Nano teknoloji sınırları genişletiyor!

Nano teknolojide yaşanan bu son gelişme, çok farklı cihazların kapısını aralıyor!

  • Gökay Özbudak
Nano teknoloji sınırları aralıyor!

İsviçre'nin Lund Üniversitesi'nden ve New South Wales Üniversitesi'nden bilim adamları yaptıkları basın açıklamasında, dünyanın ilk eş merkezli girişleri olan ve silikon maddenin üzerine oturabilen nanokablo transistörünü oluşturduklarını duyurdu. Araştırmacılar bu tasarımın iki muhteşem yönü olduğunu söylüyorlar; birincisi yapımının oldukça basit olması ikincisi ise girişlerin uzunluğunun ayarlayabilme özelliği.

Silikon kanallarının düz bir şekil alabilmesi için, kanalın yan taraflarının biraz alınması gerekiyor böylece çip boyutunda büyümeye gitmeden çipi daha iyi kontrol etmek mümkün. Ancak içerisinde bulunduğu cihaza zarar vermeden metali bu kanallardan sürmek oldukça güç ve zor bir iş. Bundan dolayı bilim adamları bilgisayarlar için nanokabloları kullanmaya karar verdiler. 50 nanometre çapındaki ve birkaç mikron uzunluğundaki küçük yarı iletken iğneler, tüm yüzeye bir giriş metali sürmeyi ve iletken yerleştirmeyi mümkün kılıyor. Ancak bununla yetinmeyen nanoteknoloji üzerinde çalışan bilim adamları her tarafı metalle çevrili olan ve silikonun üzerine tamamen düz bir şekilde yerleşebilen bir nanotransistör yapmanın yolunu arıyordu.

NanoLetter'da yayınlanan bir makaleye göre, araştırma takımı hem bu şekildeki nanokablo transistörlerin yapımını anlatıyor hem de bunun nasıl basit bir şekilde gerçekleştirilebileceğini tanıtıyor. Bu yöntemler bilgisayar teknolojisinde ve yeni cihazların yapımında yepyeni sayfalar açabilir.

Araştırma sizi ilgilendirdiyse, araştırmacılardan birinin YouTube sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

üniversiteye girecek arkadaşlar en az fizik bölümü kazanacak kadar puan alın. Fizikte iş yok diyenlere bakmayın, geleceğin mesleği nanofizik, nanoteknoloji olacak. Öğreniminizi bu yönde yapmaya çalışın

Hiçbişey anlamadım demekki çok çok iyi bişey yapıolar :D

Nano teknoloji geleceğmizi kolaylaştıracağı kesin fakat bazı emperyalist güçlerin beynimizdeki bilgileri öğrenmek için yuttuğumuzu bile farketmeyeceğmiz cihazlar üreteceği kesin...Hangi yeni teknoloji kötü amaçlı olmadan kullanıldı ki ???

Sonucunda Üniversiteye ait bir kablo teknolojisi haberinin altına ''BEYNİMİZİ ELE GEÇİRECEKLERRRR AMMMAN TANRIIIIIM'' yazan zihniyeti alkışlıyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play