Namco'nun garip patentinin süresi doldu!

Dünyanın belki de en ilginç patentlerinden biri daha, ömrünü doldurdu. Artık herkes...

  • Onur Seven
Namco'nun garip patentinin süresi doldu!

Yirmi yıl önce, Namco ilk Playstation konsolu için Ridge Racer Revolution isimli oyunu yayınlamıştı. Ancak oyunun uzun yükleme ekranlarına sahip olması insanları neredeyse bezdiriyordu.

Namco oyuncuların sıkılmaması için bu ekranlara uzay oyunu "Galaxian"ın oynanabilir minyatür bir sürümünü yerleştirmeye kadar verdi. Bu sayede yükleme ekranında oyunun açılmasını bekleyenler mini oyunla vakit geçirebilecekti.

Şirketin gerekli patenti alması, son 20 yıldır yükleme ekranında mini oyun kullanım hakkının Namco'nun tekelinde olmasını sağladı. Ancak bu durum artık değişiyor. Garip patentin geçerliliği geçtiğimiz hafta, yani 27 Kasım itibariyle sona erdi. Bu da artık yapımcıların geliştirdikleri oyunların yükleme ekranlarına mini oyun yerleştirebilecekleri anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Siz bir de Apple görün.

Legends Online adlı bir oyunda zaten yıllardır mini oyun var yükleme ekranında.

@06 Aralık 2015 14:09 desteksiz iddialarda bulunmayalım lütfen. Saygılar.

Assasins creed de buna benzer birşey var.

Garip patent demişsiniz ama gerekliliğini zaman gösterecek.

çok saçma bi patent, bu patenti verenlerin mantıktan haberi yok. böyle patent olmaz, ama iyi olmuş, yoksa diğer oyun üreticileri yükleme ekranını oyundan çok görürdük.

@07 Aralık 2015 10:09 insanlarin hangi patenti verip veremeyecegini kimse size danismak zorunda degil. Gorusunuzu soran da olmadi. Saygilar

Sen de yorum yaz