Nano antenli güneş panelleri

Yeni araştırmalar sayesinde güneş panellerindeki verimlilik %80'e çıkıyor.

  • Ongun Batuhan Altan

Piyasada bulunan güneş panelleri %20'ye kadar verimlilik sunarken daha karmaşık paneller %40'a kadar çıkan verimlilikler sağlayabiliyorlar. Idaho Ulusal Laboratuarlarında çalışan araştırmacılar yeni geliştirdikleri bir teknoloji sayesinde verimliliği %80'e çıkarmayı başarıyorlar.

İki adet 2007 Nano50 ödüllü yeni çözüm, plastik yaprak üzerindeki iletkende özel olarak nano teknoloji ile üretilmiş dairesel spiraller bulunuyor. Her bir spiral birbirine kenetlenerek nano antenleri oluşturuyor.

Nano antenler, spektrumdaki kızıl ötesi ışınları absorbe ettiğinden çıplak göz ile de etkileri görülebiliyor. 6 inçlik daireye 10 milyon tane anten sığdıran araştırmacılar gelecekte güneş antenlerin verimliliğini arttırmada önemli bir adım atmış oldular.

Katlanabilir yapıdaki plastik esnek antenli güneş panellerini önümüzdeki yıllarda piyasada görebileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

hemen çıksın, alalım. diğer panellere göre üretim ve dağıtımı daha ekonomik olacağı için daha uygun bir fiyata satılacaktır. eskiden mendil serilir üstünde domates ekmek yenirdi, şimdi mendil gibi bir panel serip laptopumuzu besliycez. çatıya da serer, TEKi boşarız. ;)

Biz hala atom enerjisi gibi kirli bir enerji ile cebelleşelim. Aslında amaç başka ama işte bahane elektrik üretimi...

tamda şu sıralar araştırdığım bir konu:)
Bu sayede yenilenebilir enerji dalında çok büyük bir adım atılmış olur eğer yaygın kullanıma geçerse harika olabilir...zaten %20 verimle bile bir daireenin ihityacı rahat karşılanıyordu...

bu nanoteknoloji artık herşeye girmeye başladı. cep telefonları, araba camları, elbiseler, kapılar... simdide güneş panelleri. artık uzay filmlerini aratmayan icatlar gelmeye başladı...

Acaba bu teknoloji ne oldu. Yalan mı oldu :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play