MWC'de dikkat çeken 5 cep trendi!

Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılan ceplerde en çok bu 5 "şey" ön plana çıktı... İşte onlar...

  • Zeynel A. Öztürk

LG, HTC gibi büyük cep üreticileri, Mobil Dünya Kongresi'nde (MWC) dört çekirdekli, dev ekranlı cepleriyle teknolojilerini sergiliyorlar. Peki bu seneki Mobil Dünya Kongresi'nin en çok dikkat çeken cep özellikleri hangileri? İşte bunlardan 5 tanesi.

Dört çekirdekli işlemciler: 2012'de uç nokta Android'lerde boy göstermek isteyenler için dört çekirdek, kaçınılmaz gibi görünüyor. Barcelona'daki etkinlikte LG, Optimus 4X HD ile ortaya çıkarken HTC, One X'i tanıttı. ZTE ise Era adlı cebini gösterdi. Tüm bu cepler dört çekirdekli Tegra 3 işlemcisini kullanıyor. Huawei ise Ascend D Quad ve Ascend D Quad XL'de kendi üretimi olan dört çekirdekli K3V2'yi kullanıyor.

Kocaman ve yüksek çözünürlüklü ekranlar: Bol bol çekirdek yanında muazzam bir ekran da olmazsa olmazlardan. LG Optimus 4X HD ve HTC One X 4.7 inç'lik ekranla geliyorlar ve 1280x720 çözünürlük sunabiliyorlar. Huawei Ascend D Quad ve Ascend D Quad XL ise, 4.5 inç'lik ekranıyla daha küçük olmasına rağmen aynı çözünürlüğü sunabiliyor.

Yakın Alan İletişimi, LTE ve bir trend daha

NFC'li ceplerin artması ile teknolojiyi kullanmaya başayabileceğiz

NFC: Yakın Alan İletişimi'nin (NFC) yaygın hale gelebilmesi, onu destekleyen telefon sayısının artmasına bağlı. Bu ise yavaş yavaş gerçekleşiyor gibi görünüyor. MWC'de yeni ceplerini tanıtan Huawei, Acer, Nokia, Samsung, ZTE ve Orange gibi üreticilerin tümü, NFC çipine sahip ceplerini duyurdular.

LTE: NFC gibi LTE özellikli cepler de giderek yaygınlaşıyor. ABD'de vazgeçilmez bir bağlantı türü olan LTE, Avrupa'da çok fazla kullanılmıyor. ZTE ve LG, LTE özellikli cepleri tanıttılar ve onlardan ümitleri büyük. Bununla birlikte LTE, Nvidia Tegra 3'de desteklenmiyor. Bu nedenle HTC One X'in ABD sürümü çift çekirdekli olacak. Ancak Nvidia, bunu değiştirmek üzere GCT Semiconductor ve Renesas Mobile ile yaptığı ortaklıkları duyurdu bile.

Ucuz akıllı cepler: En çok ilgili çeken cepler, şüphesiz en pahalı cepler. Ancak bu ceplere para yettiremeyenlerin gönlünü almak için büyük bir savaş da var. Nokia, MWC'de 254 dolar'a (yurtdışı) satılacak olan Lumia 610'u tanıtırken ZTE Orbit de Windows Phone için hesaplı bir alternatif olacak. Intel de 1GHz'lik Z2000 işlemcisi ile hesaplı cep piyasasına girmek istiyor. Bu işlemciye sahip cepler, 2013'ün başından itibaren hazır olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Sony i yok saymaya devam edin bakalım...

sony zaten açgözlülüğünden sebep çoğu kişinin gözünde yok zaten

NFC Teknolojisinin patenti SONY' e aittir.ilk NFC teknolojisini kullanan telefon da SONY 'nindir.
Oled,amoled ve süperamoled ekranların havasını bravia led ekran söndürür.
Olympus,canon,kodak,samsung gibi fotoğraf ve video makinelerin havasını cyber-shot ve handycam söndürür.
nintendo,xbox 360,ms gibi oyun konsollarının havasını playstation söndürür.
Ipod,philips gibi mp3-mp4-mp5 çalarların havasını 'walkman' söndürür.
sunny,pioneer,logitech gibi müzik sistemlerinin havasını 'mega bass' söndürür.
Ve SONY bütün bu alt markalarının özelliklerini telefonda topluyor....yinede yetmiyor...bazıları da açgözlülük yapıyor diyor...herşeyin en kalitelisini yapmak açgözlülük mü dür? Xperia S'in 1.5 Ghz li çiftçekirdeği diğer markaların çıkardığı dört çekirdekli modellerden zaten daha iyi.12 mp exmor r cosmos kamera,bravia engine led ekran,playstation,xloud,nfc teknolojisi,4G LTE teknolojisi,F klavye seçeneği,hdmi port,1GB ram,32 GB Dahili hafıza,ışıklı transparan,güneş ışığında yarım dakikada ekran kiri kalmayan koruyucu ekran,ANT teknolojisi v.b. özelliklere sahip.....hala yeni çıkan modellerin bir özelliği ya eksik,yada düşük.ilk defa SONY markası diğer markaların yaptığı "bir tarafından kısma" anlayışını bozdu.bundan sonrada devam edecek.çünkü;Vaio,bravia,playstation,cyber-shot,handycam,walkman,

sonyinin sonu yaklaşşııyor

Sen de yorum yaz