Myspace ve Last.fm'e erişim yasaklandı!

Büyük kullanıcı kitlesine sahip olan 2 siteye Türkiye'den erişim yasaklandı. İşte detaylar...

Bu sabah bilgisayarının karşısına geçip internette gezinen ve www.myspace.com ve www.lastfm.com adreslerine erişmeye çalışan kullanıcılar aşağıda da görülen: "Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir. T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26.06.2009 tarih ve 2009/45 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır." uyarısıyla karşılaştılar.

Milyonlarca kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Myspace ve müzik dinleyenlerin, dinledikleri parçaların listelerini paylaşabildikleri Last.fm engellenmiş durumda. İkisinin de ortak noktası müzik yayını yapmaları. Ancak engellenmelerinin sebebi, sayfanın yerine çıkan engelleme kararı yazısında belirtilmiyor. Üstüne üstlük bu konuda henüz resmi bir açıklama da yapılmadı. Detaylar ortaya çıktığında sizlerle paylaşacağız.

İki popüler sosyal ağ engellendi

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 78 Yorum

ya bunlar iyice sapittilar

sorun yok açılıyor

Editörün notu:
Sorun doğrulanmıştır ve vardır. YouTube'a da girebiliyorsanız DNS'leriniz ayarlı demektir.

gerikafalılıkta son nokta

o zaman canlı radyo yayını yapan radyo siteleri d kapansın :)

engelliyorlar da ne oluyor ki herkes giriyo zaten bu sitelere ktunnel ya da DNS ayarlarıyla

gitsinler facebook u kapatsınlar.her pislik facebook ta...

örümcek beyinli ak ile karayı seçemeyen kendine siyasetçi, bürokrat, hukukçu diyen ayak adamlar

iyi de yakında messenger ve email haricinde internette gezemeyecek duruma gelicez!!!

Diyecek laf bulamıyor insan. Ülkemiz giderek geriye gidiyor ne yazıkki. Bu zihniyete sahip insanları başımıza getirenlerin suçu, başka kimsenin değil.

Olaya bak sırf Proxy/Trojan faliyetlerine çalışıyoruz.

turkiye nın halleri işde

Chip bu tür haberleri vermese yasak geldiğinden haberim bile olmaz.
Bırakın mahkeme kendi çapında eğlensin egosunu tatmin ediyor anlaşılan.

exclusive website blocking event on Turkey at the 7/24. Visit the Cumhuriyet Başsavcılığı dot com for more info !!!!

bu kadarda saçmalık olmaz!!! Sebep neymiş??

okul kampusu içinde yaşarken okulun internete getirtigi yasaklar yuzunden bir nevi hacker olmustuk,yasakları aşabilmek için ugraşıyorduk surekli. Bu gidişle tr deki bütün kullanicilar hacker olmak zorunda kalacak sanirim :)

lanet olsun bunu yapanlara, yazıklar olsun, nereye gidiyoruz biz.

yasaklar ülkesi olduk...tüm özgürlüklerimiz yavaş yavaş kısıtlanmakta ne olacak bu işin sonu bilmiyorum..!!!!

yakında facebook ta engellenir

Bu yasaklama haberinden sonra türk vatandaşlığından çıkmaya karar verdim utanıyorum türklüğümden...!!!

Yazıklar olsun. Bu nasıl bir zihniyettir? Anlamak çok güç...

ben ana linki değil de alttaki linklerden girebiliyorum hiçbirşey ayarlı filan da değil

Demokrasi ve adaletten söz ederler birde

Taliban zihniyeti tam anlamıyla coming soon :(

valla yazıcak o kadarrrrr cok lafım varki bu başımızdaki "biiiiip" adamlar için, ama burada yazmak uygun olmaz...

Turkiye -- iRan Kardes kimse yorum yazmasin....

"Diyecek laf bulamıyor insan. Ülkemiz giderek geriye gidiyor ne yazıkki. Bu zihniyete sahip insanları başımıza getirenlerin suçu, başka kimsenin değil."

Şimdi baştakilerle bu işin alakası ne kimseyi savunmuyorum ancak dava açarak geçerli bir sebep doğrultusunda ben bile site kapattırırım.

Youtube'un kapatılmasındada bu iki sitenin kapatılmasının arkasında Mü-Yap var.Sebebide Telif hakkını aldığı sanatcıların şarkıları bu sitelerden rahatlıkla dinlebildiği için mü-yap'a köstek oluyor.Mü-Yap'ın sitesinde "TÜRKİYE İNTERNET ERİŞİMİNDE AVRUPA'NIN 7.Sİ" başlık var heralde erişime engelleme sıralamasında 7nciyiz bu gidişle 1ncide oluruz !!!

bu kanunu uygulamak zorunda olan mahkemelere değil, bu kanunu çıkaranlara gerek. Demokrasi, insan hakları vs, meydanlarda ahkam kesmek kolay. İşlerine gelmeyince kafayı devekuşu gibi gömmekle sorunlar bitmiyor..

open dns kullanmıyodum ama insana başka yol bırakmıyolar istediğin kadar yasakla kardeşim

Bir sınıf öğretmeni olarak yazıyorum. Bu tür yasakların sebebi gerçek ve pratik hayattan kopuk insan tipi yetiştirmemiz, üstüne üstlük kamu kurum ve kuruluşlarında böyle yetişen insanlara rağbet edilmesi. Eğitim seminerlerinde güya bize söylenen üreten, araştıran, sorgulayan insanlar yetiştirmek ama bu sadece bize gösterilen slaytlardan ibaret. sınıf öğretmenliğinin yanı sıra bilgisayar ve donanımlarla haşır neşir olduğum dolayısıyla mesleğimi ihmal ettiğimi düşünen bile var bulunduğum camiada, özellikle de meb yönetici pozisyonlarında. balık baştan kokar gerisini siz düşünün.

Valla suclayacaksanız AMPEC ve MESAM ı suclayın.Korsanla ugrasmak icin ne yapacaklarini sasiririyorlar.Tabi bu sene villa alamiyorlar,Turkbukunde takla atamiyorlar,yazik onlarada

giren her türlü giriyor ee ne diye kapatıyorlar anlamıyorum...

Hadi facebookuda yasaklayın bitsin bu hikaye :)

Her siteyi tek tek kapatın bakalım insanlar interneti kullanmayı bırakıp ne cd nede dvd almayı bıraktıgında sonucu ne olacak görelim.Bir şarkıcının kazandığı para sadece cd satılmasından mı ibarettir bırakın Allah aşkına yurt dışında gruplar aylar süren turnelere çıkıyor 3 senede bir album yapıyorlar komik olmayın zavallılar...

Reklamlar yüzünden televizyon seyretmeyi bırakmıştım, sevdiğim dizilerinde (hepsi yabancı diziler zaten) imkanım oldukça dvd serilerini almaya çalışıyorum. Artık müzikte dinlemiyorum, dinlediklerimide zaten radyo ve televizyon veya internette yayınlamıyor.

Saçmalığın daniskası!

Haha Cumhurbaşkanı Gül'ün dediği gibi kafamızı toprağa gömerek halledemeyiz herşeyi :D:D bu yasaklarla ancak kendimizi avuturuz, tatmin ederiz.

peeh. devam edin bakalım nereye kadar.

Sağolsun, Chip sayesinde bu internet yasaklarından haberimiz oluyor. Yoksa yasaklandığından habersiz Last.fm'e girip, şarkılarımızı skorplamaya devam edecektik. :)

Not: Memlekette hala annelerinin DNS adreslerini kullanan kaldı mı acaba, merak ediyorum?

"örümcek beyinli ak ile karayı seçemeyen kendine siyasetçi, bürokrat, hukukçu diyen ayak adamlar"
-------
Olayın ne siyasetçilerle ne de bürokratlarla alakası var.Afedersiniz hıyarın biri gidip bir dava açıyor. Aklı sıra memlekete hizmet ettiğini sanarak, ondan sonra da elinde hıyarı olup da tuzum yok diyen bu hıyarımsıya, ben de tuz var diyen bir hukukçu eşlik ediyor ve sonuçta bu oluyor.
Böyle her tuzum yok diyen hıyarımsının lafına bakıp site kapatılacaksa vay memleketimin haline.
Hadi Youtube anladık da kardeşim myspace, sites.google, lastfm'in ne günahı var. Türkiyeden bir sürü porno siteye erişim mümkünken (hani geleceğimizi-çocuklarımızı koruyoruz aman beyinleri yıkanmasın diye) nedir yani bu zırvalık ve zıvanalık.
Aslında eleştirilmesi gereken bağımsız yargı ve bilişim kanunları. Bilişim demek okullarda bilgisayar sistemleri kurup ahan da biz teknolojiyi destekliyoruz demek değil. "Bilgi" her türlüsü ile özgürlük ister, size göre olsun ya da olmasın. Sınırları bu şekilde toptan bir kapatma ile oluşturulmaz. Bilginin sınırlarını ahlak ve gelenek belirler.
Komik değil mi, herkese 8 mbit diye internet vereceksiniz sonra da siteleri bu şekilde yasaklayacaksınız. Herkese özgürlük vs. diye interneti reklam edecekseniz, sonra da buna buna girmeyeceksin diyeceksiniz.
Acaba bu sefer ki hıyarımsının aklından geçenler neydi çok merak ediyorum.
Bilgiyi özgürce elde etmek isteyenlere Saygılarımla...

internet özgürlüktür! istedikleri kadar engellesinler bakalım. hiç girmediğim sitelere bile sadece yasak konduğu için giriyorum, inadına!!!

Ögzürlüklerin,sanatın, paylaşımcılığın ve daha nice hakların yok sayılmaya baslandığı bir ülke olamaz Türkiye Cumhuriyeti yazık çok yazık daha neler yaşayacağız,göreceğiz kim bilir...

Artık çok fazla oldular. Bunu artık engellememiz lazım aynı şey avrupa ülkelerinden birinde yapılsa insanlar sanki savaş çıkmış gibi ayaklanır... Türkiye de internet gelişimi engelliyorlar artık o dereceye geldiki bir uyarı, sorgu, sual yapmadan mahkemeye verilen web adreslerini kapatıyorlar. Yuhh artık yuhh.

Aslında kesin çözüm var neden tek tek yasakliyorlarki direk yurtdışı çıkışını kapatsalar yeterli Türkiye icindeki siteler bize yeterli hatta internet sadece polis merkezlerinde kontrollü bicimde sunulmalı bize güven olmaz gene olmaz sitelere girip yeni arkadaslar edinip kısa videolar izleyebiliriz yada birkactane youtube girenlerden sallandiracaksin taksim meydanında bak bakalım birdaha youtube yada sosyal ağlara girermiyiz

Bu ülke bu geri kalmış insanlar yüzünden internet alanında 2 adım daha ilerleyemez.. Yazıklar olsun.

Yapacak başka iş yokya.Web sayfalarına sardılar...

dünyadan bihaber,içine kapanık,daha kolay yönetilecek insanlar arıyorlar tek sorun bu.

arkadaşlar küçük bir ayrıntı daha (PC mde hiçbir DNS ayarı olmamasına rağmen) sadece www.myspace.com adresine girilemiyor yani siz oraya jp.myspace.com yazarsanız giriyorsunuz yani japoncanız varsa sitede gezinebilirsiniz :)

yaziklar olsun ...

Ve herşey daha da berbat olur! Şunu bunu yasaklayacaklarına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki "kararları en çok bozulan yargı sistemi" ünvanlarını biraz temizlemeye çalışsınlar, arasıra internete, hatta yasakladıkları sitelere filan girip birşeyler öğrenmeye çalışsınlar! Yaptıkları haberleşme özgürlüğünü, en temel bir insan hakkını engellemek! Böyle bir ülkede, böyle kafadaki insanlarla birarada yaşıyor olmaktan utanıyorum!

Böyle siteler teker teker kapatılmaya devam ederse internetimi kapattıracağım bende.yapılacak pek fazla bişey kalmayacak yakında facebook da kapatılır bakarsınız msn messenger a erişim engellenir.hayal değil birgün gercek olabilir.bizim ülkemizde herşey olabilir.birgün bakmışsın msn e giremiyorsun :) hepsinin allah cezalarını versin....

yorumsuz yorumyapiyorum,sozun bitigi anlardan biri

Kafalarını kuma sokmayı çok seviyor bu fütursuzlar. Oysa ki k..ları kafalarından daha büyük, bundan bi haberler.

DNS değiştirmekten başka çare kalmadı fakat DNS değiştirincede paso net kopuyor bunada bir çözüm lazım.

yaşasın openDNS kahrolsun yasakçı zihniyet

Bu nedir böyle ya myspace gibi site kapatılırda facebook neden kapatılmaz hala anlamış değilim galiba rüşvet vermediler o yüzden..

Böyle sisteme söylicek sözüm yok..

internet ihtiyac için kullanılmalı zevk için degil.

Anlamak çok güç bizim insanlarımızı! Yabancı ülkelerde bu tür ağları kullanıp ünlerine ün katan sanatçı/gruplar varken biz yine çok zekice davranıp altın yumurtlayan tavuğu kesiyoruz.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
DNS değiştirmekten başka çare kalmadı fakat DNS değiştirincede paso net kopuyor bunada bir çözüm lazım.
Bugün 18:14
-----------
dns ni 208.67.222.222
208.67.220.220 yap. ben kaç zamandır bunları kullanıyorum daha netten koptugumu hatırlamam. (faturayı unuttugum zaman hariç :PP )
------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------
CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
yaşasın openDNS kahrolsun yasakçı zihniyet
Bugün 18:57
--------------------------
+1 :)

Anlamak çok güç bizim insanlarımızı! Yabancı ülkelerde bu tür ağları kullanıp ünlerine ün katan sanatçı/gruplar varken biz yine çok zekice davranıp altın yumurtlayan tavuğu kesiyoruz.

----------------------------------------------------------------------

Tamamen katılıyorum.

bıktım bu ülkede yaşamaktan yasak yasak YASAK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bu hükümet geldiğinden beri yasaklanmayan şey kalmadı. Bu zihniyetle daha çok GERİ leriz biz.

ben giriyorum sizde girin :)

Birileri engelletmiştir artık.....

hosts olmadı dns olmadı proxy yöntem çok engelleyin süper facebookta sıra inşallah :))

yuh daha neler ya. ayıp artık !!

böyle bişey olamaz yhaaa ben gönlümce müzik dinlemek istiyorum nasıl bir karar bu deliricem

yaşasın openDNS kahrolsun yasakçı zihniyet. yasaklara son istiyoruzzz!!! açın şu türkiyenin önünü artık gerici zihniyetler ya..

yasasin navige, kahrolsun yasakci zihniyet

Ya yeter artık bu ne bicim is hicbirsey anlamak mumkun değil. Birçok siteye yasak koyan 3. Dünya ülkelerinden farkımız kalmadı. Mahkemelerimiz çok adaletli bu konuda sağolsunlar hiç affetmiyorlar, ama Erol Evcilde serbest aynı zamanda nasıl olcek bu işler hah.

yuh ! yuh ! yuh !
böyle bir zihniyet olamaz ! müzik yayını zaten yasal olarak yapılıyordu. kullanıcılar istedikleri sanatçıların videolarını izleyebiliyorlardı .
bu kadar kolay faydalı siteleri engellemek tebrik ediyoruz bu iki siteyi engelleyen boş zihniyeti

Böyle bir ülkede tirici olsa ne yazar değil 8mbit 180 mbit internet olsa ne yazar.Yoksa siz hala bu hükümetle ve bu adalet sistemimizle demokratikleşeceğimize mi inanıyorsunuz? Ne işiniz var el-alemin sitesinde?? hahahahahaha

Birçok siteye yasak koyan 3. Dünya ülkelerinden farkımız kalmadı demiş bir yorumcu arkadaş.Eee biz de zaten birçok siteye yasak koyan bir 3. dünya ülkesiyiz.Hahahaa...

Sansüre sansür uygulayalım. Böyle onu bunu yasaklayarak hiçbiryere varamayız. Yakında googleda yasaklanır. Last FM tamamen yasal ve çalışan sanatçıların haklarını koruyan bir site. Nasıl olurda kapanır. Bunu yapanların internet ve lisanslar hakkında en ufak fikirleri yok tamamen bu konuda cahil insanlar oldukları çok belli.

avrupalı sanatçıların telif hakkını pazarlık konusu bile yapmadan ödeyen last.fm gelişmemiş yada gelişmekte olan ülke sanatçıların telif haklarını ödemekte aynı hassasiyeti göstermediği için müyap tarafından şikayet edilmiş ve kapatılmış. eğer bu olay doğruysa bunu sansür olarak görmüyorum. sonuna kadar da bu kararın haklılığını savunurum.

yasakların kalkması beklenirken üstüne daha da fazlası katlanarak devam ediyor ve edeceğe de benziyor... Yakında gerçekten kendimizi dünyaya kapatacağız ve bu yasakları koyanlar rahata erecek...

irana mı dönüyoz ne? onlardada myspace engelli?

hey millet artık myspace girebiliyoruz haberiniz olsun.yupppppi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir