MySpace davayı kazandı, spam'ciler firar etti

MySpace üyelerini spam bomardımanına tutan iki kişi, cezalarını ödemeden kayıplara karıştı.

MySpace davayı kazandı, spam'ciler firar etti
MySpace, iki spam'ciye karşı açtığı davadan zaferle ayrıldı.

MySpace, üyelerini spam bombardımanına tutan iki kişiye karşı açtığı davayı kazandı. Karara göre Sanford Wallace ve Walter Rines isimli spam'ciler, MySpace'e tam 230 milyon Dolarlık tazminat ödeyecek.

Ancak MySpace'in bu parayı alıp alamayacağı şimdilik meçhul. Çünkü iki spam'ci, mahkemeye katılmayıp ortadan kaybolmayı tecih etti.

Mahkeme raporları, spam'in aslında ne kadar zarar verici olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Wallece ve Rines, MySpace üyelerine tam 735.925 adet mesaj göndermiş ve bu mesajlar sayesinde 500.000 Dolarlık gelir elde etmiş. İkilinin gönderdiği bazı spam e-potalar ullanıcıları pornografik sitelere yönlendiren bağlantılar içeriyor ve bilinçli olarak çocuklara gönderildikleri tespit edildi.

Sophos yetkilisi Graham Cluley, kararın spam'e karşı verilen savaşta önemli bir kazanım olduğunu söylüyor. Cluley'e göre Wallece ve Rines aslında buz dağının sadece küçük birer parçaları. Spam'i önlemek için büyük şirketlerin MySpace gibi kararlı davranması gerekiyor.

Küçük bir de not: Sanford Wallece isimli spam'ci, daha önce de kullanıcıların bilgisayarlarına spyware yüklemekten suçlu bulunmuş ve 4 milyon Dolarla cezalandırılmış. Ne diyelim; demek ki huylu huyundan vazgeçmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Adalet bu kadar işte ...

230 milyon Dolar ??????

ohaaaa :O adamlar 2 kişi 500 bin dolar kazanıyo,kişi başı 250bin dolar eder.Bu spamcılarında 230 milyon dolar parası olduğunu hiç sanmıyorum

Tam da bu konuda geçen gün bir şey yaşadım. Biri arakadaşlık teklifi gönderdi bana. Profiline baktığımda şoke oldum. Hemen MySpace yetkileriyle irtibata geçtim. Nihayetinde diğer gün onlar benimle irtibata geçtiler ve spamcının sayfasını kaldırıklarına dair bir mesaj yolladılar bana: Mesaj aynen şöyle:

Hello,

Thank you for bringing this profile to our attention. The profile in question is scheduled to be removed.

Please note, it could take up to 72 hours for a profile to be deleted/removed.

Should you have any further concerns or if the profile hasn't been deleted after 72 hours, please reply to this email directly keeping the subject line and footer information intact.

Thank you,
MySpace.com
---------------

Ve spamcının sayfasına gittim ve silinmiş olarak gördüm. Helal MySpace. Arkadaşlar lütfen siz de böyle durumlarda MySpace yetkililerini uyarın. //ScienceNET

acaba taksit yapıyolar mı? :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir