Müzik ve film indirmeyi yasal sananlar...

Film veya müzik indiriyorsunuz... Peki yaptığınızın ne kadar "korsan" olduğundan haberiniz var mı?

  • Zeynel A. Öztürk
Müzik indirmeyi yasal sananlar hala var!

İnternette dolaşırken kanunlara uymak için ne kadar özen göstersek de, bazı konular kafamızı hayli karıştırmış durumda - en azından yakın bir zamanda yapılan bir araştırma böyle söylüyor.

Wiggin Law Firm'ün 2.500 kişinin dahil olduğu son araştırmalarına göre kullanıcıların yüzde 44'ü, dosya paylaşım sitelerine müzik yüklemenin yasal olduğunu düşünüyor veya bunun yasal olup olmadığını bilmiyor. İngiltere'de yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 35'i ise bir filmi kopyalayarak arkadaşına vermenin yasal olduğunu iddia ediyor veya yasal olup olmadığını bilmediğini söylüyor. Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi ise korsan içerik bulmak için Google'ı kullandığını itiraf ediyor.

Araştırmanın sonuçlarının tüm İngiltere'yi ve tüm dünyayı temsil etmediğini hatırlamak gerekiyor. Ancak yine de henüz eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmediğimiz gözden kaçmıyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Korsan müzik devri internet olduğu müddetçe kapanmaz mesela adam youtubeye giriyor ordan videoyu indirip bilgisayarında mp3 e çeviriyor..

Korsan müzik devri internet olduğu müddetçe kapanmaz mesela adam youtubeye giriyor ordan videoyu indirip bilgisayarında mp3 e çeviriyor..

şu ölümlü dünyada herşeyi yasak edin zaten ne ceza vereceksiniz canımızı mı alacaksınız yani film veya müziklerden biraz faydalandık diye..

Toplum, refah düzeyine ulaşmadıkça ve toplumun bilinci gelişmedikçe korsan var olmaya devam edecektir...

Türkiye'de indirmek yasal, paylaşmak suç.

@03 May 2013 20:51 indirmek de yasal site değilse yasak.

Bir DVD Film 20-30 TL arasi satildigi muthetce Korsan hep var olacaktir !

adsl salayıcı firmalar para karşılığında aylık sinema oyun müzik ücreti alsalar da satsalar korsan kullanım olmaz mesela sinema aketi aylık adsl yle birlikte 80 tl 100 tl oyun sinema adsl paketi verseler hem üreten kazanır hemde kullanıcı kimse bir oyuna 100 tl vermek istemez ayda 3 oyun oynadığını düşünsen 300 tl en düşük o ücreti %10 ya öder yada ödeyemez.

bir dvd 20 lira,blu ray lerin fiyatları malum,albümler desen yerli olursa 10-20 lira arası,yabancılar biraz daha pahalı.sinemaya gitmek zaten pahalı.yabancı film ve albüm indirmesi paylaşmasına ben olsam ceza vermem.

@03 May 2013 22:52 2TL'den 5~10TL arasında gidiyor... promosyonları takip etmeden DVD fiyatını bilemezsin 20TL ve altına BD filmlerde bulunuyor...

@grezimonk film izlemek için bir de promosyon mu takip edeceğiz

@04 May 2013 02:56 tabiki güncel filmlerde promosyonda uygun fiyata gelebiliyor yada kaçırdığın filmler her zaman promosyonda çıkıyor...

@03 May 2013 22:52 O zaman günün birinde öyle bir eseriniz olursa para kazanamayınca laf etmezsiniz.

Ben hiç bir ürüne para vermiş değilim korsan ve torrent siteleri iyiki var binlerce filmi ücretsiz indirebiliyoruz :)

@03 May 2013 23:07 Sana dislike verenlerde heralde para içinde yüzüyorlar bilmiyorlarki herkesin her zaman hakkı yeniyor.

Bir Dosya Nezaman Anonim olur?.. WWW nin keşfedicisi Patentini almış olsaydı İnternet böylemi olurdu.? Bir filmi 4 yıl önce yapmışlar ve kazancın üzerine çıkmışlar ama halen filim satışta. Üstelik 1 milyar kişi izlemiş. Anonim olmuyormu ? 70 milyonluk türkiyede 4 milyon kişinin bildiği bilmem ne tür şarkılar anonim olurken şairi ölmediği halde anonim olurken 3 milyar kişinin bile izlediği anonim olmuyor ?.. Bu patent işine iyice bi eğilseler iyi olcak. Telif hakkı TEFECİLİK HAKKINA dönmüşe benziyor...

Sonuçta olay emek çalmak fakat indirilen müzik veya film hoşuna giderse orijinal cd yi almak isteyebilirsin.Bir nevi reklam oluyor korsan dedikleri, çoğaltıp satmadıkça.

Korsani isteseler bitirirler iki gunde. Çok ağır cezalar verseler anında biter korsan. Ama işlerine gelmez. Korsan olmasa kim internete para verir ? Çark nasıl döner ?

Bence İzlemek Suç Değil Ama Kopyalayıp Satmak Suç Korsan İzlersin Beğenirsin Orjinal Alırsın Çark Meselesi Devirdayim :D

bence indirmek değilde çoğaltmak suç olmalı ticarete dökene ağır cezalar getirilmeli

Ben ürünlerin korsan olarak kullanılmasına karşıyım ama şunu da unutmayalım: Torrent, ürünlerin fiyatlarını dengeleyen bir faktördür. Eğer Torrent tamamen ortadan kalkarsa, üreticiler tüketicileri çok yüksek meblağlar ile karşı karşıya bırakacaklardır ama Torrent faktörü olduğu sürece korsan kullanımın engellenmek istenmesi amacıyla fiyatlar hiçbir zaman belli bir noktayı aşmayacaktır. Bu yüzden Torrent gereklidir ama Torrent sahiplerinin güvenlik konusunda son derece titiz olması gerekmektedir. Buna göre bir sistem oluşturulabilir. Tüm dosyalar ve tüm trafik zararlı taramasından geçirilebilir, kriterlere uyan, testlerden geçmiş dosyalara ve paylaşımcılara "Güvenlidir!" tescili verilebilir. Örneğin torrent programlarına cloud scanner'lar entegre edilebilir. Böylece her dosya paylaşımın başında güvenlik taramasından otomatik olarak geçebilir. İlave önlem olarak yukarıda da belirttiğim gibi tüm trafik de taramadan geçirilebilir. Üzgünüm ama ne yazık ki Torrent'i korumak zorundayım...

Sen de yorum yaz