MS-Yahoo-Google üçgeninde ilginç gelişmeler

Yahoo, Microsoft'un satın alma önerisini kesinlikle reddederken, Google ile işbirliği kararı aldı.

MS-Yahoo-Google üçgeninde ilginç gelişmeler

Yahoo'dan yapılan açıklamada, Microsoft'un geçen şubatta 44 milyarlık satın alma önerisiyle başlayan tamamen veya kısmen satın alma görüşmelerinin sona erdiği belirtilerek, Microsoft'un, nisanda teklifini 47 milyar dolara yükseltse de artık tümden satın alma önerisini çektiği kaydedildi. Açıklamayla birlikte, Yahoo'nun hisse senetleri yüzde 10 dolayında düştü.

Microsoft'un sadece arama motorunu satın alma önerisini de reddettiğini ve kendi hedefleriyle uyuşmayan bu teklifin, bağımsız, aynı zamanda elzem olan arama motorundan mahrum kalmasına neden olacağını bildiren Yahoo, açıklamasından 2 saat sonra, Google ile online reklam alanında 4 ila 10 yıl sürecek bir ortaklık kurduğunu ilan etti. Yahoo ve Google tarafından yapılan açıklamada, 4 yıl öngörülen ve 10 yıla dek uzatılabilecek bu işbirliğinin, Yahoo'nun ABD ve Kanada'daki faaliyetlerini bağladığı, Yahoo'nun diğer yerlerde başka şirketlerle benzer anlaşmalar yapabileceği belirtildi.

İşbirliğini hayata geçirmek için Amerikan makamlarının incelemelerine izin vermek amacıyla 3,5 ay bekleyecek iki grubun anlaşması, birinin kontrolünü bir başka şirketin ele geçirmesi durumunda bozulacak.

İşbirliği ne getirecek?

Yahoo, bu işbirliğinden yılda 800 milyon dolar ek kazanç sağlamayı bekliyor. Microsoft, mayıs başında böyle bir anlaşma olasılığı üzerine Yahoo'yu tamamen satın alma teklifini çekmişti.

Google ve Yahoo, 2007'de 40 milyar dolar olan ve 2010'da 75 milyar dolara çıkması öngörülen online reklam pazarının yüzde 50'sinden fazlasının ellerinde tutuyor. İki grup birlikte, internette yapılan aramaların ve reklam gelirlerinin yüzde 75'ini kontrol ediyor.

Anlaşmaya göre, sayfalarının özgün şeklini koruyacak Yahoo, Google'ın verdiği reklamları hangi sayfalara koyacağını ve hangi anahtar kelimeler kullanacağını seçebilecek.

Açıklamanın ardından Microsoft ise, Yahoo'yu kısmen satın alma teklifinin geçerli olduğunu bildirdi. İnternette aramaların sadece yüzde 3'ünü ve online reklamın sadece yüzde 7'sini kontrol edebilen Microsoft, Yahoo'yu satın alarak, online reklamda Google'ı yakalamak istiyor.

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

bu da nicrosofta kapak oldu.

demekki hayır demeyi bilen şirketlerde varmış.

demekki güle oynaya kendini devreden şirketlerin haricinde mücadele eden başka şirketlerde varmış.

demekki kendini güçlü hisseden herkes her istediğini yapamıyormuş.

tebrikler yahoo!.
gurur verici bir mücadele ve zeka..

microPsoft parasına çok güveniyordu. fıss oldular

Microsoft'un Almak Istese Yahoo'yu Alamıcaqınımı sanıyorsunuz...!!

adamlar oturup hesaplamısh yıllar ıcınde qelen qelırı % payını olası zararı ve karı.. 44-47m dolar verırlerse kar etceklerıne karar vermıshler demekki. oyzden daha yuksek teklıfler yapılmıyor.. qenede microsoft istese 100m dolarda verır alır yahooyu..

ya şimdi yahoo kendi basına bir şirket gibi zaten microsoft ayrı ahoo ayrı şimdi yahoo oyuzden kabul etmemiştir olmaz cunku dediğim gibi yahoo kendi basına bir şirket sayılır.Ünü var ismi var yajhoo nun microsoft'un niyeti baska...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir