NASA: 2012'de kara delik bizi yutmayacak!

Artık rahatlayabilirsiniz; 2012 yılında kıyametin kopmayacağı bir kez daha ispatlandı...

  • Zeynel A. Öztürk

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2012'de bir kara delik tarafından yutulacağımız iddiaları ve diğer iddiaları çürüten makalelerin arasına yenisini ekledi. İşte NASA'nın açıklamaları:

- "Kış gündönümünün, yıldızların veya yeryüzü dışındaki herhangi bir cismin hareketleri ile ilgisi yoktur. Bu sadece dünyanın Kuzey Kutbu'nun güneşten en uzak noktaya gitmesidir."

- "Kara deliğin yerçekimi etkisinin bizi içine çekmesinin imkanı yok. Samanyolu kara deliğinden 165 katrilyon mil uzaktayız. Ve aslında ona en yakın olduğumuz zaman, kış gündönümü değil, yaz gündönümü."

Buradan ise dünyanın sonunu herhangi bir takvime bağlamamamız gerektiği çıkıyor. Şüphesiz, dünyanın da bir ömrü var, ancak her durumu isabetli bir biçimde tahmin edecek bilgiye sahip değiliz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

olay zaten bilime dayansaydı böyle mi olurdu

biz diyoruz dinler tanrılar siz diyorsunuz nasa kopmayacağını zaten biliyorduıkta nasanın bunu ispatlamaya çalışması saçma

"Buradan ise dünyanın sonunu herhangi bir takvime bağlamamamız gerektiği çıkıyor. Şüphesiz, dünyanın da bir ömrü var, ancak her durumu isabetli bir biçimde tahmin edecek bilgiye sahip değiliz."

burayı çok sevdim ben işte.
not:lütfen burayı da facebook'taki ilginç tartışma platformlarına çevirmeyelim.

Yaşadığın ânın, saniyelerin garantisi yokki.21 Aralık 2012'e farklı senaryolar yazdılar.Bunları bide film yaptılar.Şimdide yalanlandı....

Bu kıyametin kopmayacağını kanıtlamaz aynen takvimin bitmesinin kopacağını kanıtlamadığı gibi.

evi arabayı satmıstım harvurup harman savuruyodum, kötü oldu bu haber:/

hadi ya tamda bankaya gidecektim ödemeleri 2013 te başlayan kredi alacaktım

tüh ya sevincim kursağımda kaldı :)

tesekkurler chıp.cok yararlı bilgi

cahillik tıpkı aids gibi kanser gibi bir sorun.. nesilden nesile bulaşıcı bir hastalık gibi hatta, tedavi edilmez ise koskoca milletleri yutabilir..

21 Aralık 2012'yi de çok takıyoduk..

bızde ınanmıştık zaten kıaymet kopuagına ailece kararlar almıştık dunyanın tadını cıkarıyorduk sımdı kopmıycaksa bız ne yapıcaz paramızda kalmadı

Saçmalık. Ama biliniz ki şu an yaşayan tüm canlılar için kıyamet en geç 100 sene sonra kopacak. Her canlının kıyameti kendisinin ölümüdür. Dünya yada samanyolu veya daha ilerisi için kıyamet ne zaman kopar onuda ancak yaratan bilir.

2012 yılında kıyametin kopmayacağını ben de düşünüyordum ama bunun garantisi mi olur Allah aşkına?

kopacağını da kopmayacağını da ispatlayamazlar. Gaybı Allah'tan başkası bilemez.

Ziyaretçi yazmış:27 aralık 2011 - 00:06
Saçmalık. Ama biliniz ki şu an yaşayan tüm canlılar için kıyamet en geç 100 sene sonra kopacak. Her canlının kıyameti kendisinin ölümüdür. Dünya yada samanyolu veya daha ilerisi için kıyamet ne zaman kopar onuda ancak yaratan bilir.
------------------------------
biraz eksik ve yanlışlık var ,
100 sene sonra bugün yaşayan tüm canlılar değil, yaklaşık 100 yıl sonra bugün yaşayan insanlardan hiç biri kalmayacak.
Bazı canlı türlerinin yaşı 100 seneden fazladır, bin yıl yaşayan ağaç türleri var mesela.
Ayrıca senin bahsettiğin kıyametle burada bahsedilen kıyamet farklı, burada büyük kıyametten bahsediliyor.
2012 de büyük ihtimalle gerçekleşmeyecek.
Yani bilimadamları yaptıkları araştırmalar sonucunda dünyanın 2012 de yok olması için görünürde herhangi bir fiziksel sebep saptayamamış sadece.
Ama garantisi yok tabi.

nasa olmasa bir şey öğrenemicez değil mi ?

Mayalar kim kıyamet kim arkadaş?! Kendi göllerini kurban ettikleri insan leşleriyle zehirleyip daha sonra tarih sayfasından yok olan ve bir bakıma kendi kıyametlerini göremeyen bir uygarlık nasıl olur da dünyanın sonunu tahmin edebilir ki? Ayrıca insansı maymunların dışında sırf Homo Saphiens Saphiens'ler 300.000 yıldır dünyada ve takvim 10.000 yıl öncesine son buzul çağına yakın dönemlerde başlamış. Yani bu takvim ne insanlığın başlangıcı ne de sonu olacak. Olsa olsa önemli bir iklimsel olay olabilir ki böyle bir şey olacaksa bunu "Mayalar mı" tahmin ediyor yahu? Mayalar bunu sadece uygarlıklarının uzun bir süre yaşayacağına inandıkları için bu takvimi yaptılar...

İnsanlar nedense kıyametin kendi yaşadıkları dönemde kopmasını istiyorlar. Kıyameti görmek bu kadar mı önemli arkadaş? Görünce ne olacak kendimizi özel mi hissedicez?

300 yıl yaşayan kargalar var 400 yıl yaşayan akbaba türleri var

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play