Mutlaka bilmeniz gereken Firefox kısayolları

Eğer Firefox kullanıyorsanız, hayatınızı kolaylaştıracak bu kısayolları mutlaka aklınızda tutun!

Firefox kısayolları / Bölüm 1

1:.org ve .net adreslerini otomatik tamamlama
Adres çubuğuna Google yazıp Ctrl + Enter tuşlarına bastığınızda Firefox sizi otomatik olatak www.google.com adresine götürüyor değil mi? Peki aradığınız adres .org veya .net uzantılı ise? Onun da çözümü var. Shift+Enter tuşlarına bastığınızda .net adresine, Ctrl+Shift+Enter tuşlarına bastığınızda ise .org adresine gidersiniz.

2: Alt + D
Firefox'un adres çubuğuna bir adres yazıp gitmek istiyorsunuz. Bunun için ille de fareyle tıklamaya gerek yok. Alt + D tuşlarına basın, imleç adres çubuğuna çıkacaktır.

3: Ctrl+T ve Ctrl+Shift+T
Ctrl+T ile yeni bir sekme açabilir, en son kapadığınız sekmeyi ise Ctrl+Shift+T tuşlarına basarak tekrar açabilirsiniz. Bu kısayol tuşu, yanlışlıkla bir sekmeyi kapattığınızda çok işinize yarar, tarihçe ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

4: Alt+Enter
Çok faydalı bir kısayol tuşu daha. Adres çubuğunda otomatik olarak tamamlanmış bir adresi yeni bir sekmede açmak, böylece eski sekmenin içeriğini kaybetmemek istediğinizde bu tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Örneğin, diyelim ki Facebook'a girmek istiyorsunuz. Adres çubuğunda www.face... yazdığınızda Facebook adresi gelir hemen, o anda Alt + Enter tuşlarına basarak Facebook'u yepyeni bir sekmede açabilirsiniz.

Firefox kısayolları / Bölüm 2

5: Delete tuşunun kullanımı
Delete tuşu tarihçede veya otomatik tamamlanan formlarda belli satırları silmek için kullanılabilir. Örneğin bir Google araması yapmak için "ch" yazdık ve ekrana liste çıktı. İkinci satırın bir daha görünmemesini istiyorsak ikinci satırı seçip Delete tuşuna basmamız yeterli!

6: Ctrl+Tab
Nasıl Windows altında programlar arasında geçiş yapmak için Alt + Tab kullanılıyorsa, bir Firefox penceresinin içindeki sekmeler arasında geçiş yapmak için de Ctrl + Tab kısayolu kullanılıyor.

7: Ctrl+[1,2....9]
Diyelim ki ekrandaki beşinci sekmeye geçmek istiyorsunuz. Bu durumda Ctrl+Tab tuşlarına beş kere basmanıza gerek yok. Ctrl + 5 tuşu bu işi kısa yoldan görecektir.

8: Boşluk ve Shift+Boşluk VEYA PageDown ve PageUp
Bir web sayfasında aşağı doğru kaymak için Boşluk veya PageDown tuşuna, yukarı doğru gitmek için ise Shift+Boşluk veya PageUp tuşlarına basmanız yeterlidir.

9: Orta fare düğmesi
Klavye kısayolu değil ama olsun, bu tuş da elinizin altında sayılır. Herhangi bir web sayfasında bir linke orta fare düğmesi ile tıkladığınızda o link yeni bir sekmede açılacaktır!

CHIP Online notu: Çok yararlı olduğuna inandığınız ve diğer CHIP Online ziyaretçilerinin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir kısayol tuşu mu var? Kısayolu ve açıklamasını yorum formuna yazın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

oldukça güzel bilgiler

Teşekkür ederim

Sekmeleri orta fare tuşuyla kapamak en güsel kolaylıklardan biri !

Adres çubuğuna gelmek için ALT+D yerine F6 da kullanılabiliyor...

Sekmeleri kapatmak için ise Ctrl+W Kullanılabilir

linke tıklamadan önce ctrl'ye basıp linke tıklayınca da yeni sekmede açar, orta tuşunuz yoksa, dizüstü kullanıyorsanız, mouse card kullanıyorsanız, işe yarar bi kısayol.

adres cubugunun altındaki kaydettiğimiz kısayol adreslerıne orta fare tuşuyla (tekerlek) basarsanız yeni sekmede o adres açılacaktır.

Ctrl + T en sık kullandığım kısayoldur.

CTRL + B ile Yer İmleri'ne o anki bulunduğumuz sayfayı ekleyebiliriz...

teşekkür ederim zaman kazandıran bilgiler

ctrl+w windowstaki birçok sekmeyi yada pencereyi kapatmakta kullanılır.
işe yarayabilir :)

ctrl+F4 tuşu aktif sekmeyi kapatır.

Ctrl+Home: Sayfanın en üstüne gidersiniz.

Ctrl + k tuşları ile direk firefox'un sağ üst kçsesinde yer alan ve varsayılan olarak google da arama yapmaya yarayan arama kutucuğuna gidebilirsiniz.

Mozilla Firefox'un yardım sekmesinde internet explorer kullanıcılarına adlı bölümde klavye kısayolları sekmesi var orda daha fazlasını bulabilirsiniz...

Gercekten cok faydali bilgiler
Tesekkurler

bu yazdığınız bilgilerdeki özellikleri opera zaten sizin için yapıyor yinede teşekkürler

Ctrl + D Sık Kullanılanlara ekleme.
Ctrl + F4 Açık sekmeyi kapatma.
Ayrıca belirtilen Alt + Enter`ı Ctrl + Alt + Enter yapıyoruz.Nasılmı ?
Mesela Facebook girmeyen biriyim deneyeyim dedim facebook yazıp Alt + Enter yaptım yeni sekmede açıldı fakat facebook yazısı tekti denedim Ctrl + Alt + Enter yapınca direk www.facebook.com adresini yeni sekmede açtı burdan firefoxun geliştiricilerine sevgiler (:

bu firefox u yapanlara gerçekten teşekkür ederim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play