :)) 4ewa google
google buraya yumruk havaya

Google'ın neden korksun? Sadece yeneceğimiz kişi sayısı azaldı diye üzülüyor.

MİKROHOO ÇOK GÜZEL OLMUŞ :d

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir