Müzik sesinden virüs bulaşır mı?

Yolda yürürken duyduğunuz bir müzik, aslında cebinize özel virüslerle dolu bir kod olabilir mi?

Müzik sesinden virüs bulaşır mı?

Müzikle etkinleşen virüsler sistem güvenliği kavramını sil baştan yazacak. Virüsler, ya da daha geniş anlamıyla kötü amaçlı yazılımlar hakkında bildiklerinizi unutun. Zira çok da uzak olmayan bir gelecekte özellikle mobil sistemler için ciddi tehlike arzetmesi muhtemel yeni bir tehdit ortaya çıkacak; Müzik, titreşim, ışık ve maytetik alanlar yoluyla aktif hale gelen virüsler.

Sistem güvenliği üzerinde araştırmalar yürüten University of Alabama bilim adamlarının hazırladıkları "Algılama Yoluyla Aktifleşebilen Tespiti Güç Mobil Aygıt Komuta ve Kontrolü" adlı çalışmada internet dışı yollarla aktif hale getirilebilecek virüsler ve diğer kötü maksatlı yazılımlara değiniliyor. Çalışmada akıllı telefon ve diğer mobil cihazlar için 15 metreye kadar uzaklıktan internet dışı yollarla faal hale gelebilen virüsler yazılmasının mümkün olduğu ve bu tür standart dışı tetiklenen yazılımlara karşı henüz hiç bir savunma yönteminin var olmadığına yer veriliyor.

Bu kötü senaryoya göre siz Starbucks'ta hafif bir müzik eşliğinde kahvenizi yudumlarken, masanın üzerine koyduğunuz telefonunuzda uyku durumunda olan bir virüs çalan bir şarkı ile birlikte aktif hale gelebilir. Uyuyan bir virüsün uyanması TV ve radyo programları yoluyla gelen gizli tetikleme mesajları ile de gerçekleşebilir. Yine sizden habersiz telefonunuza sızmış bir virüsün ışık yoluyla da zarar verici görevine başlaması olası. Uzmanlar, son olarak manyetizmanın da özellikle cep virüslerini harekete geçirmede kullanılabileceğine değinerek, menzil olarak kısa bile olsa bu yöntemle yapılacak bir aktifleştirmenin telefon cepte dahi olsa çalışabileceğini belirtiyorlar. Günümüzde sistem güvenliği baştan sona internet ve e-posta kaynaklı geleneksel kanallar üzerinden gelen tehditlere karşı yapılandırıldığından bu tür standart dışı tetikleme yöntemlerinin önüne nasıl geçilecebileceği belirsiz.

Şimdilik kulağa bilim-kurgu filmi gibi gelse de her yeni nesil mobil cihazla birlikte teknolojinin daha da geliştiği ve akıllı telefonların taşıdıkları algılayıcıların yeteneklerinin giderek arttığı gerçeği göz önüne alındığında uyarı niteliğindeki bu çalışmanın sistem güvenliği kavramında köklü değişiklerin habercisi olduğu tartışılmaz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Tam da "Güvenlik gelişiyor" demeye başladığımız bir zamandı :)

bunu konum tabanlı da yapabilirler, mesela starbucks' a gidince patlayan batarya gibi

maytetik alanlar

nostradamus gibisin chip

@31 May 2013 18:33 çalışan ve virüslü mp3 öncedende vardı... kendi mp3'ünü kendin riple ve AAC kullanın...

maytetik alanlar yeni birsey sanirim :D

Sistem güvenliği hakkında araştırmalar yapıyorsa bununla ne işleri var.. tabi bunlar kullanılmaya baslanirsa onların da adı duyulacak ya...

Watch Dogs adındaki oyunda da bu şekilde etrafındaki cihazları cep telefonundan hackleyen bir karakter var (oyun daha çıkmadı).

data olan her seyde virüs trojan olabilir bunu engellemenin yolu yoktur sadece en aza indirmek için yol vardır

Nette bi siteden indirdiğim mp3 lerde info şeklinde yazılı kodlar gömülüydü. Elbette kodları temizledim. Tabi mp3 lere script kodları vs. de eklenebilirdi. Önemli olan mp3 leri read eden yazılımda açık bulmak. E popüler yazılımlarda Android, İos, winamp vs. Sonrası kolay.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir