Mükemmel Kazaa

En hızlı download için bu yazılım tam size göre. Orijinalinden daha güçlü olan KazaaLite++’ın ismindeki Lite ifadesi ise sadece programın spyware, banner ve pop-up’lardan arınmış olduğunu gösteriyor.

Mükemmel Kazaa (Sayfa 3)

Yanlış içerik indirmemek için ne seçtiğinize dikkat edin

Bulunan dosyalar içinden istediğiniz bir tanesini indirmek istiyorsanız üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır. Ancak tabii ki öncelikle hangisini seçeceğinizi de belirlemeniz gerekir. Bunun için birkaç kriter bulunmaktadır. Örneğin ilk olarak dosyanın kaç kullanıcıda olduğuna bakabilirsiniz. Kullanıcı sayısının fazla olması indirmeye başladığınız dosyanın tamamlanma olasılığını artıracaktır. Tek bir kullanıcıda olan dosyanın iptal olma ihtimalinin fazla olacağını da unutmayın. Ayrıca dosyanın toplam bant genişliğinin yüksek olması da diğer dikkat etmeniz gereken hızı artıracak kriterler arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak aradığınız dosya türüne göre diğer kriterleri de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.Video dosyaları için daha yüksek çözünürlüğe sahip dosyaları tercih edebilirsiniz. Ya da müzik dosyaları için istediğiniz parçaya ait sonuçlar içinde dosya boyutlarını kontrol ederek çoğunlukta olan aynı boyuttaki dosyalardan birini tercih ederseniz eksik parça indirme sorunun da önüne geçebilirsiniz.

Bulunan dosyalar arasında en büyük sorunlardan biri de doğru olmayan dosya içerikleridir. Yardımcı araçlar olmadan da içerik hakkında bilgi sahibi olabilmek için ancak dosyanın tamamlanmasını beklemeniz gerekir.Doğru içerik için dosyanın Title’ı yerine Filename’e, yani dosya adına bakmak bir çözüm olabilir. Ayrıca dosya üzerine tıkladığınız zaman çıkan pop-up açıklamaların en altındaki Keyword bölümü de bu konuda size yardımcı olacaktır. Eğer bu bölüm birbirinden alakasız anahtar kelimeler ile doluysa bu dosyanın sahte olma ihtimali yüksektir ve dikkatli olma-nız gerekir. Ayrıca zamanla kullanım sırasında özellikle video dosyalarını indirirken dosya adları içindeki bazı anahtar kelimelere dikkat ederseniz, ilerde tekrar dosya indirirken bu anahtar kelimelere sahip dosyalara güvenebilirsiniz. Şimdi tüm bu kriterlere dikkat ederek istediğiniz dosya üzerine çift tıklayın.

Dosya transferlerinin kararlılığını korumak için en iyi ipuçları

Araç çubuğundan Traffic simgesine tıklayarak dosya transferlerinin görüntülendiği sayfaya geçebilirsiniz. Buradaki üst bölüm sizin indirdiğiniz dosyalara, alt bölüm ise sizden çekilen dosyalara ayrılmıştır. Eğer karşı tarafta dosyayı indireceğiniz yeterli sayıda kullanıcı varsa ve bunlar sizin dosyayı çekmenize izin verirlerse bağlantı gerçekleşecek ve download başlayacaktır. Eğer status satırında searching ya da connecting yazıyorsa yazılım halen dosyayı arıyordur. More sources needed ibaresi ise bu dosya için yeterli kaynak bulunmadığını gösterir. Bu durumda üzerine sağ tuş ile tıklayarak açılan menüden Find more sources seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Ancak her an tekrar kopabilecek bağlantı için sizin sürekli ekran başında bulunup bu seçeneği seçmeniz mümkün olmayabilir. Ya da onlarca dosya için hepsine tıklayıp Find more sources seçeneğini seçmek de yorucu olacaktır.

İşte bu yüzden KazaaLite içinde bu işlemi de sizin yerinize yapacak Accelerator adlı bir özellik de bulunmaktadır. Bu özellik aynı zamanda dosya transfer hızınızı artırmak için ek seçenekler de sunar. System Tray’de yer alan Kazaa simgesine sağ tuş ile tıklayıp açılacak menüden Accelerator / Options seçeneğine tıklayarak bu ayarlara ulaşabilirsiniz. Aynı ayarlara Kazaa içinden Options / KL Extension Options menüsünden de ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelecek olan pencerede önce sol taraftaki listeden Accelerator seçeneğine tıklayın.Bu seçenek sizin yerinize sürekli listenizi tarayacak, belirlediğiniz ayarlar doğrultusunda dosyalarınız için sürekli yeni kaynaklar arayacak, duranları yeniden başlatacak ve download yapabilmeniz için en uygun ortamı yaratmaya çalışacaktır. Yine de bu işlemin daha da başarılı olması için birkaç ayarı değiştirebilirsiniz. Örneğin yukardan aşağı doğru ilk iki değeri 30 ve 3 olarak değiştirin. Bu şekilde her 30 saniyede bir liste en baştan yeni kaynaklar için taratılacak ve her dosya üzerinde 3 saniye arama yapılacaktır. Eğer sizin duraklattığınız (pause) ya da sıraya alınmış dosyaların üzerinde işlem yapılmadan geçilmesini istiyorsanız ilgili seçenekleri işaretlemeyi de unutmayın. Ayrıca Skip item if download speed… ile başlayan seçeneği aktif duruma getirerek zaten belli bir hızda indirilen dosyaların üzerinden zaman kaybedilmeden geçilerek zamanın diğer dosyalara ayrılmasını da sağlayabilirsiniz. If an item…ile başlayan seçenek ise belli bir sefer kaynak aramasına cevap vermeyen dosyaları durdurup baştan başlatarak size yardımcı olabilir. Apply tuşuna bastığınızda artık Kazaa otomatik olarak dosyaları indirmek için hazır konuma geçecek ve System Tray’e küçülttüğünüzde arka planda sizin müdahalenize gerek kalmadan en hızlı şekilde indirme işlemine devam edecektir. Arada dosyaların doğru olup olmadığını kontrol etmek için Transfer penceresinde dosya üzerine sağ tuş ile tıklayıp Preview with / Avi Preview seçeneğini de kullanabilirsiniz.Ancak bu sadece video görüntüleri üzerinde işe yarayacaktır.

Mahmut Karslıoğlu
mkars@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Mükemmel Kazaa (Sayfa 3)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir