MSBuild'in kodları geliştiricilere açıldı!

Açık kaynak koda önem vererek yeni bir dönemi açan Microsoft, bu önemli adımı attığını duyurdu!

  • Zeynel A. Öztürk

Microsoft, Visual Studio'nun geliştiricilerin uygulama derlemesine izin veren aracı MSBuild'i açık kaynak kodlu hale getirdiğini duyurdu.

Firmanın bir blog gönderisinde yaptığı açıklamada MSBuild aracının .NET framework'ün kod derlemeye yardımcı olan bir parçası olduğu bilgisi yer aldı. Visual Studio, tüm platformlar için uygulama geliştirmeye yönelik en iyi yollardan biri olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla Microsoft'un açık kaynağa verdiği önem, yeni bir dönemin başlangıcı niteliğinde.

MSBuild daha önce ücretsiz olarak sunulmaktaydı, ancak açık kaynak kodlu olarak sunulması, geliştiricilerin etkileşimine olanak tanıyacak. MSBuild'e buradaki Github deposundan ulaşılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

birde store a önem verse her gelen uygulamayı onaylarsa bizde kurtuluruz sizde en fazla 2 senede androidi geçer yok böyle stabillik

@21 Mar 2015 16:22 Kardeş konunun store ile yada windows işletim sistemleriyle alakası yok. Microsoft imzalı bir ürünün açık kaynak hale gelmesi olayı bu. Ağlama duvarı sandıysan burayı, yanlış yerdesin.

GCC'ye göre MSBuild çok iyi bir rakip. Açık kaynak olması bazı durumlarda çok faydalı olacaktır, fakat GCC'nin açık kaynak platformlardaki popülerliğine ulaşabilir mi bilemiyorum. Yine de çok büyük bir adım.

microsoft kızmış anlaşılan her konuda sert rekabet peşinde....

"Visual Studio, tüm platformlar için uygulama geliştirmeye yönelik en iyi yollardan biri olarak kabul ediliyor." Microsoft'un canının istediği tüm platformlar demek istediniz galiba?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play