MSN adresinize izinsiz girenlere acımayın!

Bir başkasının MSN adresine girdiği iddiası ile yargılanan internet kafe işletmecisi cezasını buldu.

MSN adresinize izinsiz girenlere acımayın!

İstanbul'da, bir kişinin ''MSN'' ve ''E-posta'' adreslerine girip, bilişim sistemindeki verileri bozarak, bu adreslere erişimi engellediği iddiasıyla yargılanan bir internet kafe işletmecisinin cezası belli oldu.

Üsküdar 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Ferhan Kemal Ercan ile şikayetçi Cansever Ceyhan katıldı. Ceyhan, duruşmadaki ifadesinde Ercan'dan şikayetçi olduğunu belirterek, ''bilirkişi raporlarında suçlu olduğu anlaşılan bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum'' dedi.

Bilirkişi raporuna karşı bir diyeceğinin olup olmadığı sorulan sanık Ercan ise halka açık olan bir internet kafe işlettiğini ifade ederek, ''Halktan gelip bu bilgisayarları kullanan çoktur'' şeklinde konuştu. Esas hakkındaki son mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Emin Cevahiroğlu, sanık Ercan'ın, Ceyhan'a ait olan MSN adresine girerek bilişim sistemindeki verileri erişilemez hale getirdiğini söyledi.

Ve karar…

Savcı Cevahiroğlu, yargılama sırasında alınan bilirkişi raporuna göre de sanığın suçu işlediğinin sabit olduğunu belirterek, ''Bilişim sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme'' suçunu düzenleyen TCK'nın 244/2 maddesi gereğince 6 ay ile 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savunma yapan sanık Ercan, önceki savunmalarını tekrar ettiğini ve suçsuz olduğunu ifade ederek, ''Ben bu sebeplerden dolayı internet kafemi kapattım'' şeklinde konuştu.

Kararını açıklayan mahkeme ise sanık Ferhan Kemal Ercan'ı, ''Cansever Ceyhan'a ait MSN, e-posta adresine girip, bilişim sistemindeki verilerini bozduğu, erişilemez hale getirdiği ve başka bir adrese göndererek suç işlediği'' gerekçesiyle önce TCK'nın 244/2 maddesi uyarınca 6 ay hapse çarptırdı. Ercan'ın suçunu itiraf etmesi ve duruşmalardaki iyi halini göz önüne alan mahkeme daha sonra bu cezayı 5 ay hapse indirdi.

Mahkeme, sanığın iyi hali yanı sıra geçmişi, kişiliği, sosyal ve ekonomik durumunu da dikkate alarak, verilen hapis cezasını da 3 bin YTL adli para cezasına dönüştürdü.

Avukat: Karar iyi bir emsaldir

Kararı değerlendiren avukat Cesim Parlak, yaptığı açıklamada, bilişim alanında işlenen suçların, toplumda yeni oturmaya başlayan bilişim güvenliğini sağlamak için kanun koyucu tarafından düzenlendiğini söyledi.

''Bugüne kadar, bilişim alanındaki suçlar başlığında TCK'nın 244., 243. ve devam maddelerinin ihlali niteliğindeki eylemlerin, mağdurlarının bu konudaki müracaatı ve takibinin söz konusu olmadığı için uygulama alanı bulamadığını'' ifade eden Parlak, şunları söyledi: ''Ama bu çıkan karar, iyi bir emsal olmuştur. MSN'ine ve E-mail kayıtlarına rızası dışında girilen kişiler suç duyurusunda bulunup bu işin takipçisi oldukları takdirde sonuca ulaşılabileceği ve bu işin suçlularının ceza alabileceği ortaya konulmuştur. Bu karar, iyi bir emsaldir ve toplumdaki bireylerin, bu konuda kendilerine yönelik bir eylemin varlığında takipçi olduklarında sonuca ulaşılabileceğini göstermektedir. Mahkeme, bu konuda öncü bir karara varmıştır.''

AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

madem böle suçlarda hapis cezası verilebiliyor, neden para cezasına dönüştü anlamıyorum. yatsın içerde 5 ay da aklı başına gelsin. adalet 3000 ytl ile sağlanıyorsa zenginler herzaman suç işler bu ülkede; yazıklar olsun..

paraya çevirmeleri olabilirde biraz az olmuş bence 3000 YTL

Bu tür uygulamaların olması sevindirici yasaların insanları koruması gerektiğini bilmek ya da görmek bir yerlere gelme cabasında oldugumuzu göstermekte.

bu karar sevindim hepimizin başına geliyo

iyi olmuş bi daha yapamazlar yapsa noluyo ki mutlu mu oluyo:@

para cezası iştah kapartır o yanlış

İyi OLmus harbiden açımıcaksın böylelerinede Forumdada soruyorlar bazen Benim sinirlerimi alt üst ediyorlar.. Kendi düşen ağlamaz Siz Siz olun Bir msn hesabı diyip sakın ola küçümsemeyin ;)

Benim de ablamın MSN adresini almıştı Çağlayan da bir internet Cafe. Seviyelerine inmedim çünkü eğitimsiz insanlardı.

hayır bu değil bide hesapı çalıp küfrediyolar millete sinirim uçuyo :( sen nası benim arkime küfredirsin?İşallah iyi bi ceza yiyip akıllanır.

Recep Baltaş'a cevap;
Niye şikayet etmediniz?TTnet internet suçları ihbar hattı açtı eğer ttnet üyesiyseniz.bence eğitimsizde olsalar suçlarını çeksinler eğer çekmezlerse eğitimsiz insanlar dışarda insan öldürürler ve eğitimsiz diye onların seviyesine düşmeyiz.yinede suçlular.maddi kaybı kadar manevi kayıpta var.

minnoş_97'e %100 katılıyorum

bence siber suç işlemiş insanların internet kullanımı belli bir süre yasaklanmalı.

Pek iyi olmuş. çeksin cezasını.

Ayıp,bunu yapınca noluyo yani:@

bu nedir 3 milyar ver kurtul olacak iş değil... en az 5 yıl hapis cezası gerekirdi bu işin iyi hali mi olur yasalar rezalet türkiyede !

Bence bundan sonrakiler için "FENA" örnek bi karar..

belkide türkiyede verilen sayılı mantıklı kararlardan örnek teskil edecek bir durum

Aranızda hack yapan çok kişi vardır bir de kendinize bakın

BİR DOST

bazıları kişiler bilgilerini

çıkarkarı için

bazılarıda yardım için hizmet için kullanır

ya bırakın nedir bu madem bu kadar önemli bilgileri vardı mail inde daha dikkatli ol! acık bırakma orda burda ülkede meraklı insan çok...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir