MSN zararlılarına bir yenisi daha eklendi

Gelen mesajların içindeki linklere tıklarken iki kere düşünmenizde yarar var.

MSN zararlılarına bir yenisi daha eklendi
MSN kullanıcıları arttıkça yeni tehlikeler de bir bir ortaya çıkıyor.

Son günlerde MSN kullanıcılarına, kişi listelerinde bulunan ve bilgisayarına virüs bulaşmış diğer kullanıcılar tarafından, bazı televizyon programlarının reklamının yapıldığı mesajlar gelmeye başladı.

Barkom Bilgi Sistemleri ve Danışmanlık Genel Müdürü Kemal Özer, AA'ya yaptığı açıklamada "solucan" olarak da bilinen, arkadaşlık siteleriyle kendisini gösteren bilgisayar virüslerinin, kullanımı son yıllarda hızla yaygınlaşan MSN üzerinden de etkili olduğunu belirtti.

Bu virüslerin, ulaştıkları bilgisayarın işleyiş sistemini bozabildiğini ya da sistemi tamamen çökertebildiğini vurgulayan Özer, "Bu virüsler, MSN listenizde ekli bir kişi gibi davranarak size link gönderiyor. İçinde ne olduğunu görmek için link açılmak istendiğinde virüs, sizin de bilgisayarınıza geçmiş oluyor" dedi.

MSN'in açıklarından yararlanılarak bilinçli olarak geliştirilen bu minik virüslerin, bir MSN grubundaki tek bir kullanıcıya erişmesi durumunda, aynı gruptaki herkese otomatik olarak link göndererek erişmeye çalıştığını dile getiren Özer, bu virüslerin, televizyon programlarının reklamını yapmak isteyenlerce de bilinçli olarak kullanıldığını belirtti.

Zararlı bir yazılım olan virüslerin, ticari bir firmanın ya da televizyon programlarının reklamının yapılması için kullanılmasının masum bir davranış olmadığını dile getiren Özer, şunları kaydetti: "Bu istek dışı reklam amaçlı virüs, bilgisayarlara zarar verebileceği gibi gayri ahlaki sitelere kişileri yönlendirmektedir. Özellikle çocukların yoğun kullandığı MSN haberleşmesinde bu çirkin yöntemin kullanılması iyi bir reklam çalışması değildir. Yaklaşık bir aydır MSN kullanıcılarına, "A televizyon programı şu saatte şu konuklarla yayınlanacak", "B dizisinin son bölümü şu saatte yayınlanacak, kaçırmayın" veya "A ürünü stoklarımızda" şeklinde mesajlar gelmeye başladı. Programlarına izleyici toplamak isteyen kişilere bu virüs ve solucanların pazarlandığı açıkça görülmektedir. Bu tür virüslerle izleyicilere ulaşılmaya çalışılması, etik olmadığı gibi suçtur."

Özer, yetkili makamlardaki bilişim uzmanlarının bu tür çalışmaların kaynağına erişmelerinin mümkün olacağını belirterek, bu tür istenmeyen MSN spam'lerinin engellenmemesi durumunda MSN'in de bir çöplüğe dönüşebileceğini ve kullanıcıların MSN hesaplarını kapatmak zorunda kalacağını bildirdi. Özer, bu nedenle MSN'in sahibi Microsoft'un bu açığı acilen kapatması gerektiğini kaydetti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

evet gerçekten büyük bir tehlike oluşturmaya başladı. her ne kadar bilinçli kullanıcılar bu tuzağa düşmese de insanlarımızın zaaflarını kullanmayı iyi beceriyorlar.rahatsız edici bir durum.giderilmesi msn için iyi olur

Bunlar ancak deneyimsiz kullanıcılara tuzak .

Olay çok basit! HAngi TV ya da programın reklâmı yapılıyorsa onu kesin izlemem, ambargo koyarım olur biter!..Haa bu arada herkesi de eklememek ve bilmediğimiz e-postaları da açmamak lazım diye masumane, küçük bir notu da düşmeden yapamadım doğrusu...;)

MSN bence dikkatsiz kullanmamalıyız

Ben artık msn yi bıraktım bence Gmail. Hem güvenli hemde messnger gibi
Gtalk programı var . Hemde Her dakika kota kapasitesi artıyor.

Evet hep böyle linkler geliyor son zamanlarda ama bakmadan kapatıyorum arkadaşlar göndermiyo biliyorum kendine kendine virüs yayılıyor ama bilmeyenler dikkatli olsun...

Bizi saf yerine koyacaklar ve de biz de paşa paşa O programları seyredeceğiz ÖYLEMİ!!! KANALI BİLE İZLEMEM!!!

bence mantıksız bişey bu acıgın gidrilimesi gerkir msn yerine gmail kullanılmasıda bence iyi bende gmail kullanıyorum ama msndenden şimdilik vazgecemem

iide arkadaslar lınklere tıklayan sızsınız lınkler en yakın arkadaslarınızdan dostlarınızdan gelıyor sıkıyosa tıklamayın dıyecem ben tıklanmamasından yanayım tabıde o zor bıraz gel bızım mıllete anlat

arkadaşlar zatn olayı anlamanız gerekir mesela ben en son yapmış olduklarını gördüm virus botu selam diyor as diyorum nerdesin diyor burdayım geldim diyorum diyorkı arkadaslar sohbetteyız sende de sonra xxxxx.com/rusya diye adres veriyor.şimdi olay gerçekten anlıyabılırız mesela nasıl anlarız.cvp yazıyorsun sanıyesınde gerı cvp gelıyor buradan bot oldugunu anlıyabılırız kımse cok hızlı yazamaz fişek gibi :) 2.önlemde linkini google de bir taratın ve o linki tartışan birçok mesj göreceksınız ve hıle oldugunu anlıyacaksınız saygılar.

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
MSN zararlılarına bir yenisi daha eklendi
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir